Mobily pro seniory

Dnes se podíváme na telefony určené starším lidem, nebo osobám se zhoršeným zrakem, případně „mobilním analfabetům“, kteří chtějí něco naprosto jednoduchého a přehledného, z čeho si mohou zavolat.

Mobilní telefony pro seniory jsou velmi specifické, musejí totiž zvládat plno věcí, bez kterých se obyčejný telefon pro masy obejde, zatímco některé funkce nepotřebuje vůbec. My vám dnes představíme telefony od nejznámějších výrobců, kteří se tímto segmentem trhu zabývají. Zároveň si ale také povíme, co takový mobil má umět. Nakonec vám představíme i jednu velmi šikovnou aplikaci pro chytré telefony, která se může hodit nejen seniorům.

Od mobilu pro seniory chceme jednoduchost a velikost. Preferována je klasická konstrukce s velkými tlačítky a menším displejem, který však poskytuje dostatek místa a kontrastu na přehledné zobrazení toho nejdůležitějšího. Většina seniorských telefonů má tři nadstandardní funkce: svítilnu se spouštěcím tlačítkem, speciální rychlou volbu na tlačítku pro vytočení jednoho uloženého čísla a nabíjecí stojánek.

Vše musí být neuvěřitelně jednoduché a velké – nejde pouze o předpokládané zhoršení zraku, ale také o to, že současní důchodci vyrostli v době, kdy byla zázrakem televize. Jakákoliv složitost může znamenat nepřekonatelnou překážku. V extrémním případě je mobilní telefon stále ve stojánku a je využíván pouze pro příjem hovorů. Ale i tyto telefony mohou mít pokročilé funkce – foťák, FM rádio, budík…jen nesmějí překážet základní funkčnosti.

Evolveo EasyPhone

Jak by měl telefon pro seniory vypadat, ukazuje například Evolveo, které se dobře zapsalo i v našem předchozím článku o odolných telefonech. Telefon má vše, co by měl a něco navíc. SOS tlačítko, svítilna s vlastním tlačítkem, FM rádio fungující i bez připojených sluchátek, velká tlačítka, přehledný displej, nabíjecí stojánek… Evolveo EasyPhone je prostě skvělým telefonem pro důchodce. Ti zdatnější mohou dokonce využívat i přehrávač písniček, které lze uložit na microSD kartu.

Cena: 900 Kč

Aligator V550

Aligator je mezi telefony pro seniory legendou. Má velmi širokou nabídku a ví, co senioři potřebují. Aligator V550 jde ale trochu proti proudu – nabízí totiž véčkovou konstrukci, která je elegantní a velmi skladná. Hodí se tak hlavně pro dámy, které se nechtějí vzdávat výhod seniorského telefonu, ani stylového doplňku. Jinak jde o klasický telefon pro seniory – svítilna, rádio, stolní nabíječka, SOS tlačítko, dlouhá výdrž, přehledný displej. Styl však něco stojí a v případě Aligator V550 to je bezmála 1 500 Kč.

Cena: 1 400 Kč

Aligator S4020 Senior

Seniorský dotykáš? Proč ne, Aligator to v modelu S4020 Senior ukazuje zcela názorně. Samozřejmě, telefon je vhodný jen pro ty zdatnější seniory, protože je postaven na operačním systému Android. Na poměrně velkém čtyřpalcovém displeji se vyjímá grafická nadstavba s velkými ikonami, které se snadno na kapacitním displeji volí. Telefon však, proti běžnému seniorskému, pokulhává ve výdrži na baterii i v jednoduchosti. Nechybí však funkce SOS tlačítka, svítilna a podobné. Náročnější ocení i WiFi, microSD karty, podporu multimédií a možnost instalovat nové aplikace.

Cena: 2 000 Kč

Emporia ESSENCEplus

Véčkový aligátor není jediným stylovým kouskem mezi telefony pro důchodce. Emporia ESSENCEplus je podle nás ještě o něco pohlednější telefon. Stylový je i nabíjecí stojánek, vše je dokonale hranaté a stříbro-černé. Přesto telefon splňuje nároky, které klademe na mobily pro důchodce. Má velká tlačítka, přehledný displej, tlačítka vyčleněná pro nejdůležitější funkce a SOS tlačítko.

Cena: 1 600 Kč

Alcatel ONETOUCH 2000X

Opět naprostá klasika, tentokrát v podání Alcatelu. Potěší však trochu větším displejem, než je běžné. Přesto jsou i tlačítka dostatečně prostorná. Jedinou nevýhodou tohoto modelu může být hojně zmiňovaná vlastnost, kdy po stisknutí šipky nahoru telefon spustí rádio, což je funkce, která by měla být spíše trochu upozaděná. Jinak nechybí svítilna, SOS tlačítko ani stojánek jako nabíječka.

Cena: 1 000 Kč

BIG Launcher – úvodní obrazovka pro Android

Senioři se nemusejí spokojit pouze s modely se základní nabídkou. Poměrně dobře si mohou poradit i s novými supersmartphony, stačí na ně nainstalovat BIG Launcher. Samozřejmě, nejde o plnohodnotnou náhradu klasického mobilního telefonu pro důchodce, ale náročnějším seniorům se zhoršeným zrakem může skýtat zajímavou alternativu. Velké ikony, velké písmo, vysoký kontrast. BIG Launcher je oblíbený i mezi osobami se zhoršeným zrakem, nebo řidiči, kteří ho využívají při jízdě v autě jako pohodlné ovládání mobilu umístěného ve stojánku, třeba kvůli navigaci.

Cena: 200 Kč (demoverze zdarma)

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru