Nejlepší bitmapové grafické editory zdarma

Digitální fotoaparáty umožňují dělat obrázky jeden za druhým a dosáhnout tak vysněného zachycení momentu mnohem snáze, než s klasickými filmovými fotoaparáty. I u digitální fotografie se však neobejdou bez dodatečných úprav. Každý, kdo nějaký z těchto fotoaparátů vlastní se tak jistě setkal s tím, že nějakou fotografii potřeboval upravit. Podívejme se tedy na bitmapové grafické editory, které jsou k dispozici pro všechny od úplných počítačových začátečníků, až po profesionální grafiky.

Adobe Photoshop

Když je řeč o grafických editorech pro bitmapovou grafiku, rozhodně je samozřejmé začít nástrojem Adobe Photoshop. Tento velmi obsáhlý grafický editor je určený zejména pro pokročilé uživatele a složitější úpravy fotografií. Jak jistě víte, pracuje se zde pomocí překrývajících se vrstev, díky kterým se kromě úpravy fotografií Adobe Photoshop hodí výborně například i pro návrh webových designů.

Pokud Vám jde ale pouze o základní jednoduché úpravy, rozhodně ale Adobe Photoshop nebude příliš dobrou volbou, pokud s ním již neumíte pracovat. Prostředí je zde totiž značně neintuitivní, a je zapotřebí se v programu nejprve trochu zorientovat.

Ačkoliv název článku říká, že se budeme věnovat editorům, které jsou poskytovány zdarma po celou dobu užívání, Adobe Photoshop je tu pouze díky své pověsti a známosti, protože zdarma je k dispozici pouze Trial verze, která je sice plně funkční, ale časově omezená.

Výhody editoru: nejpokročilejší nástroj pro úpravu obrázků a fotek, nejširší možnosti úprav a kvalitní content-aware nástroje

GIMP

Opravdu skvělou náhradou Photoshopu, jež je již díky svému unixovému původu zcela zdarma, je editor GIMP. I u něj se setkáte s vrstvami a s pokročilými grafickými nástroji, které umožňují pokročilou práci s fotografiemi i další bitmapovou i vektorovou grafikou. Zároveň však obsahuje i nástroje známé laikům, pro něž je GIMP uživatelsky daleko přívětivější, než profesionální Adobe Photoshop.

Příjemná je u tohoto nástroje i možnost rozšíření funkcí díky zásuvným modulům, které naleznete ke stažení na oficiálních stránkách programu GIMP. Ačkoliv byl, jak bylo zmíněno, tento program určen primárně pro uživatele systémů unix, s jeho funkčností není problém ani v klasických Windows.

Výhody editoru: rozsáhlé možnosti úprav obrázků, intuitivní a uživatelsky přívětivý interface, zcela zdarma

Photoscape

Hledáte-li program, který Vám umožní rychlou základní úpravu fotografií bez velkých problémů, obrátit se můžete na program Photoscape. Ten rozhodně konkurenci programu Photoshop nebo GIMP nedělá, zaměřuje se totiž pouze na jednoduché uživatelské úpravy, které ocení zejména laici v oblasti úpravy fotografií. Během pár kliknutí tak můžete měnit velikost fotek, jas, barvy, přidávat filtry nebo odstraňovat červené oči bez dlouhého hledání vhodných nástrojů.

Kromě samotné edistace můžete Photoscape využívat i jako klasický prohlížeč fotografií, který Vám umožní jejich rychlou zprávu a okamžité vytváření slideshow.

Výhody editorusnadná hromadná úprava fotografií

Life Photo Maker

Dalším velmi jednoduchým nástrojem, jenž na rozdíl od Photoscape Vaše fotografie umí snadno obohatit o nejrůznější efekty, jako je sníh či déšť, je nástroj Life Photo Maker. Kromě klasických úprav zde můžete na svou fotografii aplikovat hned několik grafických i zvukových efektů, které využijete zejména pro následné promítání svých výtvorů.

Rozhodně se tak o programu Life Photo Maker nedá říci, že by byl dobrým nástrojem v oblasti klasické úpravy fotografií, nabízí však celou řadu funkcí, které využijete pro jednoduché hrátky s Vašimi fotkami bez dlouhého hledání zásuvných modulů na internetu nebo studování manuálů.

Výhody editoru: snadná a efektní úprava fotografií

StereoPhoto Maker

Posledním nástrojem pro bitmapovou grafiku, který si v tomto článku představíme, je StereoPhoto Maker, který je jedinečný zejména díky tzv. stereo režimu, který umožňuje vidět původní obrázek před úpravou a již upravený obrázek, vedle sebe. Ihned tak vidíte, jaký efekt budou Vaše úpravy i v kombinaci mít, a pošetříte si tak tlačítko zpět na jiné věci. I u tohoto programu samozřejmě můžete využívat základní operace s fotografiemi, ale i celou řadu speciálních efektů. Zajímavou možností rozšíření je i možnost tvorby HTML stránek, která však není pro většinu pokročilejších uživatelů příliš použitelná.

Výhody editoru: uživatel vždy vidí i zdrojový obrázek před úpravami, což zjednodušuje úpravy a jejich zhodnocení

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru