Warface: AAA online střílečka na CryENGINE 3 zdarma

Warface má všechny předpoklady, aby zahýbala vodami multiplayerových stříleček. My jsme si ji pořádně vyzkoušeli v uzavřeném betatestu, a tak tento článek můžete brát jako takové zasvěcené preview.

Něco o vývoji

Hra je dítkem kyjevské pobočky Cryteku, která využívá jeden z nejlepších enginů dnešní doby, CryENGINE 3, na kterém běží třeba očekávané Crysis 3, nebo v Čechách neméně očekávané husitské RPG od Warhorse studios. Pokud si pamatujete na hardwarovou krvavou náročnost prvního Crysis, ta je zcela pryč. Hra je tak dokonale optimalizovaná, že ji rozjedete takřka na čemkoliv. Oficiální doporučené požadavky zahrnují předpotopní GeForce 9600GT, nebo Radeon HD 4830, které by ani před takovými 6 lety nepatřily k top grafickým kartám. Počítač využitý k testování je přeci jenom o něco silnější, ale hra automaticky nastavila maximální kvalitu i rozlišení a něco jako škubnutí jsem nepocítil byť jedinkrát. Přesto hra vypadá fantasticky, byť každý z dílů Crysis ji hravě strčí do kapsy – na poli bezplatných online FPS jde však o naprostý vrchol.

Hra je už takřka hotová, v Rusku ji hrají miliony hráčů a uzavřený betatest to dokazuje. S hrou nejsou žádné problémy a šlape, jak má. Snad jen zmíníme, že pro fungování hry je potřeba nejnovější verze Firefoxu, nebo Chrome.

Herní náplň

Řečí MMO hra obsahuje PvE i PvP souboje. PvE je tu představováno misemi. Jako nováček ve hře jste nejprve vrženi do tutoriálu, který doporučuji nepřeskakovat. Ošaháte si hru i všechna čtyři povolání a také se naučíte týmové manévry, kdy můžete s pomocí parťáka vylézt i na výše položené pozice (ale pouze na předem vyznačených místech).

První mise

Když mě hra hodila s pár dalšími lidmi do první mise, byla to pohoda. Už si ani nepamatuju, jestli jsme měli medika, inženýra, snipera, nebo zda jsme byli všichni obyčejní vojáci. Nebylo to důležité. Průchod misí byl poměrně snadný a vystřílet vojáky Blackwoodu byla zábava. Po několika minutách bojů jsme byli odměněni herními penězi, zkušenostmi a hlavně možností se zúčastnit už plnohodnotné mise. O té ale později.

Odemykání obsahu

Správná multiplayerová střílečka musí mít hodně zbraní a různého vybavení, což Warface splňuje do puntíku. Vybavení si kupujete za získané peníze a další vybavení si odemykáte zkušenostmi – můžete si přitom vybrat vždy ze tří kousků vybavení, na jehož odemykání chcete v rámci boje sbírat body. Samozřejmě, jako Free2Play hra musí Warface vylákat peníze z hráčů mikrotransakcemi, za které si budete moci kupovat vybavení a další výhody. Pokud se ale bojíte, že si bez peněz nezahrajete, je to obava lichá. Jako u každé dobře zvládnuté Free2Play hry, i zde vám peníze šetří hlavně čas, který je jinak potřebný k získání stejného vybavení.

Druhá mise: facka jako blázen

Aby bylo jasno, nejsem žádný profík, když dojde na hraní FPS her. Jsem spíše na pomalejší zábavu, jako jsou RPG (nejlépe ještě s tahovými souboji), ale myš mi nepřekáží, to zase ne. Unreal Tournament patří mezi moje oblíbené hry a v multiplayeru třetího dílu jsem pár desítek hodin příjemného času pobyl. Jenže druhá mise ve Warface mě rychle probrala z pohodového střílení. Hned na jejím začátku začne přituhovat a velmi brzy narazíte na obrněného střelce, který je zranitelný jen zezadu na svém energetickém zdroji. Kulomet v jeho ruce zabil polovinu týmu, načež druhá začala zběsile pobíhat. Medik mezi námi sice byl, ale ten se vůbec neorientoval a další mrtvoly přibývaly. Hotovo bylo po pár minutách, kdy se nad našimi mrtvolami procházel obrněnec.

Během následujících 10 pokusů, které skončily úplně stejně, jsem se naučil mnohé. Každá skupina musí fungovat jako tým. Není potřeba nějaký teamspeak, jde o přirozené věci, které vám po pár totálních failech dojdou.

a) tým nutně potřebuje vojáka, který je univerzálním bojovníkem a jako jediný dokáže ostatním doplnit munici (ta se jinak doplňuje až na checkpointech a to občas opravdu nestačí)

b) bez snipera to taky nejde, protože jako jediný dokáže efektivně zabíjet nepřátelské snipery a likvidovat nepřátele ještě než začnou dělat potíže vojákovi a ostatním členům týmu

c) medik je základ, bez kterého to ani nemusíte zkoušet, ještě lepší jsou však medici 2, protože na oživení padlého člena týmu je jen 10 vteřin

d) i bez inženýra jste nahraní, protože doplňuje ostatním členům týmu neprůstřelnou vestu, se kterou se přeci jen bojuje mnohem snáze

Jasně, pro hráče podobných her jde o pravidla známá, ale nebyl jsem sám, kdo se v tom zezačátku „plácal“. Když pak vidíte, že obrněného střelce dokáže zabít jediný přeživší medik pouze s defibrilátorem, zastydíte se, ale jindy se takhle ze situace váš tým nevykroutí.

Po prvním zabití obrněnce si můžete pogratulovat. Přijde však druhá facka. Poté, co vás naloží vrtulník, začne druhá půlka mise, která je asi tak 10x těžší, než zabití osamoceného kulometčíka. Její náplň se různí a zahrnuje například eskortování tanku, který vám nesmějí zničit, nebo přežití několika vln útočících nepřátel po sestřelení vašeho vrtulníku. Zde naplno poznáte, jak nepostradatelné je každé povolání v týmu. Sniper ničí nepřátele s rychlostí a přesností, kterou mu ostatní členové mohou jen závidět, inženýr se činí se svým samopalem a hlavně obnovuje ostatním neprůstřelnou vestu, medik křísí i uzdravuje, a když se někdo dostane na dostřel jeho brokovnice, dokáže nadělat i pořádnou paseku. Voják je efektivní na střední a kratší vzdálenost a jeho doplňování nábojů je mnohdy stejně důležité, jako medikovo léčení. Po dohrání této mise se vám zpřístupní ještě třetí, těžká. Jak moc těžká? Nevím, ještě jsem ji nedohrál, ale jednou vám to tady všechno povím.

PvP

Týmové PvP by mělo být základem hry. Najdete tu několik základních herních módů, jako je Deathmatch, Team-deathmatch a pak také několik sofistikovanějších, ve kterých přijdou vhod i schopnosti různých povolání.

Jelikož jsem testoval PvP jen krátce, raději ho nebudu moc hodnotit. Vrhnul jsem se do něj s povoláním snipera, které jsem si oblíbil v PvE (nestaráte se o nic jiného, než střílení J), a tvrdě jsem na členitých a nevelkých mapách narazil. Časem bude ale právě PvP rozhodovat o tom, jestli hra uspěje, nebo nikoliv, protože kooperativní mise postupně omrzí, i když jsou pro mě zatím hlavním tahákem.

Hodnocení a rada

Warface prozatím láká miliony hráčů z Ruska, kde hra už běží. U nás (Evropa a Severní Amerika) zatím hra prochází uzavřeným betatestováním, kam se můžete zkusit dostat při registraci na stránce beta.gface.com. Rozhodně to zkuste, podobně laděná a kvalitní free2play střílečka nevychází každý den a ruský úspěch dává tušit, že hra má obrovský potenciál stát se hitem. 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Kuba
Kuba

Ahoj, mrkněte se i na českou fanouškovskou stránku na http://warface.cz/ Najdete tam spoustu dalších informací.

23.04.13 09:04 reagovat

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru