Jak změnit jas monitoru ve Windows a Mac

Jas monitoru počítače můžete upravit dvěma způsoby. Buď zvolíte možnost pomocí tlačítek přímo na obrazovce, která funguje pouze pro externí monitory, nebo zvolíte změnu jasu přímo v systému. Ta funguje jak pro notebooky, tak pro externí monitory. Změna jasu přes systémová nastavení má výhodu v tom, že nemusíte zasahovat do nastavení monitoru.

Jak přizpůsobit jas monitoru v systémových nastaveních Windows?

Ve Windows se k nastavení jasu můžete dostat velmi jednoduše. Nejrychlejší cestou je přejetí kurzorem myši na ikonu Oznámení na spodní liště vpravo. Po kliknutí na Oznámení se z pravé strany monitoru vysune okno s možnostmi přizpůsobení. Jedním z nich je také přizpůsobení jasu, které symbolizuje obrázek sluníčka. V tomto případě máte dvě možnosti – buď zvolíte noční osvětlení, nebo jej necháte vypnuté.

To v mnoha případech postačí, ale pokud chcete nastavit jas přesněji a ne jen automaticky, musíte si otevřít nové okno s nastavením jasu. K tomu se dostanete přes vyhledávací pole Windows ve spodní liště vlevo. Do pole napište „Noční osvětlení“ a klikněte na zobrazenou položku.

Následně se vám zobrazí posuvník, se kterým můžete ručně manipulovat a zvolit přesné nastavení jasu podle potřeby. Nebo máte k dispozici opět automatické nastavení přes tlačítko „Zapnout“, kterým povolíte noční režim jasu.

Jas monitoru lze nastavit také pomocí klávesnice, tedy pokud to umožňují klávesy a klávesové zkratky. Většinou jde o kombinaci kláves FN a klávesy s ikonou sluníčka, respektive velkého a malého sluníčka. Symbolika se liší od značek klávesnice a notebooku, ale v principu funguje vždy stejně.

Pokud váš monitor nebo obrazovka disponují detekcí světelných podmínek okolí, lze volit i automatickou korekci jasu podle. Jinak tato funkce změny jasu obrazovky ve Windows funguje i na základě aktuálního času během dne a noci.

Jak změnit jas monitoru v systémových nastaveních Macu a Macbooku?

Změna jasu na Macu a Macbooku je spojena s klávesami s ikonkou sluníčka. Pokud má zařízení Control Strip, jas si změníte dotykově pomocí posuvníku. Chcete-li si jas přizpůsobit podrobněji, otevřete si nabídku Apple, zvolte Nastavení systému a v postranním panelu klikněte na možnost „Monitory“. Posouváním jezdce si nastavíte jas podle potřeby.

Na zařízeních od Applu je ale možné změnit jas i automaticky. Korekci provede zařízení na základě aktuálních světelných podmínek. V nastaveních „Monitory“ z předešlého odstavce se ujistěte, že máte zaškrtnutou možnost „Automaticky upravit jas“.

Nastavení jasu obrazovky přímo na monitoru

Pokud používáte externí monitor, stiskněte tlačítko nastavení na monitoru. Většinou bývá umístěno vpředu na spodním okraji nebo vzadu. Na ploše se vám otevře nabídka, ve které si pomocí šipek na monitoru naleznete možnost volby jasu. Pomocí tlačítek na obrazovce pak nastavíte jas, jaký potřebujete.

 

Jak úplně vypnout monitor na notebooku?

Vypnutí obrazovky na notebooku lze provést pomocí klávesy FN a klávesy z horní řady kláves, na které je zobrazena přeškrtnutá obrazovka. Existuje ještě jeden způsob, jak displej zcela zhasnout.

Přejděte do Nastavení, zvolte Systém – Napájení a režim spánku. Všechny vaše procesy zůstanou uloženy a po opětovném probuzení notebooku či počítače se obrazovka automaticky zapne.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru