Mějte své oblíbené programy stále při sobě

Přijdete občas k cizímu počítači a nemůžete s ním pracovat podle svých představ kvůli absenci některý programů, které běžné používáte? Ať už nechcete, nebo nemůžete své oblíbené programy nainstalovat, pomůže vám přenosná USB paměť, kam si nahrajete portable verze užitečných programů.

Na následujících řádcích Vám přinášíme několik tipů na programy v portable verzi, které byste na svém Flash disku neměli postrádat.

 Populární internetové prohlížeče do kapsy

Mozilla Firefox, Portable Edition

Matador mezi internetovými prohlížeči, Mozilla Firefox, je dostupný i pro přenosné disky a to i v češtině (nutno nainstalovat zvlášť českou jazykovou sadu pro Firefox). Mozilla potěší zejména náročnější uživatele internetu, kteří chtějí robustní prohlížeč bez kompromisů.

Nevýhodou portable verze tohoto prohlížeče je pak jeho zastaralejší verze, protože na portable není kladem vývojáři takový důraz, jako na klasický prohlížeč. Zatímco tedy klasický Firefox je již nyní (6.9.2012) ve verzi 15, u portable verze se budete muset spokojit s verzí 12. Také velikost prohlížeče je možná i díky tomu neúměrně větší než nabízejí ostatní prohlížeče v portable verzi. Počítejte s podobnou velikostí jako u standardního prohlížeče Mozilla Firefox.

Google Chrome Portable

Stále vyšší popularitu si získává i internetový prohlížeč od internetového giganta Googlu. Chrome Portable si můžete nainstalovat i v češtině, případně si do něj nahrát i některé z mnoha Rozšíření, které funkcionalitu prohlížeče dále vylepší a přizpůsobí vašim požadavkům. Google Chrome je lehký a rychlý prohlížeč, který však nezklame v žádné situaci.

Google Chrome navíc poskytuje svým uživatelům i možnost synchronizace prohlížeče. Pokud tedy využíváte tento prohlížeč na více místech, můžete se prostřednictvím Google účtu (stejný jako účet k dalším službám od Google např. Gmail), po přihlášení nastavit u Google Chrome synchronizaci, která zajistí, že budete mít kdekoliv k dispozici prohlížeč, přesně tak, jak ho znáte z domova. Vhled, doplňky, pluginy, nic nebudete muset znovu nastavovat nebo instalovat.

Opera Portable

Malý, rychlý a nenáročný prohlížeč Opera si můžete v Portable verzi stáhnout jen díky práci jeho uživatelů, kteří z původního desktopového prohlížeče vytvořili program pro přenosné paměti. Vývoj jde neustále kupředu s novými verzemi klasického prohlížeče.

Opera je stále vyhledávána pro svou nenáročnost na systém, kdy ani mnoho otevřených záložek zbytečně nezatěžuje výpočetní výkon počítače. Pozor je třeba si dát při aktualizacích. Portable verze Opery se nesmí aktualizovat. Přišli byste o uložené nastavení, záložky, hesla apod. Aby vše zůstalo zachováno, musíte přenést profilové soubory do nové verze. 

Správce souborů a FTP

FreeCommander Portable a U3

Oblíbený souborový manažer, nápadně podobný Total Commanderu, je pro vás dostupný ve dvou přenosných verzích. Standardní Portable je určena pro běžné USB paměti a verze U3 pro pokročilé chytré USB disky. FreeCommander se ve většině aspektů svému slavnějšímu vzoru vyrovnává a díky pohodlné instalaci na USB paměť je pro mnoho uživatelů první volbou. 

Filezilla Portable

FilezillaIntuitivní, komplexní a šikovný FTP klient, který si můžete stáhnout i ve verzi pro přenosné paměti. Jeho velkou výhodou je česká lokalizace, díky které ho využijí i méně znalí uživatelé. Snadná automatické synchronizace a mnoho pokročilých funkcí, které Filezilla nabízí prakticky nemá v oblasti FTP řešení zdarma konkurenci. V portable verzi přitom nebudete ochuzeni o nic, co nabízí jeho klasická instalace.

Komunikace a multimédia

Skype Portable

Nejoblíbenější internetový software pro obrazovou a hlasovou komunikaci zdarma, se kterým můžete bezplatně komunikovat hodiny a hodiny v kvalitě, kterou běžné telefony neposkytují. Navíc dovoluje volat a psát i na mobilní telefony a pevné linky, většinou za cenu výrazně nižší, než je v České republice běžné. Všechny služby obsahuje i Portable verze.

Ačkoliv se jedná o portable verzi, stažený soubor je instalátor, který si na svůj USB Flash disk naisntalujete. Pozor je však třeba dát na to, že při instalaci musíte být připojeni k internetu, protože soubor si v průběhu instalace stahuje potřebná dodatečná data. 

VLC Media Player Portable

VLC Media Player Portable patří mezi nejlepší přehrávače multimédií. Videa přehrává s hardwarovou podporou a nezalekne se většiny dnešních formátů. Vaše videa dokonce dokáže i streamovat přes internetové protokoly IPv4 a IPv6. Nemusíte ho vylepšovat o různé pluginy a kodeky, s nejoblíbenějšími audio a video formáty si poradí už v základním nastavení. Stále přitom zůstane malý a nenáročný.

Velkou výhodou je pak i možnost spouštět tento program na většině operačních systémů. Využijte ho tak nejen na počítačích s operačním systémem Windows, ale i na Linuxu nebo Mac OS.

XnView

Pokud hledáte prohlížeč obrázků na cesty, který zvládne i něco víc, než otevřít obyčejný JPEG, XnView je přesně pro vás. Z vaší USB paměti dokáže s obrázky svobodně manipulovat, tisknout je, upravovat je (jas, kontrast, vyvážení, různé filtry) a konvertovat do jiných formátů. Podporuje většinu grafických formátů - 400 při čtení a 50 formátů pro editaci. Nespornou výhodou je také podpora mnoha jazyků včetně češtiny.

OpenOffice.org Portable

Populární volně stažitelná alternativa k MS Office, která tento kancelářský balíček od Microsoftu dokonce v lecčem překonává. Verze pro přenosné USB paměti je dostupná i v českém jazyce a s českým slovníkem.

Stejně jako u klasické verze se zde setkáte s textovým editorem, tabulkovým editorem, softwarem na tvorbu prezentací, grafickým editorem a dalšími drobnými kancelářskými programy. Všechmy součásti jsou mezi sebou dobře propojitelné. Program navíc podporuje běh na všech klasických operačních systémech.

µTorrent Portable

Přehledný a plnohodnotně vybavený klient pro sdílení a stahování souborů skrze P2P nástroj BitTorrent. Díky portable verzi v češtině ho budete mít vždy po ruce. µTorrent vám dovolí stahovat tisíce volně stažitelných souborů, a to díky sdílení dat z více zdrojů daleko rychleji, než je běžné u klasického stahování. Navíc s ním můžete stahovat více souborů současně nebo spravovat pořadí stahování prostřednictvím fronty. BitTorrent je ale známý i kvůli šíření nelegálního softwaru. Takže si vždy dejte pozor, co stahujete.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru