Vyzkoušejte nejlepší uložiště dat na internetu

Chcete mít ty nejdůležitější soubory neustále při sobě, a to ať už jedete na služební cestu, nebo se opalujete u moře? Pokud se vám nechce neustále nosit flash paměť, kterou byste dříve či později někde zapomněli nebo ztratili, existuje pro vás pohodlná a bezpečná cesta v podobě internetového úložiště. Jelikož na trhu běží velký počet cloudových služeb, je logické, že i klasické ukládání dat bude uživateli uvítáno. Proto bylo založeno nespočet různých úložišť. Skoro by se dalo říci, že jejich autoři se báli, že kdo nebude mít online úložiště, jakoby neexistoval. Ostatně ve výsledku se báli oprávněně, jelikož je tato služba považována za standard a jeho případná neexistence u daného poskytovatele softwaru nebo služeb snižuje jeho kredibilitu.

Nejprve se podívejme na čtyři největší hráče na poli zálohy dat. Jsou jimi samozřejmě dvě největší softwarové společnosti Microsoft a Google se svými službami SkyDrive a Google Drive. Ovšem stále nejpopulárnější je nezávislá aplikace DropBox. Nesmíme však zapomínat ani na iCloud firmy Apple, který je sice stranou předchozích aplikací, ale přesto zde má své místo.

Microsoft SkyDrive

SkyDrive - logoMicrosoft na začátku nabízel pro uložení Vašich souborů a dokumentů neuvěřitelných 25 GB prostoru v základním free účtu. Jenže po čase tento objem snížil na „pouhých“ 7 GB, což je ale stále více než u kohokoli jiného. Ovšem zdůvodnění, že to bylo na základě průzkumu, kdy naprostá většina uživatelů více prostoru nepoužívá, je směšné.

SkyDrive je skvělý pro práci s MS dokumenty (soubory vytvořené v některém z programů MS Office) a to hlavně při online činnosti více uživatelů nad stejnými daty.

Samozřejmostí je možnost okamžité synchronizace u Všech připojených a povolených zařízení. Potěší také podpora většiny operačních systémů (bohužel vyjma Linuxu). Bonusem je pak zajímavá možnost pohodlného sdílení souborů s vybranou skupinou uživatelů.

V čem ale MS jasně poráží svoji konkurenci je možnost placeného navyšování úložného prostoru. Dodatečných 100 GB prostoru Vás tak vyjde na 50$, což je čtvrtina oproti stejné nabídce u služby DropBox.

Velkou zajímavostí je fakt, že ač Microsoft jako společnost podporuje operační systém Windows XP, aplikace SkyDrive nikoli. Na jednu stranu je to další strategický tah, jak násilně odpoutat uživatele od starších verzí operačních systémů, ale na stranu druhou je to naprostá ignorace milionů potencionálních uživatelů.

 • Prostor zdarma: 7GB
 • Cena za nadstandardní služby: 50 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Perfektní spolupráce s Microsoft Office

MS SkyDrive - vzhled

Google Drive

Google Drive - logoGoogle nabízí svým uživatelům k dispozici 5 GB volného prostoru k ukládání a následné synchronizaci dat mezi nejrůznějšími zařízeními. Velikost úložného prostoru tedy není důvodem pro automatické zvolení toho řešení, i když pochází od společnosti Google, u které je jistota stability a dalšího vývoje. Proč se tedy rozhodnout pro službu Drive od vyhledávacího gigantu?

Využíváte-li GDocs, je pro vás Google Drive jasnou jedničkou na poli datových úložišť. Jako u všech svých ostatních služeb, tak i zde si dává Google záležet na vzájemné a hlavně bezchybné provázanosti. Budete tedy moci vytvářet dokumenty online i offline, ukládat je do různých formátů a následně posílat na svůj Drive účet.

Další výhodou je možnost využití OCR služby. Jednoduše tak lze získat text z obrázků.

Pro Google hovoří i další vychytávka, kterou je náhled videí, které si můžete pustit bez nutnosti jejich stažení. Ovšem u hudebních nosičů je tato funkce zakázána, pravděpodobně z důvodu vyhovění požadavkům nahrávacích společností.

Velkým plusem je pak fakt, že v rámci prohlížeče budete schopni otevřít kolem třicítky různých druhů souborů.

Pokud si budete přát zvětšit velikost účtu, zaplatíte 60$ za roční zvýšení o 100 GB. Jedná se tedy o desetidolarové navýšení oproti ceně u společnosti Microsoft.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní služby: 60 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Perfektní spolupráce s Google Dokumenty a přináší OCR

Google Drive - vzhled

DropBox

Dropbox - logoJe v rámci České republiky nejpopulárnějším řešením Vaší datové situace. Napomáhá tomu hlavně jednoduché ovládání a velmi příjemné prostředí aplikace. O zbytek se již postará pozitivní zpětná vazba (aneb čím více mám zákazníků, tím rychleji mi přibývají a tím více jich ve výsledku mám). Dropbox je skvělý v tom, že stačí přetáhnout sobory do synchronizační složky a již se o nic nemusíte starat.

Synchronizační složka je ale zároveň kamenem úrazu celé služby – pokud totiž chcete cokoli synchronizovat, tím pádem uložit, musíte si to vložit právě do této složky. Nelze pouze označit libovolnou složku a zvolit funkci synchronizace.

Tuto nevýhodu ale částečně smazává fakt, že se službou DropBox je propojeno velké množství dalších externích aplikací, které ji využívají.

Ovšem z pozice giganta těží DropBox v rámci poplatků za dodatečnou kapacitu úložného prostoru. Cena je astronomicky neporovnatelná s konkurencí – za roční navýšení datové kapacity o 100 GB zaplatíte neuvěřitelných 199$.

 • Prostor zdarma: 2GB (až 18 GB díky referralům)
 • Cena za nadstandardní služby: 100 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Nejrozšířenější online úložiště, snadné sdílení s přáteli, provázanost s mnoha dalšími programy

Dropbox - vzhled

Apple iCloud

iCloud - logoNa začátku jsem zmínil, že na trhu jsou čtyři hlavní hráči. No není tomu úplně tak, iCloud je hráčem pouze pro uživatele Apple produktů a i tam je konkurence v podobě ostatních představených služeb. Navíc je použití striktně vázáno na produkty aplikací, které právě s iCloudem spolupracují (mail, kalendář, poznámky), takže zdaleka se nedá hovořit o vzdáleném nebo dokonce diskovém úložišti. iCloud je tedy vhodná spíše jako synchronizační aplikace pro textové dokumenty, než pro cokoli jiného.

Nabízí příjemných 5 GB prostoru zdarma, ale jak již bylo psáno výše, vlastní soubory si zde jednoduše neuložíte. Navíc ona synchronizace vyžaduje vlastnictví mobilního zařízení, nikoli pouze desktopu.

K tomu všemu stojí navýšení ročního prostoru o 100 GB stejně jako u DropBoxu - citelných 200$.

 • Prostor zdarma: 5 GB (do limitu se nepočítají alba zakoupená přes iTunes)
 • Cena za nadstandardní služby: 20 dolarů na rok za dalších 10 GB, 40 dolarů/20 GB, 100 dolarů/50 GB
 • Hlavní výhody: perfektní synchronizace a zálohování zařízení od Apple

iCloud - vzhled

SugarSync

SugarSync - logoV současnosti velmi zajímavá alternativa k vyjmenovaným „velkým hráčům“; v mnoha ohledech je dokonce daleko lepší. V rámci volného tarifu (neplaceného) umožňuje synchronizovat neomezený počet zařízení a nabízí k dispozici prostor 5 GB pro uložení dat. Podporuje jak desktopové systémy MS Windows a iOS, mobilní aplikace pro systémy Android, Symbian, Windows Mobile, mobilní zařízení iPad, iPhone, Kindle, BlackBerry a další.

Umožňuje synchronizovat více složek, které jsou různě umístěny na daném disku nebo dokonce na různých diskových oddílech a zároveň obsahuje složku Magic Briefcase, která je automaticky synchronizována mezi všemi připojenými zařízeními. Data jsou šifrována jak pro přenos, tak pro samotné uložení. Podporuje i webové zálohování – data nejsou synchronizována, ale jsou bezpečně uložena na internetu. A mnoho dalších funkcí.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní služby: 150 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Podpora starších mobilních OS Symbianu a Windows Mobile, možnost vyzkoušet i rozsáhlejší úložiště na 30 dnů zdarma

4Sync

4sync - logoJednoduchý nástroj pro zálohu a synchronizaci dat. Svým uživatelům nabízí 15 GB volného prostoru zdarma, což je ve srovnání s ostatními podobnými službami několikanásobek. Opět využívá systému jedné kořenové složky, která slouží pro synchronizaci. Kladem 4Syncu je velká podpora různých zařízení a jejich systémů – MS Windows, Linux, Mac; Android, iPhone, BlackBerry a Symbian.

Cena dodatečného prostoru o velikosti 100 GB vychází na relativně příjemných 78$ při ročním předplatném.

 • Prostor zdarma: 15GB
 • Cena za nadstandardní služby: 78 dolarů za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Funguje na všech běžných OS i mobilních zařízeních, bezkonkurenční kapacita zdarma

Wuala

Wuala - logoS programem Wuala přichází opět další zástupce zálohovacích a synchronizačních programů. Opět se ale liší svým pojetím přístupu k této službě a to velmi výrazně. Hlavní důraz je kladen na zabezpečení obsahu dat, která synchronizujete mezi svými zařízeními. Data jsou zašifrována ještě přímo na daném počítači a ukládána v této zašifrované podobě. Navíc jsou soubory rozděleny na několik malých částí, které jsou uloženy u různých uživatelů služby Wuala (týká se pouze neplacené verze). Pokud si tedy zvolíte neplacenou verzi programu, nejen že budou vaše data uložena na cizích počítačích, ale sami se budete muset zapojit do sdílení těchto dat. V případě, že Vámi požadovaný soubor nebo jeho část bude nedostupná nebo dokonce ztracená, přepne se cesta k záložním serverům společnosti, kde jsou všechna data duplicitně uchovávána. Nemusíte se tedy bát, že o některá z nich přijdete. Co se týče rychlosti synchronizace, tak bohužel záleží na kvalitě připojení jak Vás samotných, tak všech uživatelů, kteří uchovávají Vaše data.

 • Prostor zdarma: 5GB
 • Cena za nadstandardní: 109 EUR za 100 GB na rok
 • Hlavní výhody: Nejlepší zabezpečení souborů díky šifrování i uložení na zabezpečených serverech ve Švýcarsku

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Michael
Michael

založil jsem si učezna 4sync.15gb má být free.Mám obsazeno 13gb.Hlásí mi to 13gb z 1Tb.Free trial expiries 48 days.Při založení novéhje to samé.Ten učet není free jak slibují?Jak to je?

24.08.14 21:15 reagovat

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru