Zajímavé české fonty ve vašem počítači

Jak na výběr a instalaci českých fontů do vašeho počítače? Je to překvapivě snadné a nejpovedenější fonty vám předhodíme přímo v tomto článku, včetně návodu na jejich instalaci. Všechny fonty, které vám dnes představíme, jsou zdarma včetně komerčního použití.

Všechny fonty níže jsou připraveny na češtinu. To znamená, že zvládají i pro ni (a některé ostatní méně používané jazyky) specifické znaky, jako je Ř, Ů a podobně. Pokud na to písmo připraveno není, výsledek bude vypadat asi takhle:

Gunny Handwriting

Tiskací písmo, které působí nedbale i elegantně zároveň. Čitelnost je velmi slušná, ale na nějaké oficiální záležitosti písmo rozhodně využít nejde, ostatně jako všechna ostatní písma.

Český font Gunny Handwriting stahujte ZDE

Scriptina

Velmi elegantní písmo na pomezí psacího a tiskacího vyniká obrovskými smyčkami, které trochu znesnadňují první kontakt s textem. Po chvilce už lze ale písmo v pohodě číst. A kam ho použít? Nabízí se třeba milostný dopis.

Český font Scriptina stahujte ZDE

akaDora

Tiskací písmo akaDora vypadá skvěle. Nevíme, co je na něm tak zvláštního, ale získalo si nás. Je skvěle čitelné a umně zakomponovává prvky z písma psacího, jako jsou smyčky a napojování písmen.

Český font akaDora stahujte ZDE

Školáček

Je libo školní pravopis? Použijte školáčka a dostanete 1* za každý domácí úkol vašeho prvňáčka. I když by se našly nějaké nedostatky, přísně dokonalý styl písma by učaroval každé učitelce, tedy alespoň do doby, než by si všimla, že je vytisknuté.

Český font Školáček stahujte ZDE

Desyrel

Font Desyrel je velmi rozmáchlý a neuhlazený, až kostrbatý. Hodí se tak maximálně na ručně psané vzkazy, které se vám nechce psát ručně. Je široké, tlusté a spotřebuje určitě spoustu inkoustu, ale zároveň je takový styl přirozený a líbivý.

Český font Desyrel stahujte ZDE

Jak instalovat

Instalace fontů je velmi snadná, hlavně tedy ve Windows Vista a novějších. U Windows XP je to o něco málo složitější, ale s naším návodem to zvládnete hravě. Po stáhnutí fontu musíte nejprve archiv s fontem rozbalit. Poté už se postupy trochu liší.

Windows XP

Ve Windows XP najeďte do Ovládacích panelů (přístupné třeba z nabídky Start). Pokud už jste to neudělali dříve, tak v levém menu vyberte Přepnout do klasického zobrazení. Zde najděte položku Písma, kterou otevřete. V ní zvolte v hlavním menu první volbu, Soubor a dále Nainstalovat nové písmo. Otevře se vám nové okno – vlevo procházíte složky, takže si najděte tu složku, ve které máte písma. Najděte fonty a klikněte na Vybrat vše a potvrďte svůj výběr. Fonty se začnou instalovat.

Windows Vista nebo novější

Ve Windows Vista, nebo novějších odpadá nutnost instalace, fonty se automaticky nainstalují po překopírování do ovládacího panelu Písma (cesta je stejná jako u Windows XP). Opět můžete vybrat více fontů naráz.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 4 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Theo
Theo

rád bych si stáhl nějaké české fonty výběrem z jejich databáze a stažením najednou, ne jeden po druhém zvlášť. Děkuji za info --- TF

21.12.18 18:27 reagovat

Doporučujeme

Nahoru