PC na dálkové ovládání – pomocí tabletu, telefonu nebo dalšího PC

Android verzeVětšina obyvatel republiky disponuje více než jedním zařízením, které je schopné se připojit k internetu a často zvládá daleko sofistikovanější věci. Zařízení, která jsou vybavena desktopovými nebo mobilními verzemi systémů Windows, Linux, iOS nebo Android, je pak pomocí programu možné připojit k domácímu nebo pracovnímu počítači a vzdáleně na něm pracovat. Stačí pouze nainstalovat program TeamViewer a získáte tak počítač s dálkovým ovládáním. Stejně jako u dálkového ovládání k automobilu se jedná o velmi příjemnou možnost, která zefektivní a zjednoduší práci na PC.

Jak to celé funguje?

Vše je založeno na síťovém (LAN) nebo přímo internetovém propojení jednotlivých zařízení. V systémech Windows je správa na dálku přímo implementována v nich samotných a lze ji celkem pohodlně používat. Ovšem specializovaná řešení nabízejí daleko větší možnosti, které se týkají nejen možného použití různých zařízení, pracujících na různých operačních systémech, ale také různých typů spolupráce, kooperace nebo pouhé prezentaceLogo programu

Program se skládá ze dvou základních součástí, které jsou v rámci nekomerčního použití plně zdarma. Jedná se o serverovou a klientskou část. Vše běží přes servery programu, které zajišťují vlastní spojení a autentizaci daných zařízení.  K zabezpečení je použito 256 bitové šifrování AES, které zajišťuje maximální ochranu – v současnosti a pravděpodobně ani blízké budoucnosti nebude možné toto zabezpečení při použití i běžného hesla rozbít. A to za předpokladu, že vlastníte velkou farmu nadupaných strojů s efektivním lámacím algoritmem.


Zpět k programu TeamViewer. Na obě zařízení, která mají být vzájemně propojena, je třeba umístit zmíněný program. V prvním kroku je třeba vygenerovat ID a vybrat si heslo. Obojí je pak potřeba předat druhé straně, která se pomocí zaslaných údajů dokáže připojit přímo ke zvolenému zařízení. V případě správy vlastního PC je to logicky bez rizika. Pokud je však nutné předávat heslo jiné osobě, je dobré zvolit opět některou z šifrovaných možností (videokonference po Skype).Webová verze - přihlášení

Jakmile druhá strana obdrží ID a heslo, může se připojit. Podmínkou je však zapnuté PC. Existuje sice možnost služby Wake on LAN, která je schopná probudit vypnuté PC na dálku, ale běžně není aktivní (u starších desek je třeba speciálního napájecího propojení základní desky a síťové karty; novější desky s integrovanou síťovou kartou již propojení obsahují, ovšem stále je třeba povolit konstatní napájení síťové karty i po vypnutí PC. Díky tomu může přijít speciální Magic Packet, který obsahuje MAC adresu probouzeného PC, která je několikrát jeho součástí a funguje jako spouštěcí pokyn.)

Správa a její možnosti

Seznam kontaktůMožnosti správy připojeného PC jsou opravdu obrovské. Lze se omezit jen na základní správu, která umožňuje kopírování souborů (které jsou před samotným odesláním komprimovány, aby byl celý proces urychlen), o které se stará přehledný souborový manažer. Zároveň je však možné přepnout systém pro celkovou kontrolu a správu, ve které je možné přesouvat soubory, sdílet obrazovku a poskytnout práva pro komplexní správu a práci se systémem.

Součástí programu je i chat (který lze využít i pro domluvu před samotným spojením) včetně seznamu kontaktů (online vs. offline), hlasová komunikace, prezentační nástěnka a mnoho dalšího. Mezi speciální funkce dále patří skupinová prezentace (mód, při kterém nejsou povolena výrazná práva správy, ale skupině připojených kontaktů je promítána prezentace, včetně zvukové či hlasové stopy) nebo správa skrze webové rozhraní.

V rámci obsáhlého nastavení programu lze ošetřit i nedostatečně propustné internetové připojení, nastavením nižší zobrazovací kvality.
Chat, hlas i video

Mohu to využít?

Možnosti využití programu jsou bez nadsázky široké. Program totiž pokrývá potřeby obsáhlého spektra PC uživatelů. Je vhodný jak pro osobní použití, ať už běžných uživatelů nebo IT fandů, tak samozřejmě i pro profesionály, firmy nebo celé IT společnosti. Zde je několik příkladů:

S pomocí programu lze jednoduše monitorovat, zda Vaše děti již spí či nikoli (večerní hraní je jednoduše nejlepší). Nejen, že je možné se přímo připojit a zkontrolovat, co se děje, ale hlavně lze hru ukončit a dítě poslat do postele a to jednoduše pomocí smartphonu.Souborový manažer

Pracovní konference a diskuze pracovních týmů je důležitá činnost, která umožňuje rozvoj projektu. Při nedostatku času, roztříštěnosti týmu nebo naléhavé potřebě je snadné svolat diskuzi, promítnout prezentaci a doplnit ji výkladem. Vše z pohodlí domova.

Správa PC na dálku. Kolikrát se stane, že napíše kamarád, či zavolá maminka nebo babička, že se jim něco pokazilo nebo něco nefunguje. Často se jedná o banalitu, kterou byste vyřešili během vteřiny. Ovšem díky zmatenému popisu od některé ze jmenovaných osob se jedná o skutečný gordický uzel, který ne a ne rozplést. Přitom stačí krátké připojení, sdílení plochy a problém je vyřešen.Sdílení plochy

Stejný princip lze využít i u profesionálních servisních pracovníků, či pro poskytování podpory softwarovým nebo hardwarovým produktům.

Při správě množství počítačů (typicky správa sítě), které například ani nejsou vybaveny vstupními a výstupními komponentami, není nic jednoduššího, než se k nim vzdáleně připojit a spravovat je. Program umožňuje i funkce jako přihlášení, odhlášení nebo restart.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Sedláčková Květa
Sedláčková Květa

Dobrý večer,podařilo se mi na druhém počítači že jsem v offine režimu a píše mi to že nejsem připojena k internetu mám heslo ale neumím se znovu přihlásit mám hlavní počítač a k němu mám přenosný a právě na tom se mi to podařilo takhle dokopat.Děkuji za radu.Sedl.

29.07.15 21:31 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, zkuste z přenosného PC TeamViewer klienta odinstalovat, restartovat jej a znovu TW nainstalovat.

31.07.15 15:24 reagovat

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227450 přečteno

Pixwords nápověda 1. díl

869556 přečteno

Doporučujeme

Nahoru