Tipy pro sociální sítě – Facebook

Nový seriál s užitečnými tipy pro používání sociálních sítí nemůžeme načít ničím jiným než samotným Facebookem. Tomu už jsme se věnovali ve velké míře dřív a některé z našich článků vám doporučujeme i z hlediska správného nastavení a využívání téhle záludně fungující služby – zatímco má Facebook skoro každý, jen málokdo ho umí používat. Pokud si myslíte, že je to fuk, hlavně že to funguje, podívejte se alespoň na náš článek o nastavení soukromí na Facebooku, který bychom důležitostí přirovnali k zavřeným dveřím od bytu, nebo zataženým žaluziím v oknech, když zrovna děláte nějakou neplechu, třeba vaříte.

Doporučujeme se ale podívat i na náš článek, jak stáhnout fotky z Facebooku do PC, nebo jak vypnout automatické zapínání videí na zdi.

Facebook není jen Zeď. Sociální síť je protkána celou řadou zajímavých funkcí, které většina uživatelů ignoruje, protože o nich zkrátka neví. Navenek se totiž Facebook snaží být jednoduchý, přístupný a co nejvíc zautomazitovaný, aby uživatele nezahltil. To však neznamená, že budeme pokročilé fičury ignorovat - nebudeme, protože jsou opravdu užitečné

Uložte si to důležité na potom

Pokud něco Facebook neumí, tak je to vyhledávání, nedejbože zkvalitňování paměti uživatele. Kolikrát už se vám stalo, že jste hledali „něco“ u „někoho“, přičemž jste věděli jen to, že to bylo fakt super a že to musíte znovu najít. Začne to prohledáváním Zdi a skončí o pár hodin později rozmlácenou klávesnicí, nebo rozbitým čelem – podle toho, co je pevnější. Facebook ale ví, jak vám pomoci. Pokud vás něco zaujme, prostě si to uložte – je to poměrně nová funkce a ze všech nadstandardních věcí na Facebooku ta nejlepší a nejužitečnější.

Použití je velmi jednoduché. Klikněte na zobáček v pravé horní části příspěvku a zvolte Uložit…, viz obrázek. Kde je pak najdete? V levém postranním sloupci hned v horním oddílu, kde je záložka Uloženo, která je doplněna i bílou vlajkou na modrém poli.

Skrytí online statusu

Chat je jednou z nejpoužívanějších funkcí Facebooku, ale ne vždy máme náladu se vybavovat, což se moc neslučuje s tím, že lidem u naší profilové fotky a jména září zelená tečka, když jsme online. Toho se dá zbavit a dokonce i selektivně. Pravý postranní panel, z velké části uzurpovaný právě chatem, má úplně dole ozubené kolečko, nastavení. Klikněte na něj a pak na Vypnout chat. Zde si můžete vybrat, jestli pro všechny, nebo jestli přeci jenom pár vyvolených může vidět, kdy jste online.

Nebojte si, i když je chat vypnutý, zprávy vám přijdou, jen už nikdo nikdy nebude vědět, jestli jste online a jestli je jen neignorujete. Ideální kombinace soukromí a informovanosti.

Vypnutí notifikačních zvuků

Facebook není telefon a pravděpodobně nepotřebujete o každé novince vědět v té vteřině, kdy se opravdu stane. Pokud si chcete vypnout otravná zvuková upozornění, můžete. Úplně vpravo nahoře na stránce Facebooku je na modrém poli modrá šipka (zná Facebook jinou barvu?) – na tu klikněte a vyberte položku Nastavení. Z pravého menu pak záložku Upozornění a odškrtněte zvukové notifikace, viz obrázek.

Úvodní a profilová fotka v symbióze

Na Facebooku se můžete prezentovat hned dvěma fotkami – profilovou a úvodní. Profilová je čtvercová a úvodní je ten velký obdélník nahoře ve vašem profilu. Pokud chcete, můžete tuhle sebeprezentaci hodně vylepšit díky nástroji TrickedOutTimelime – ta vám z jedné fotky udělá dvě, které se doplňují – možností je více, může jít o nepřerušovanou fotku, efekt chybějícího puzzle a další. Jediný problém je, že použití je vázáno na like téhle službě, ale s trochou editačních schopností si podobnou věc můžete vytvořit i sami.

Zobrazení skrytých zpráv – pozor, na vlastní nebezpečí

Proč na vlastní nebezpečí? Protože jste možná prošvihli desítky zajímavých zpráv a doteď jste žili v nevědomosti, která nebolí. Facebook si se zprávami nepěkně zahrává a k těm, které označí jako „Další“ se nedostanete nijak automaticky. Musíte vlézt do zpráv a nad seznamem zpráv překliknout z Příchozí na Další. Tam končí zprávy od ne-přátel, stránek a podobných facebookových bytostí.

Pirátský Facebook

Ne, nebudeme Facebook krást, ale zkusíme ho nastavit tak, aby mu rozuměli i praví piráti. V nastavení a pod položkou Obecné najdete i nastavení jazyka, kterým s vámi má Facebook komunikovat. V nabídce najdete i pirátskou angličtinu, která místo „To se mi líbí“ píše „Arrr!“ a podobně. Je to vtipné, ale pozor, abyste se pak dokázali vrátit i k trochu obyčejné, ale zato zcela srozumitelné češtině.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru