Microsoft Office 2013 – jaký bude?


Od MS Office 2013 (nebo také MS Office 15, podle klasického číslování, které mapuje celkový počet všech vydání) se čekají velké a převratné změny. Nejen v oblasti designu, což je jen přirozené vyvrcholení designových změn, které MS letos provedl, ale hlavně po stránce funkční. Dočkáme se tedy velké změny a spousty inovací anebo celý projekt dopadne tak nějak napůl?

Již na začátku srpna 2012 byla vydána testovací verze, tzv. Office Customer Preview. Po jeho stažení si uživatel mohl osahat část novinek, které jej v plné verzi na podzim toho roku čekají. Po stránce grafické skutečně došlo k velkým změnám. V řadě změn, kterou odstartovalo grafické rozhraní metro a na něj navázaná grafická sjednocenost, je MS Office 2013 jen logickým pokračováním. Po vzoru nového loga je vše vráceno do strohé retro 2D vizáže, která ale působí velmi zdravým a svěžím dojmem. Ovládání všech prvků je pak podřízeno nutnosti zachování ovladatelnosti programu i na dotykových zařízeních, mezi které má patřit hlavní zástupce tabletových zařízení s MS Windows 8 – Surface.


MS Office 15

Podstatné části pro práci v programu byly taktéž funkční a možnost kooperace fungovala bez problému. Jak se nakonec bude chovat cloudový přístup k datům a aplikacím v ostrém a pravidelném provozu je zatím však ještě otázkou.

Konec podpory oblíbených OS 

Nové kancelářské řešení od firmy Microsoft si za cíl klade podpořit nový systém Windows 8 a jeho prodej. Balík tak nebude funkční pro některé starší operační systémy. Windows XP je ze hry celkem logicky, ale rozhodnutí o tom nepodpořit ani Windows Vista je poměrně překvapující. Uživatelé tak budou tlačeni k pořízení nového systému, který pro ně bude připraven za zvýhodněnou cenu (a to ať už se jedná o plnou krabicovou verzi, nebo pouhý upgrade z Windows 7).Nepodporované systémy

Microsoft tento krok obhajuje studií, kterou si nechal zpracovat analytickou společností IDC. Ta došla k závěru, že případná investice do nového systému Windows 8 (přechod z Windows XP) nejen, že zamezí možným bezpečnostním problémům, ale zároveň zefektivní celkovou činnost. Dle jejich propočtů se investice vrátí do tří let a přinese navíc dalších 30 % úspor.Office 2013 Ikony

MS Office po celý rok

Hlavním prodejním artiklem by měla být právě verze Office 365. Ta dříve sloužila jen jako možnost k získání cloudových služeb - přesunu serveru ze strany zákazníka ke straně poskytovatele softwaru, tedy společnosti Microsoft. Samotná licence byla součástí až nejdražší verze produktu.

Nyní bude součástí libovolné verze Office 365 plná licence, kdy zákazník zaplatí za provoz každoměsíční smluvenou částku. Stejný program bude dostupný i pro domácnosti a to rovnou s pěti licencemi a daným měsíčním tarifem. Oproti současným sadám Home však budou obsahovat rozšíření v podobě Publisheru a Accessu.

Podobně jako pro domácnosti je připravena i verze pro malé firmy, které dostanou opět přístup k pěti licencím. Omezeni nebudou ani uživatelé macovských OS X, pro které bude připravena speciální verze.

Cloud

SkyDriveVelkou zbraní, se kterou se MS vydává do boje na poli kancelářských programů (které je ale poměrně pusté, jelikož se zatím stále čeká na obstojného konkurenta), je cloud. Používán bude hned v několika různých přístupech. Předně skrze něj bude řešena většina činností ve verzi Office 365.

Přes cloud totiž bude řešen přístup k různým doplňkovým aplikacím a programům. Uživatel tak získá plnohodnotný přístup k mnoha různým programům. Velkou výhodou však bude, že vždy přijde do domácího prostředí, díky propojení účtů a zachování vlastního nastavení.

Další možností je ukládání dat přímo na MS servery pomocí služby Microsoft SkyDrive, která má být za daným účelem přepracována. Ve verzi pro Office 365 pro domácnosti pak uživatelé dostanou 20 GB přidaného prostoru pro ukládání, sdílení a kooperaci.

Facebook logo

Sociální i při psaní úkolů

Zajímavostí je pak spolupráce Office 2013 s některými sociálními sítěmi. Mezi ně patří plně LinkedIn a z určité části i Facebook. Umožněno tak bude sdílení jednotlivých materiálů a jejich zveřejňování na sociálních sítích.

PDF snadno a hravě

Po možnosti ukládat dokumenty přímo do formátu PDF, který zajišťuje univerzálnost obsahu a hlavně jeho bezproblémovou přenositelnost, uživatelé dlouho čekali na možnost tyto dokumenty i upravovat. S verzí Office 2013 se toto přání stane skutečností a uživatelé budou moci s PDF dokumenty pracovat opravdu v plném rozsahu. Možné tak bude jednoduše otevřít PDF soubor, upravit jej a následně uložit ať už zpětně do PDF nebo nově do .docx.

MS Office 2013 Word

Skype – volejte místo mailování

V programu Outlook je pak možné jednotlivým kontaktů přímo zavolat a to za pomoci vestavěné služby Skype. Společnost Microsoft tak využije více než rok starého nákupu, při kterém získala Skype za 8,5 miliardy dolarů (asi 143 miliard korun). Zprvu skvělá investice se později ukázala mírně problematická a je otázkou, zda propojení Outlooku a Skypu k něčemu bude.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru