Windows 10 - pro každého něco a skoro pro každého zdarma

Microsoft do svého nového systému vkládá naděje, ostatně jako do "Vist" a "Osmiček". Z poslední dekády si snad přehnanou míru hypu nevysloužil jen Windows 7, který je dnes notoricky známý jako zdaleka nejlepší operační systém z Redmondu od do WinXP. Stejně jako Vista, stejně jako Windows 8, i Windows 10 mají být pořádnou revolucí. Doufejme, že tentokrát už napoprvé bez problémů funkční, protože to byly právě Windows 7 a později i Windows 8.1, které dotáhly do konce vizi svých revolučních předchůdců.

Na co se můžeme u Windows 10 těšit? Hlavních lákadel je překvapivě hodně (proto i ta skepse), proto si je nejprve shrňme v seznamu a poté se podíváme na každou zvášť:

 1. Virtuální asistentka Siri Cortana
 2. Windows 10 budou univerzální a přizpůsobivý systém
 3. Zdarma jako upgrade
 4. Poslední verze Windows, která bude už navždy (=dokud nezíská tak špatnou pověst, že ji Microsoft nahradí) s námi díky neustálým updatům (které budou pro majitele už napořád zdarma)
 5. Nový internetový prohlížeč
 6. Holografické brýle
 7. DirectX 12
 8. Streamování her z Xbox One na PC
 9. Nový Start

Našlo by se toho ještě víc, ale na počest Windows 9, které musely padnout, aby Windows 10 mohl žít, zůstaneme u čísla devět.

1. Cortana

Hlasové ovládání a virtuální asistentka v jednom. Předobraz Cortany pochází z extrémně populární herní série Halo, funkčně jde však spíše o Siri. Můžete si s ní povídat (česky ale ne), poví vám důležité informace a postará se o vás, abyste nikdy nebyli sami… Cortana jako hlasová asistentka má původ ve Windows Phone, ale protože tento systém splyne s Windows 10, není divu, že ji Microsoft nasadí do svého univerzálního operačního systému.

2. Jeden systém vládne všem

Od teď už budou existovat jen Windows 10, jediný systém, který nahradí nejen stolní, ale i mobilní a tabletové (RT) Windowsy. Dotyková zařízení budou mít samozřejmě jiné ovládací rozhraní (asi dlaždice + ModernUI), ale když třeba k tabletu připojíte dock s klávesnicí a myší, měl by se z něj automaticky stát i co do prostředí plnohodnotný počítač (hodí vás tedy na Desktop). Podobné sliby už jsme slyšeli mnohokrát, ale tentokrát se zdá, že Microsoft ví, co slibuje.

3. Zdarma s dvěma podmínkami

Ano, Windows 10 budou zdarma. Podmínky jsou dvě - půjde pouze o upgrade, takže musíte mít Windows 7/8/8.1, a zároveň to bude možné provést jen do jednoho roku po uvedení Windows 10 do prodeje. Pojďme se ale podívat na první podmínku - pokud vlastníte některý ze systém Windows XP, Vista nebo 7, tak možná víte, že jste mohli získat Windows 8 za velmi příznivou cenu. Ne sice zdarma, ale v té době se Microsoft odhodlal k opravdu skvělé nabídce. Problém je, že když jste si tuhle upgrade licenci koupili, tak jste si vždy nejdřív museli nainstalovat ten starý systém, pak upgradovat na Windows 8, pak nainstalovat zhruba milion a pět aktualizací a teprve potom Windows 8.1 a jeho dalších několik milionů aktualizací. Operace na celý den, tedy pokud máte slušné internetové připojení, jinak si můžete vyhradit i celý víkend. Snad to ve Windows 10 bude řešeno trochu lépe.

4. S Windows 10 už napořád

Microsoft chce ze svého nového systému udělat službu, stále aktualizovanou a už navždy se "sexy" číslovkou 10 (X). Už žádní nezbední uživatelé 4 generace starého operačního systému, teď už budeme všichni disponovat totožným operačním systémem. Lákavé, nebo děsivé? Pokud budou všechny novinky vždy stejně dobré jako Windows XP a Windows 7, tak lákavé, ale jestli si z nás bude Microsoft dělat pokusné králíky jako u Windows Vista a 8, tak bychom radili vytvořit KPZtku obsahující nějakou tu uživatelsky přívětivější distribuci Linuxu.

5. This is Spartan

Nový prohlížeč bude samozřejmě nejrychlejší a nejúžasnější, jinak by to ani nešlo. Důvodem pro změnu největší, tedy tu v názvu, je kromě špatné pověsti Internet Exploreru i nové vykreslovací jádro Edge. Abychom ale Microsoftu nepřisuzovali příliš velké množství invence a kreativity, tak Spartan je opět název vypůjčený z herní série Halo a Edge je zase pouze odnož (fork) jádra Trident, které pohání Internet Explorer od verze 4.0.

6. HoloLens je odpovědí Microsoftu na boom virtuální reality

Microsoft se nevydal cestou Sony a nesnaží se vyrovnat leaderovi na poli (nedokončených) brýlí pro virtuální realitu. Vsadil na vlastní pojetí virtuální reality, které má spíše blízko k rozšířené realitě (augmented reality) - jeho brýle jsou totiž holografické a obraz promítají jakoby do prostoru, ve kterém se člověk pohybuje. I v žánru science fiction se oba tyto postupy využívají, ale nejspíš nikdy takto vedle sebe. Realita bude bohatší než kdejaký film, protože už brzy si budete moci vybrat mezi zcela virtuální a "pouze" rozšířenou realitou. Výhodou rozšířené reality je samozřejmě to, že nedojde ke ztrátě kontaktu se skutečným světem a že brýle dokážou do prostoru promítat i užitečné informace, třeba recept při vaření - bohužel hraní klasických her, jakkoliv Minecraft na konferenčním stolku vypadá zajímavě, už tak jasnou volbou není.

7. Direct3D 12

Nový DirectX 12 se inspiruje v konkurenčním řešení od AMD a po vzoru Mantle se pokusí zvýšit výkon a efektivitu hardwaru užší spoluprací jednotlivých komponent, aby nedocházelo ke zbytečnému brzdění (bottleneck). Slibovaný 50% nárůst výkonu musíme brát s rezervou, ale už AMD ukázalo, že nejde o slepou uličku.

8. Streamování z Xboxu do počítače

Jakkoliv považujeme DirectX 12 za dobrou novinku pro PC hráče, Microsoft si myslí, že tím nejlepším oznámením pro PC hraní je to, že z Xbox One půjdou do PC streamovat hry. Problémů v tomto oznámení je hned několik:

 • Až na výjimky půjde o naprosto zbytečnou funkci.
 • Nejde o vychytávku pro PC hráče, ale pro Xbox One hráče.
 • Stejně ty hry nepůjdou ovládat na klávesnici a myši.
 • Microsoft se měl raději věnovat portování svých skvělých konzolových her na PC (Halóóó!).

9. Hybridní Start

S nabídkou Start to má Microsoft dost složité. Od Windows 8 se nás snaží přesvědčit, že je na nic. Když ji pak ve Windows 8.1 vrátil, tak zcela změnil její podobu i funkce, aby ve Windows 10 oznámil její triumfální návrat. Nový Start tak bude nejblíže tomu, který známe z verzí Windows až do již dnes legendárních Sedmiček. S tím rozdílem, že půjde i o bránu do světa dlaždic… Ano, pravou část Startu budou okupovat dlaždice z dotykového rozhraní Windows 10, ale Microsoft už pravděpodobně nebude chtít uživatelům PC vnutit své nepraktické ModernUI, což je velký pokrok. Dotykové rozhraní ale samozřejmě existovat bude, nezapomeňte, že jde o jeden systém, který poběží všude. Konečně tak bude Windows fungovat tak, jak měl už ve Windows 8 - na PC Plocha, na tabletech ModernUI (dlaždice) a na telefonech ten samý systém jen s ještě jiným prostředím. Jednoznačně se tak zdá, že půjde o velký krok kupředu, snad se tentokrát Microsoft vyvaruje zaškobrtnutí, která jeho revoluční verze Windows provázejí.

Jak to s Windows 10 vidíte vy?

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru