Stylusy pro kapacitní displeje tabletů a smartphonů

Stylus, v éře před-iPhonovské nepostradatelný doplněk telefonů a PDA s rezistivním dotykovým displejem, se postupem času stal archaickým příslušenstvím, které nikdo nepotřebuje. Nebo je to jinak? Jakkoliv nechceme popírat přínos pro použitelnost dotykových zařízení, který znamenalo použití kapacitních displejů (těch, kterých se stačí jen lehce dotknout prstem, aby zaznamenaly dotyk), stylusy mají stále své nezastupitelné místo a jejich obliba se stále promyšlenějšími metodami použití roste.

Dříve stylus sloužil hlavně ke snadnějšímu a přesnějšímu ovládání, což je dnes už pasé – velké displeje a dostatečně dimenzovaná uživatelská prostředí si vystačí i s prstem a gesty. Dnes je použití stylusů jiné – úprava fotek, psaní poznámek, dokonce i kreslení. Stylus pro kapacitní displeje lze použít vlastně na všechna zařízení, ovšem teprve když s touto pomůckou počítá i tvůrce tabletu/mobilu, tak má její použití smysl.

Samsung Note S Pen

Stylus se do prvotřídních mobilů vrátil díky pracovnímu „skorotabletu“ Galaxy Note. S Pen funguje pouze s tímto Samsungem, protože vyžaduje speciální dotykovou vrstvu. Samotná technologie je ale už dlouho známá, mnohem zajímavější je její využití v praxi. Prostředí Galaxy Note je totiž S Pen přizpůsobeno – stačí třeba zmáčknout tlačítko na stylusu a dvakrát klepnout na displej, aby se vám otevřela možnost napsat poznámku. S Pen lze použít i k ovládání, ať už gesty, nebo zadáváním konkrétních hesel. Velmi kvalitně dokáže se stylusem pracovat i řada tabletů Galaxy Note.

NVIDIA Tegra Note a Shield tablet

Společnost Nvidia nevyrábí pouze grafické karty, ale už i celé herní konzole, tablety a mobilní čipy. Když všechno tohle spojíte dohromady, dostanete Shield Tablet, novinku, která v sobě kombinuje to nejlepší z Nvidie. Jde o extrémně výkonný tablet s vestavbou služeb Nvidie, který využívá i technologii zvanou DirectStylus. Ta využívá procesor (Tegra 4, nebo v novince už nástupce Tegra K1) pro poměrně promakané výpočty, které dovolují používat jakýkoliv pasivní stylus k velmi detailní kresbě, nebo psaní, zatímco druhý konec stylusu automaticky rozpozná jako gumu, i když normálně žádnou takovou funkci samozřejmě nemá. Unikátní na tomto řešení je, že nevyžaduje žádnou přídavnou dotykovou vrstvu.

Jak moc velký rozdíl znamená DirectStylus?

Kapacitní stylus

Pro běžná dotyková zařízení, která nedisponují nějakou tou vychytanou technologií pro práci se stylusem, ještě není nic ztraceno – můžete si koupit kapacitní stylus. Pár korun za propisku připomínající stylus se možná vyplatí dát, ovšem nepočítejte s tím, že vám takový stylus udělá moc parády. Samotná koncovka stylusu je dost obří, přesnost kapacitního displeje není nijak zázračná a o nějakém rozpoznání síly tlaku si bez DirectStylus také můžete nechat jenom zdát.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru