MOBA speciál 1: Co byste měli znát před hraním

Přelomová hry Warcraft III: Reign of Chaos, vytvoření neoficiální herní mapky pro její datadisk a neustále se vyvíjející komunita – to vše stojí za zrodem dnes už legendární a oblíbené strategie, která mutovala (a možná někde v pozadí stále mutuje) do nejrůznějších podob, pod kterými se skrývají free to play hry jako Dota 2, League of Legends, Heroes of Newerth, SMITE, Demigod, či připravovaní Heroes of the Storm. Některým z nich jsme se věnovali už dříve, proto jen v krátkosti vzpomeneme na jejich nejvýraznější prvky, abychom se mohli vrhnout na pravidelný přísun zajímavých informací z prostředí Multiplayr Online Battle Arena her.

Čtěte i druhý díl našeho MOBA Speciálu se slovníkem pojmů

Přečtěte si i třetí článek z našeho MOBA speciálu

Smysl hry

Všechny uvedené tituly stojí na jediném základním principu, kdy se 2 týmy po pěti hráčích snaží dobýt nepřátelskou základnu ležící v rohu mapy (budovy se jmenují Ancient, Nexus,…). Hra je zasazená do mapy se čtvercovým půdorysem, většinou s třemi hlavními liniemi (bot-spodní linie, mid-diagonální linie a top-horní linie). Před začátkem zápasu si hráči vyberou jednoho hrdinu vybaveného většinou čtyřmi až pět specifickými schopnostmi.

Výběr hrdiny v DotA 2

Na začátku hry se každý rozběhne na dopředu dohodnutou linii a snaží se co nejvíce expit (získávat zkušenosti) a získávat zlato tím, že zabíjí nepřátelské hrdiny, nebo malé AI vojáky (creepy, miniony,…), kteří se spawnují v pravidelných intervalech, nejsou ovladatelní a běží stále po těch samých trasách. Časem se jim zvyšují životy, útok a rostou i co do počtu. Mimo těchto NPC jsou ve hře i další, skrývající se v lese, takzvaní neutrálové. Stojí vždy na tom stejném místě a hráči je mohou zabíjet, za co také získávají zlato a zkušenosti.

Do lesa, případně jungle, nemůže jít každý hrdina. Podle své úlohy v týmu se hrdinové dělí na tanky, carry, junglery, support, engager,… Co jaká pozice představuje, se dozvíte v tematicky zaměřených článcích.

Předměty ve hře

Za peníze získané v boji si postupně, po čas bitvy, můžete kupovat předměty, aby byla vaše postava silnější. Na výběr jich máte v každé hře opravdu hodně a musíte se rozhodnout, který si v dané situaci koupíte, respektive poskládáte. Vše záleží na tom, kolik jste nasbíraly zlata (jak velká je vaše „farma“), nebo na tom, jaké je složení nepřátelského týmu. Jsou postavy, na které se kupuje pořád to samé a potom jsou ti i takové, které se dají hrát prakticky jakýmkoliv buildem.

Zajímavostí jsou klikací itemy. Ty se dají použít a přidávají tak další schopnosti.

Obchod s předměty v League of Legends

Kosmetické předměty

Tvůrcové myslí i na rozvíjení vzhledu postav, a tak si tu svoji můžete upravit podle sebe. V League of Legends a Heroes of Newerth jde o skiny, které změní hrdinu celkově, kdežto v DotA 2 si můžete sami vybrat jednotlivé části oblečení, zbraní, vyberete si i mounta a podobně. Tato designova výlepšení samozřejmě nic k statům nepřidají, jsou jen okrasné, a když je chcete mít, musíte si je koupit za reálné peníze.

Po dokončení bitvy v DotA 2 je šance, že vám náhodně padne nějaký item. V LoL a HoN jsou k dispozici občasné akce, kde se dají skiny koupit za body nasbírané za každou hru, kterou jste odehráli. Hry jako SMITE, nebo Demigod nenabízejí ani jednu možnost, pravděpodobně kvůli malé rozšířenosti.

Profesionální scéna

Jak se říká, eSport je sportem budoucnosti, proto se i MOBA hry hrají na turnajích po celém světě, dotovaných nemalými částkami. Vždy se je kam zlepšovat a s každým novým patchem ke hrám se mění i podmínky pro hráče a hledají se nejvhodnějśí kombinace hrdinů a itemů pro danou chvíli. MOBA eSportu se budeme hodně věnovat v následujících článcích.

Na co se můžete těšit

Kromě progamingu se v příštích týdnech zaměříme i samotné hry z mnohem bližšího pohledu, připravíme pro vás tutoriály, vysvětlíme si základní pojmy, které se ve hrách a v řeči hráčů vyskytují a podobně.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

868388 přečteno

Doporučujeme

Nahoru