Počítačové viry – co jsou zač, a jak se jim bránit?

Virům a podobným zákeřnostem se na stránkách MujSoubor.cz věnujeme opravdu vydatně. Většinou však se zaměřením na samotné antiviry a jejich testy. Dnes to bude naopak a soustředit se budeme na padouchy samotné.

Viry jsou programy, jejichž hlavní smysl existence spočívá využívání bezpečnostních děr, množení se v PC a šíření se na další počítače. Přitom mohou, ale také nemusejí páchat i další akce, jako je nadměrné užívání výkonu PC, mazání dat, špehování uživatele, nebo třeba pouhé zobrazení zprávy na monitoru.

Rezidentní vs. nerezidentní viry

Toto rozdělení spočívá v chování viru po spuštění. Rezidentní viry proniknou do operační paměti počítače a tam jsou po celou dobu připraveny napadat další a další programy/dokumenty. Viry nerezidentní naopak po spuštění infikovaného souboru pouze najdou potenciální terče a infikují je, pak přestanou fungovat.

Makroviry

Jsou velmi zákeřnými viry, které využívají makra v dokumentech (typicky Word, nebo Excel od Microsoftu). Při spuštění dokumentu dojde i k oživení viru, který napadá další dokumenty a často provádí zásadní, mnohdy i fatální změny na infikovaných dokumentech. Extrémní nebezpečí proto hrozí například z dokumentů přiložených k emailům, které není radno otevírat, pokud si nejste jistí, o co jde. Takový virus ale, podle svých schopností, dokáže napadnout i jiné části systému. Příkladem budiž virus Melissa, který se po spuštění ještě dokázal odeslat na prvních 50 emailových kontaktů z nakaženého PC.

Jak se chránit: Nikdy neotevírejte přílohy, když si nejste jistí, o co jde! Virus může být i v textovém souboru, nebo prezentaci.

Bootviry

Bootviry napadají boot sektory disku, ať už třeba diskety, nebo HDD. Boot sektory disku obsahují program nutný pro spuštění systému, ale tyto viry s ním dokážou udělat cokoliv. Přepsat ho, vymazat ho, upravit ho k obrazu svému, přesunout ho někam, kde ho počítač nikdy nenajde.

Trojský kůň

Trojský kůň ze své podstaty není virem, nedokáže se totiž sám šířit. Spoléhá totiž na uživatele, který ho jako naivní obyvatelé Troji dotáhne za hradby svého PC a spustí ho. Zatímco pak Trojský kůň plní svůj slibovaný účel, potají kuje pikle proti důvěřivému uživateli.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trojan_horse_%C3%87anakkale.jpg

Červ

Na rozdíl od viru je červ už samostatným programem, který nepotřebuje ke své existenci a šíření parazitovat na jiných programech. Červ nepotřebuje ani zásah uživatele, prostě se šíří a škodí podle svých schopností. Využívá chyb v zabezpečení k šíření a i pouhý červ navržený pro šíření sebe sama bez postranních úmyslů dokáže nadělat velké potíže přetížením sítě.

Spyware

Spyware je v současné době asi nejzásadnějším představitelem malwaru. Instalujete si ho zpravidla s nějakou další službou, kterou chcete, ale Spyware vám v tu chvíli začne prohledávat PC a posílat data jinam, ke svému tvůrci, který je zneužívá pro své účely. Nejnebezpečnější je samozřejmě získávání osobních údajů a různých hesel pro internetové bankovnictví, kódy od platebních karet a podobně. Ale i samotné fungování spywaru na PC je problém, protože si často bere hodně systémových prostředků a internetového připojení, takže je pak práce zpomalená a nepohodlná.

K boji se Spywarem slouží, překvapivě, Antispyware, který si od nás můžete stáhnout v mnoha provedeních ZDE.

Jak se bránit?

Základem je samozřejmě kvalitní antivirový program, nejlépe doplněný o nějaký anti-spyware, zejména pokud jde o neplacené antivirové programy, jejichž součástí ochrana proti spywaru není. Pokud potřebujete poradit v orientaci mezi antivirovými programy, doporučujeme naše dřívější články, které se soustředí na testy odborníků z AV-Comparatives.

Článek s nejnovějšími testy

Článek s testy za rok 2012

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

452318 přečteno

Pixwords nápověda 3. díl

226775 přečteno

Doporučujeme

Nahoru