Nejlepší webové online překladače pro rok 2023

Pryč jsou ty časy, kdy jsme byli s cizími jazyky odkázáni pouze na fyzické slovníky. Internet přinesl úžasné možnosti, jak si přeložit text z a do stovek jazyků díky online překladačům. Asi nikoho nepřekvapí, že ten nejpoužívanější je právě od Googlu, ale co konkurence? Jaké možnosti nabízejí další online translatory a lze se na ně spolehnout?

Asi nebude překvapením zhodnocení, že alternativy Google Překladač často překonají svými možnostmi, kvalitou překladu nebo intuitivností. Některé z nich nabízejí pouze čistý překlad slov nebo vět, jiné zase přicházejí také s našeptávačem, synonymy k daným slovům, automatickou úpravou textu nebo rozpoznáním jazyka.

Nejlepší prohlížečové překladače 

Angličtina, němčina či čeština se slovenštinou jsou samozřejmostí, ale co jiné jazyky? V našem přehledném článku zjistíte, které online překladače jsou nejlepší, jaké nabízejí výhody i proč byste měli zvolit alternativu. Nebude chybět ani překlad celých dokumentů nebo hlasové zadávání. Všechny překladače v seznamu ale mají něco společného – jsou mimořádně rychlé. Ty nejlepší a nejrychlejší online překladače jsme pro vás porovnali. Začínáme.

Překladač Google - Google Translate

Jakým jiným překladačem začít, ne-li nejdostupnějším a nejpoužívanějším? Překladač Google je stálicí na poli překladačů pro jeho přístupnost, kvalitu a poměrně vysokou kvalitu překladů. Podporuje více než 100 jazyků, je k dispozici online a funguje na bázi strojového učení moderní neuronové sítě. V praxi to znamená, že každým jedním překladem od uživatelů se stává lepším a překlady posouvá na vyšší úroveň.

Jeho nespornou výhodou je vedle podpory známých i méně vyhledávaných jazyků bezpochyby i rychlost překladů. Během pár vteřin si dokáže poradit is dlouhým textem, který navíc dává smysl a vyžaduje jen malé úpravy pro bezvadnost. Nenahradí sice lidského překladatele, ale ke každodennímu fungování, například v práci či do školy, poslouží fantasticky.

Podporovány jsou samozřejmě i čeština s češtinou, se kterými překladač od Googlu nemá sebemenší problém. Jediné, co je zapotřebí, je připojení k internetu. Jelikož jde o nástroj od Googlu, disponuje výhodou, která není u jiných překladačů samozřejmostí. Po přihlášení se ke svému Google účtu si mohou uživatelé překlady slov nebo celých vět či textů ukládat do archivu. Propojením na svůj účet tak získají přístup k uloženému obsahu na všech zařízeních, kde jsou přihlášeni. A je úplně jedno, jestli je to počítač, mobil nebo tablet.

Verdikt: Rychlý, spolehlivý a dostupný překladač s podporou více než stovky jazyků, navíc v příjemném uživatelském prostředí. Kvalita překladů je u nejpoužívanějších jazyků na velmi vysoké úrovni. Samozřejmostí je propojení přes Google účet a ukládání překladů slov či celých textů.

DeepL - PC i mobilní verze

Překladač DeepL určitě není tak známým, jako jeho konkurent od Googlu, ale zato nabízí jedny z nejlepších překladů na trhu a to díky umělé inteligenci. Nástroj od německých vývojářů byl totiž jedním z prvních, který používal k překladům neuronové sítě. Od základů vznikl z předchozího projektu Linguee, který dal základ vysoké kvalitě překladů.

Jednou z největších deviz DeepL je možnost volit alternativní slova během překladu tak, aby překlad co nejlépe seděl do kontextu. Podporováno je „jen“ 26 jazyků, jejichž překlady jsou ale skutečně jedny z nejlepších a nejintuitivnějších. Velkou výhodou překladače textového překladače DeepL je automatická detekce jazyka vloženého textu, která výrazně usnadní práci uživatelům.

Oproti Google překladači má výhodu také v tom, že nabízí možnost stáhnout si aplikaci do počítače. Stejně tak disponuje také mobilní aplikací DeepL. Další skvělou funkcí oproti konkurenci je možnost překladač nahrané dokumenty ve formátech pdf, docx a pptx. K dispozici je v bezplatné i placené verzi, která přidá několik funkcí a možností jako zvýšení počtu přeložených vět nebo neomezený překlad dokumentů.

Verdikt: Jeden z nejlepších překladačů na trhu s intuitivním překladem díky AI i návrhem synonym přímo v textu. Umožňuje překlad dokumentů a nabízí online překladač, stejně jako PC a mobilní verzi. Pro některé uživatele může být nevýhodou podpora „jen“ 26 jazyků, mezi nimiž ale nechybí slovenština či čeština.

Bing Microsoft překladač

Bing Translator je dalším velkým jménem, ​​pokud jde o překladače. Tento překladač využívá nástroj od společnosti Microsoft. Jazyk, který uživatelé zadají jako vstupní, lze vybrat ručně, nebo jej Bing rozpozná automaticky.

Skvělou možností je zadávání textu pomocí hlasové navigace. Stačí k tomu jen zapnutý mikrofon. Jedná se o velmi pohodlnou možnost, která usnadňuje práci a šetří čas.

Přeložený text si uživatelé mohou přehrát mužským nebo ženským hlasem, vyhledat ho na Bingu nebo jej dokonce sdílet. Tento překladač tak umožní přeložit text do 60 různých jazyků. Nechybí možnost poskytnutí zpětné vazby vývojářům pro zlepšení služeb tak, že lze ohodnotit překlad palcem nahoru nebo dolů.

Pohodlným řešením je také nabídka nejpoužívanějších frází z různých situací. Uživatelé tak získají okamžité překlady z nouzových situací, obědů, sociální interakce, cestování či kalendář. Všeobecný text zvládá hravě, horší je to s technickým textem a odbornými výrazy.

Verdikt: Spolehlivý překladač s našeptávačem nejpoužívanějších frází. Podporuje desítky jazyků i automatickou detekci textu. Nechybí mu možnost zadávat text pomocí hlasové navigace. Ideální pro překlady běžného textu. Pokud jde o odborné termíny a technický text, překlady jsou místy kostrbaté a ne nejintuitivnější.

Online překladač

Uživatelé z České i Slovenské republiky jistě ocení překladač s názvem jednoduše Online překladač. Jedná se totiž o nástroj od české jazykové agentury Langeo, která si zakládá na kvalitě profesionálních překladatelů.

Online překladač je ve své podstatě spojením Bing Microsoft překladače, Google překladače a IBM translatoru. Uživatel si může sám zvolit, kterému z překladačů dá šanci, přičemž nemusí navštívit různé stránky, ale překlad vytvoří v rámci jednoho online nástroje.

Vynikající poslouží při tvorbě překladů běžného textu, a stejně jako překladač od Microsoftu, má i Online překladač své neduhy. Místy tak mohou nastat problémy s odbornějším textem. Tento chytrý online translator je rychlý, má příjemné grafické rozhraní, podporuje více než 50 jazyků a umožňuje i automatickou detekci jazyka vloženého textu.

Verdikt: Pohodlný překladač od české společnosti Langeo. Podporováno je množství jazyků, překladač funguje na bázi Google a Microsoft překladačů a nabízí také automatické rozpoznání jazyka. Nevýhodou je horší kvalita překladu odborných textů.

Lingea

Unikátní projekt Lingea nemá za cíl konkurovat nejlepším překladačům s obrovským množstvím podporovaných jazyků. Místo toho se zaměřuje na jazyky evropské s cílem zprostředkovat uživatelům nejen tradiční překladač, ale také nejrůznější tutoriály, jak se jazyk naučit. K tomu využívá slovník, překladač, fráze, korekce textu i podrobná vysvětlení. Samozřejmostí jsou i návrhy synonym nebo výslovnost slov či daných frází v daném jazyce.

Lingea se oproti konkurenci soustředí i na menší evropské, konkrétně slovanské jazyky. Podporováno je skoro 40 jazyků s možností automatického rozpoznání po vložení textu. Pro některé uživatele může být atraktivní informací i fakt, že se jedná o český projekt. Pracuje s nejvíce používanými frázemi, které překládá perfektně a hodí se tak k učení začátků i při složitějších hovorových skladbách. Vynikajíc si poradí is dlouhým textem, kde už ale vyžaduje menší úpravy.

Nevýhodou je pro někoho neintuitivní rozhraní a větší přítomnost reklam. V online překladači to ale lze vyřešit přidáním adblockeru do webového prohlížeče. Jinak se ale jedná o kvalitní překladač se zaměřením na evropské jazyky, který je rychlý, dostupný zdarma a nabízí širokou škálu funkcí a nástrojů, jak se jazyk naučit co nejlépe a nejrychleji.

Verdikt: Ideální nástroj pro učení evropských jazyků se spoustou skvělých nástrojů. Poradí si se slovy i dlouhým textem a disponuje obrovskou knihovnou frází. Jedná se o český projekt, jehož nevýhodou je hůře zpracované prostředí. Nástroj je zcela zdarma.

Translatedict

Translatedict umožňuje výběr z více než 50 jazyků a disponuje také automatickým rozpoznáním jazyka textu. Poradí si se samostatnými slovy i větami. Překlad se zobrazí do několika vteřin a uživatelé mají dokonce možnost poslechnout si jeho znění pomocí tlačítka zvukového přehrávání. Přeložený text lze navíc stáhnout jako audio soubor, což jiné prohlížeče nenabízejí.

Potěší také počítadlo znaků a slov, což se může hodit při překladu textů určených na sociální sítě, které mají často příspěvky omezené právě na počet znaků nebo slov (Twitter).

Kromě toho je zde prostor určen speciálně pro funkce hlasového překladu a převodu textu na řeč. Tyto funkce lze využívat bez omezení a dokonce nechybí ani možnost kontaktovat profesionální překladatele pomocí vyplnění online formuláře.

Verdikt: Spolehlivý překladač s podporou 50 jazyků. Kromě rozpoznání jazyka textu nabízí funkce, které konkurenci chybí: počítadlo slov a znaků, převod textu do řeči nebo možnost stáhnout zvukovou nahrávku přeloženého textu. Nevýhodou je, že nemá graficky nejkrásněji zpracovaný web.

Další spolehlivé alternativy překladačů: Translate.com, Collins, Yandex Translate

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 6 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru