Tanki online, fenomenální online střílečky plná tanků

Kdo téhle hře zkomolil název a proč? Nikdo, název psaný v latince totiž vznikl přepsáním originálu v azbuce Танки ("и" není obrácené "N", ale "měkké i"). A protože máme tento nutný úvod za sebou, můžeme se pustit do toho, proč vlastně o tomhle výtvoru ruských AlternativePlatform píšeme.

Důvod je naprosto prostý - fenomenální úspěšnost téhle flashovky, který se z domácího Ruska přesouvá i do ostatních států, zejména v Evropě. Jak může být vůbec flashovka tak oblíbená a v čem je tajemství jejího úspěchu?

Ne, není jako World of Tanks

Jakkoliv bychom mohli Tanki Online odsoudit za touhu svézt se na vlně úspěchu World of Tanks, který v hráčích probudil pod povrchem stále vroucí fascinaci těžkou vojenskou technikou a tanky zvlášť, hra má s WoT společné opravdu jen to, že jsou v ní tanky.

Prvním klíčem k jejímu úspěchu je jednoduchost začátku. Totiž, když poprvé skočíte do hry, je to jako u každé jiné flashovky. Hned hrajete. Žádná registrace, žádné učení, prostě sednete do tanku a hru poznáte skrze krátký tutoriál, který vás nejvíce asi překvapí grafikou a neškodnými AI protivníky. V tento moment hrajete obyčejnou, byť technicky velmi nadstandardní flashovku. Ale je to zábava - když vám po skončení tutoriálu vyskočí okno, skrze které se máte zaregistrovat, abyste mohli hrát proti živým hráčům, pravděpodobně si řeknete "proč ne". Nic nestahujete, dál hrajete v prohlížeči a nemusíte se o nic starat.

Herní módy a vylepšování tanku

Hra je ve své podstatě multiplayerovou střílečkou. Podle toho se dočkáte i výběru módů - deathmatch, jeho týmová varianta, CTF (capture the flag), varianta na domination (zabírání kontrolních bodů)… Prostě taková klasika, která je tu s námi od dob prvních multiplayerových stříleček jako je Unreal Tournament. Tanki online jsou však ještě o něco primitivnější, hlavně díky tomu, že tanky střílejí po Doomovsku, tedy že míříte doleva a doprava, ale ne nahoru a dolů.

Za úspěchy při hraní získáváte herní měnu - za tu si vylepšujete tank. A zde také leží peníze, za které si můžete tuto měnu koupit. Prostě klasický free-to-play model, který je známý z každé druhé free-to-play onlinovky. Zde však nezapomínejme, že jde o flashovou hru, pro kterou je i to nezvyklé. Tanki online tak svou jednoduchou hratelností a použitou technologií a naproti tomu mikrotransakcemi, klany, nabídkou módů a péčí o hráčský komfort stojí někde mezi velkými onlinovkami a "nižší" zábavou na odreagování v podobě flashových hříček.

Jestli se nedá Tanki online něco upřít, jsou to čísla - 5 milionů uživatelů měsíčně? To je meta, o které si drtivá většina online her může nechat jen zdát, bez ohledu na tom, jestli běží na fleši, Unreal enginu, CryEnginu, nebo čemkoliv jiném.

Cheaty? Děkuji, nechci

Každá onlinovka se hemží více, či méně úspěšnými pokusy o podvádění, Tanki online nejsou výjimkou. Proto pamatujte, že jakékoliv využití crystal hacků, smsek na získání crystalů, nebo nacheatování herní měny bude na 90 % podvod a ve zbylých 10 % případů vás zabanují, nebo rovnou smažou. Cheaty na Tanki online tedy nebrat, i kdyby fungovali a dávali vám je zadarmo (tady si dávejte 2x velký pozor na smsky slibující krystaly zadarmo - nebudou to krystaly a nebudou zadarmo).

Ovládání

U hry Tanki online ovládání skrývá nejeden průšvih. První je ten, že rotace věže tanku je namapována na Z a X, což je v kombinaci s mezerníkem pro střelbu super, pokud tedy nepatříte mezi těch 10 milionů nešťastných Čechů, kteří nemají Z tam, kde většina civilizovaného světa. Nastavte si tedy anglickou klávesnici, nebo budete mít prsty roztažené po celé klávesnici a ještě budete pravým prstem rotovat věž doleva a obráceně.

Druhým problémem je to, že jde tank obrátit na střechu. Pokud si tedy nevšimnete, že tank lze stiskem klávesy Delete zničit, můžete třeba půlku bitvy střílet leda tak do země.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869556 přečteno

Pixwords nápověda 2. díl

453484 přečteno

Doporučujeme

Nahoru