GTA 5 přijde na Playstation 3 a Xbox 360 už za pár měsíců

Aktualizováno: Hry ze série GTA jsou už po mnoho let tím nejžhavějším zbožím, které vůbec ve videoherní branži existuje. Každý nový přírůstek je dlouhodobě sledován, očekáván a dopředu zbožňován. Nejinak je tomu i dílu s číslovkou 5 v názvu. Pojďme se podívat, na co se můžeme těšit – a že toho bude opravdu kupa, nebo spíš hora.

Na internet unikla i mapa herního světa, kterou najdete zde.

Trocha historie

  • GTA: zakladatel série, který vyšel už v roce 1997, přinesl spoustu zabíjení, ať už rozličnými zbraněmi, nebo pod koly vozidel. Přítomna byla i policie a samozřejmě množství úkolů pro podsvětí města Liberty City (předlohou byl New York), které hraje hlavní roli ve velké části her série. První díl série tahujte zde.
  • GTA2 - přineslo lepší grafiku a také pestřejší mise pro různé frakce ovládající podsvětí. Statovat jej můžete zde.
  • GTA3 - první opravdu 3D GTA, které vyšlo na rovnou na všechny oblíbené platformy svojí doby – Playstation 2, Xbox a PC. Dnes si ho můžete zahrát i na iPhonu, nebo telefonech s Androidem. Příběh se opět odehrával v Liberty City a hratelnost byla poměrně věrná předchozím dílům, i když přechod do 3D znamenal obrovský skok kupředu.
  • GTA: Vice City – byl díl, ve kterém nová generace GTA naplno projevila svůj potenciál. Příběh byl mnohem zajímavější, stejně jako prostředí města Vice City, které bylo vymodelováno podle Miami. Mohli jste v něm létat vrtulníkem, jezdit na motorce a mnohem lépe se sžít s hlavní postavou i nejrůznějšími NPC, které figurovaly v řadě zábavných i dramatických cut-scén.
  • GTA: San Andreas – byl dosud nejambicióznější díl a také přímý ideový předchůdce GTA5. Proč? Kvůli obrovské herní ploše, rozličným aktivitám, které mohl hráč provádět, RPG prvkům a pocitu otevřeného světa, ve kterém si můžete dělat, co chcete. Nemalou zásluhu na připodobňování San Andreas a GTA V má i to, že se oba díly odehrávají ve státě San Andreas (Kalifornie) a hlavně ve městě Los Santos (Los Angeles).
  • GTAIV – znamenalo návrat do Liberty City a zásadní osekání možností, které přineslo San Andreas. Hra byla do jisté míry podobná i české Mafii, tedy sledovala hlavně příběh a prozkoumávání světa nepřikládala takovou důležitost jako díly předchozí. Z moderních her je tomuto dílu nejvíce podobná hra Sleeping Dogs.
  • GTA5 – nás vrací do Los Santos a ke stylu hraní, který známe ze San Andreas. Obrovský otevřený svět (větší než většina her od Rockstaru dohromady), RPG prvky a neomezené možností.

Grafika

Hry od Rockstaru byly dlouho graficky poněkud zastaralé. Vice City i San Andreas disponovaly obrovskou herní plochou, což se bohužel projevovalo na nedostatku detailů a kvalitnějších textur. Se čtvrtým dílem se to však změnilo a GTAIV vypadala opravdu k světu. Podle prvních dojmů zahraničních novinářů a screenshotů se dá směle říct, že GTA5 určitě za grafiku hanit nebudeme. Jde o hru, která je dělaná na sklonku současné generace konzolí a podle toho také vypadá – ano, jsou i hezčí hry, ale vzhledem k bohatosti a rozloze herního světa je to stále fantazie. Zejména příroda má překypovat detaily a dechberoucími scenériemi, a to včetně velké novinky – podmořského světa, ve kterém se půjde potápět a prohledávat vraky lodí.

Svět

Svět GTA V je obrovský, větší než San Andreas, GTA IV a Red Dead Redemption dohromady. Kromě samotného Los Santos budou velkou roli hrát pobřežní oblasti, ale i typický venkov, hory, údolí, nebo stará dobrá vojenská základna. Díky této rozloze se vrátí i ovládání letadel, mezi kterými nebude chybět ani po zuby ozbrojená stíhačka.

Příběh a postavy

O příběhu je známo hlavně to, že se bude točit kolem tři postav kriminálníků, Trevora, Michaela a Franklina, kteří budou spolupracovat v plnění různých misí, převážně velkých loupeží, které budou vyžadovat jejich dokonalou kooperaci i pečlivé plánování. Hráč se může (a někdy musí) mezi těmito postavami přepínat. Každá má své slabé a silné stránky, vlastní styl i pozadí a zejména na jejich interakci bude stát vyprávění příběhu.

Hratelnost

Hratelnost by měla ve velké míře přebírat funkční mechanismy s předchozích dílů. Střílení a řízení vozidel bude opět hlavní náplní, ale jako v San Andreas bude i spousta dalších možností, jak trávit čas v Los Santos a přilehlých oblastech.

 

RPG prvky a úprava vzhledu

Vrací se skoro vše, co jste měli rádi na San Andreas, tedy RPG prvky (každá postava má své vlastnosti a schopnosti, které půjde vylepšovat), možnost upravovat vzhled (tetování, sestřih, oblečení) a dělat takřka vše, co by vás napadlo. Závodění, gambling, krádeže – jestli něco z toho bude v GTA 5 chybět, tak se budeme více než divit.

 

Upravování vozidel a zbraní

Novinkou by však mělo být upravování vozidel. Mělo by jít o vizuální i výkonnostní tuning, což by trochu mohlo zlepšit dojem z automobilů v předchozích hrách, kde jste se k vozidlům mohli chovat jakkoliv, protože na každé ulici jste našli k ukradnutí skoro všechny modely. Rozšířen by měl být i počet typů vozidel, ať už automobilů, nebo čehokoliv jiného, od vrtulníků, přes letadla, až po motorky. Upravovat půjde i zbraně (laserový zaměřovač, větší zásobník, tlumič,…).

Platformy, datum vydání a cena

GTA V vyjde 17. září 2013 na Playstation 3 a Xbox 360 za standardní cenu kolem 1 500 Kč. Vydání na PC se očekává později a za cenu asi o třetinu nižší.

Velkou novinkou je gameplay demo, které vyšlo 9. července. Jde o velkou premiéru v sérii, která před vydáním nikdy trailer přímo ze hry nevystila. Obsáhlý je tak akorát, abyste se nemohli dočkat půlky září, kdy hra vyjde. Prohlédnout si ho můžete přími zde:

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
martin_mamlas
martin_mamlas

dobry

03.04.16 09:54 reagovat

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru