Zlepšujte se ve hrách a poražte konkurenci. Co dělat pro vyšší MMR?

Někdo má na hry přirozený talent, jinému to moc nejde. Ten první si s rankem pravděpodobně až tak těžkou hlavu nedělá, druhý pokukuje po možnostech, jak se zlepšit. Progres potřebujeme všichni, ale ne každému se daří postupovat stejně pohodlně a rychle. Platí to i u jakýchkoli počítačových kompetitivních her, kde k dosažení vyšších hodností a MMR (MatchMaking Rating) potřebujeme neustále se zlepšující skill. Jak dosáhnout ve hrách lepších výsledků a vyšších MMR?

Vliv má na to hned několik faktorů, ze kterých se ne všechny dají výrazně ovlivnit, ale mnohé z nich ano. Abyste se stali v jakékoli hře lepšími a posunuli se výše, můžete si pomoci a začít sami od sebe. Samozřejmě, že se nemusíte vzdávat zábavy, protože „climbovat“, jak se posun v žebříčcích vzhůru nazývá, se dá i bez přílišného sebezapření. V několika bodech si proto shrneme základy, které by měly postupně, ale s velkou pravděpodobností, vést k lepším výsledkům z her, vyššímu MMR a příjemnějšímu hraní. Protože šťastný hráč je lepší hráč, no ne?

Pokud alespoň některé z bodů aplikujete do svého času stráveného hrami, dříve či později se svezete na vlně lepších výsledků. Je přitom úplně jedno, jestli hrajete online nebo offline, střílečky nebo MOBA hry. Zkrátka, pokud investujete čas nejen do hraní, ale také do analyzování, pomaličku vám to bude do sebe všechno krásně zapadat. Pokud jste ochoten se svou hrou něco dělat, pokračujte ve čtení.

*Poznámka: I když lze většina bodů aplikovat na jakoukoli herní činnost na počítači nebo konzoli, návod je zaměřen na online hry, specificky MOBA žánr s tituly jako DOTA 2, League of Legends, Heroes of the Storm, Smite či Paladins.

Zlepšete svůj skill, ne své MMR

Jakkoli zvláštně to zní, nesnažte se honit MMR, ale snažte se ve hře co nejvíce zlepšit. Jakmile si tento „mindset“ osvojíte, uvidíte, že vás hry budou mnohem více bavit. Postupně zjistíte, že se zlepšujete, ai když to možná hned nepocítíte, z dlouhodobého hlediska máte rozhodně vyhráno.

S vyšším skillem budou pro vás aktuální soupeři stále snadněji porazitelní a najednou se vaše statistiky začnou zelenat. Přirozeně tak vyhrajete více map, než je prohrajete a MMR v ranked zápasech půjde nahoru. Ne vždy to musí být pravda, ale v drtivé většině případů je MMR odrazem vašeho skillu a ne naopak.

Snažte se být za každých okolností pozitivně naladěn

Toxicita v online hrách. Spojení se stejně silným poutem jako Tom & Jerry nebo Netflix & Chill. Všichni jsme ji zažili a pravděpodobně jsme i svojí troškou někdy přispěli k jejímu podporování. To, jak ke hře přistupujeme, je ale naprosto zásadní element v tom, zda se nám bude v dlouhodobém horizontu i dařit. Při 5v5 soubojích mnoho hráčů dělá chybu a místo toho, aby se staly součástí fungujícího týmu, si nadělají 4 další nepřátele a najednou se ocitnou na mapě 1v9.

Pokud každý začne od sebe a přestane útočit na všechny strany, pomaličku lze změnit přístup ke hře a lze i zlepšit komunitu. Jsme lidé, ne vždy se všechno ve hře vydaří podle představ, ale totéž platí i pro soupeře. Nedržte se chyb svého týmu, ale snažte se spoluhráče podpořit, počkat si na chybu nepřátel a vytěžit z toho maximum.

Pokud náhodou prohrajete? Nic se neděje, brzy spustíte vyhledávání další mapy. Udělejte ale vše proto, abyste hru neznepříjemnili sobě ani týmu a neudělali tak ze spoluhráčů nenávistná monstra.

Komunikujte. Ale s mírou

Komunikace je základem úspěchu. Proto se nebojte využít chat nebo hlasovou komunikaci, když na tom záleží. Koordinujte své plány jako jeden celek a podnikejte věci společně. Nesnažte se hádat, kdo měl v dané situaci pravdu, ale soustřeďte se na další krok. Snažte se být na jedné lodi a hra pojede snáze. Pokud je spokojen celý tým, pravděpodobně děláte něco správného všichni. A to už se hry vyhrávají docela snadno, no ne?

A pokud se náhodou stane, že se setkáte s toxicitou, stále to můžete vyřešit umlčením soupeřů i spoluhráčů pomocí tlačítka mute. To funguje na textové zprávy, hlasovou komunikaci i pingování na mapě.

Sledujte profesionály a dbejte na detaily

Pokud se budete zaměřovat jen na sebe a hráče se stejnou úrovní skillu, pravděpodobně se nikam neposunete. Dopřejte si proto místo jedné hry stream profesionály a věnujte se detailům. Pokud to nemáte až tak mechanicky v rukou, stále to můžete dohnat spoustou informací, které vaši protivníci se stejným MMR nebudou vědět a vy tak získáte výhodu.

Sledujte, kdy profesionálové wardují, která místa jsou nejlepší pro umístění ward, jak efektivní farma i která spelly si vybírají a v jakém pořadí. Naučte se, kteří hrdinové jsou nejlepší podle picku vašeho týmu a soupeřů a maximalizujte své šance na výhru.

Zvolte správný build nebo si nastavte masteries v League of Legends podle toho, komu čelíte. To vše vám pomůže při pochopení hry a zlepšení se natolik, abyste se v bracketech posouvali výše.

Snažte se porozumět aktuální metě

U her jako DOTA 2 nebo League of Legends jsou samozřejmostí časté updaty. Takové aktualizace výrazně mění jednotlivé hrdiny/šampiony, což může ovlivnit jejich schopnost rozhodnout zápas v nejvypjatějších situacích. Je proto dobré sledovat, co se aktuálně změnilo, které postavy jsou momentálně silnější a které naopak slabší.

S tím jde ruku v ruce i sledování profesionálů – pokud zaregistrujete, že některý hrdina/šampion je aktuálně mnohem více hraný, pravděpodobně dostal výrazný buff a vy si tak můžete vzít tuto výhodu v nejbližší hře pro sebe. Totéž platí io předmětech a buildech, takže se nebraňte novým informacím, pokud to s climbováním myslíte vážně.

Hrajte jednoho hrdinu/šampiona dokola

Spamování postavy má svá pro a proti. Nevýhodou může být, že vás po čase přestane hra bavit a stane se příliš repetitivní. Výhod je ale podstatně víc a potvrdí to každý, kdo se někdy snažil dostat MMR na vyšší hodnoty.

Pokud se za jednu postavu naučíte hrát perfektně, máte mnohem větší šance na úspěch. A platí to i v případě, že vás někdo „odpíkne“, to znamená, že si vezme hrdinu, který je v 1v1 souboji proti vaší postavě mnohem lepší. Vždy je třeba myslet na to, že jste součástí jednoho týmu a není všechno jen o vás.

Navíc, drillováním jedné postavy získáte „edge“ nad soupeřem, protože budete přesně vědět kdy a kde máte být, jaký build zvolit a jakou taktiku zvolit pro laning phase i late game. U Heroes of the Storm navíc zjistíte, zda je šampion na dané mapě vhodným kandidátem na pick, nebo zvolíte jinou alternativu. Stručně a jasně - pokud znáte svého hrdinu jako vlastní dlaň, máte nad soupeři velký náskok.

Zjistěte si o soupeřích základy už v lobby...

... Nebo jinak: Využívejte výhod internetu. Už při vybírání hrdinů/šampionů se můžete dozvědět o soupeřích hodně. Stačí si otevřít dedikovaný tracker na internetu, kde uvidíte všechny dostupné informace o protivnících ještě dříve, než si vyberou, za co budou hrát. Zjistíte tak jejich nejoblíbenější hrdiny, KDA a můžete tomu přizpůsobit bany nebo gameplay.

Dívejte se replaye z vašich her

Učit se nemusíte jen na vlastních chybách, ale také na chybách druhých. Ať už je to DOTA 2 nebo League of Legends, v obou případech si můžete stáhnout a prohlédnout replay. Tak si prohrajete důležité okamžiky ještě jednou a pravděpodobně objevíte něco, co jste během zápasu nezastihli. Viděli vás nepřátelé přicházet? Mohl jste jít do souboje dříve? Jaké bylo načasování vaší ultimátky?

Zvolili jste vhodný build v daném zápase? Zpomalíte si hru, přetočíte kam chcete, zobrazíte vaši i nepřátelskou vizi a zjistíte, jak přemýšlejí soupeři. Vyzkoušejte si prohlédnout jeden replay a sami budete překvapeni, kolik jste toho zjistili. Navíc, opakování je matkou moudrosti, tak proč toho nevyužít a získat cenné informace? Věřte nám, že drtivá většina hráčů v nízkých bracketech s nízkým MMR replaye nesleduje. Začněte a zlepšíte svou hru.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru