Heroes of the Storm – Blizzard chce zpět „svůj“ žánr

Trvalo to zatraceně dlouho, ale Blizzard nikdy nikam nespěchá. Původně Blizzard All-Stars dnes pod jménem Heroes of the Storm útočí hlavně na hráče MOBA titulů a na fanoušky tohoto amerického studia, které má v zádech celou řadu úspěšných až kultovních her. A právě ikonické postavy z ostatních svých her používá Blizzard jako jeden z hlavních argumentů, proč se vykašlat na ty no-name hrdiny z League of Legends, nebo Doty. Jenže to není hlavní lákadlo HotS (tato zkratka je možná trochu nevhodná kvůli Heart of the Swarm, datadisku k Starcraftu II, ale více se vžila právě pro novou MOBA hru). Naopak, Blizzard ze všeho nejvíce vsadil na kvalitní teamový gameplay s ambicemi na to, aby si vypěstoval mnohem kvalitnější hráčskou základnu, než je tomu u konkurence.

Free-to-play podruhé

Žánr MOBA her je pro free-to-play skutečným domovem. Nejenomže všechny důležité hry tento model využívají, ale navíc ho využívají férově. A jsou to právě MOBA hry, které dokázaly, že titul zdarma nemusí omezovat hráče, aby na něm tvůrci vydělali. HotS tady nic extra nevymýšlí – týdenní rotace hrdinů zdarma + možnost kupovat postavy za peníze, nebo těžce vydělanou herní měnu. Hráči si zatím stěžují, že vydělat na hrdiny a skiny je dost složité, ale jsme v uzavřené betě a leccos je ještě může do vydání změnit.

S free-to-play tituly už má navíc Blizzard (dobré) zkušenosti. Jeden z jeho aktuálních megahitů, Hearthstone, si může každý zahrát úplně zdarma. Jelikož je to ale karetní hra, nějaké ty investice se od hard-core hráčů očekávají, což je ostatně v tomto žánru naprosto normální – klasické stolní TCG hry mohou snadno patřit mezi nejnákladnější geekovské koníčky vůbec. Není tedy důvod předpokládat, že právě tady Blizzard udělá chybu a HotS „zabije“ špatně nastaveným obchodním modelem.

Nejlepší hráči, respektive týmy, na HotS ale zcela určitě vydělají. Už dnes se pořádají štědře dotované turnaje a to máme teprve uzavřenou betu. Blizzard má s esportem bohaté zkušenosti, vždyť na světě nenajdete typičtějšího zástupce tohoto moderního sportu, než je první díl Starcraftu.

Tým je víc než hráč

Když jako nováček chcete vyzkoušet některou z MOBA her, patrně si položíte dvě otázky – mám čas se tomu opravdu věnovat a vydržím hrát v jednom týmu s bandou sprostých individualistických pitomců, nebo nedej bože proti nim? MOBA hry jsou svými děsivými komunitami, kde není nouze o sabotáže, urážky a naprostou neúctu k nováčkům nouze.

Blizzard je zatím na nejlepší cestě, jak tyto nešvary napravit, respektive jak nepřilákat podobné jedince ve větším než nutném množství. Možná to působí trochu paradoxně – neměl by se Blizzard naopak snažit ukrást komunitu LoL a DotA 2? I kdyby se o to ale pokusil, není jisté, že ty miliony hráčů zvyklých na LoL a Dotu budou mít o novinku vůbec zájem – ani hrdinové ze St(W)arcraftu a Diabla by nemuseli stačit. A tak Blizzard apeluje na trochu jinou sortu lidí, byť se stále budou komunity všech tří her extrémně překrývat a přelévat z jedné do druhé.

Takhle vypadá hra v běhu, na vybalancování to bude chtít ještě zapracovat

 

V HotS tak bude prim hrát tým, ne výkony jednotlivých hráčů na jejich lajně. Mapy (battlegrounds) jsou velmi kompaktní a uzpůsobené k rychlým týmovým akcím. Dále tu zcela „chybí“ předměty a levely tu jsou sdílené v rámci celého týmu. Co to znamená? Hra jako taková je prostě jednodušší, rychlejší a férovější. Itemy vám chybět nebudou, protože hráči si volí na každém levelu různé ability, které posilují jejich postavy, menší mapy nahrávají týmové práci a sdílené experience zase eliminují feedování a „hru na sebe“. To také znamená, že každý člen týmu bude užitečný až do konce, bez ohledu na to, jestli jde o supporta, assassina, warriora, nebo specialistu.

Zatím si můžeme pouze domýšlet, jaké dopady to bude mít na komunitu – imunní vůči sabotérům rozhodně nebude, ale díky taktičtějšímu pojetí jednotlivých her a sdílení zkušeností je tu šance, že HotS bude azylem pro ty, kteří by chtěli trochu kultivovanější MOBA zážitek.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru