Nejoblíbenější programy pro editování a stříhání hudby

Natočit opravdu kvalitní video dokáží již i nižší řady mobilních telefonů. I proto počet vytvořených amatérských videonahrávek enormně stoupá. Jenže vytvořit nebo upravit audio stopu k videu, již není tak snadné, jako stisknout knoflík nahrávání a vytvořit samotné video. Pro tyto účely jsou pro běžné, ale i profesionální uživatele připraveny speciální programy. Níže v článku bude několik nejoblíbenějších představeno a popsáno.

Jasně nejoblíbenějším editorem audia s obrovským množstvím nadstavbových funkcí je opensource program Audacity.

Audacity

Audacity logoAč se jedná o opensourcový produkt, který je tedy nabízen zdarma, Audacity překypuje množstvím funkcí a lze tak hovořit o téměř profesionálním programu na úpravu audia. Podpora hudebních formátů je takřka neomezená – od klasiky v podobě Wav, mp3, ogg až po AIFF a další. Program obsahuje všechny potřebné základní nástroje pro práci s hudebními stopami, umožňuje snadné tažení myší a vše doplňuje profesionálními nástroji a samozřejmou možností v podobě přidání pluginů.

Mezi zajímavé nástroje patří spektrogram s možností konfigurace, funkce pro odstranění šumu a efekty pro zvýraznění basů a mnoho dalšího. Velkou zásluhu na oblíbenosti má multiplatformnost produktu a jeho bezplatnost. Naopak nepříjemně zpočátku může působit náročné ovládání, které však odpovídá množství použité funkcionality.

Audacity nahrávka

Adobe Audition

Adobe AuditionDalším kvalitním programem pro úpravu hudby a jedním z mála alespoň částečných konkurentů Audacity v oblíbenosti je Adobe Audition. Program již patří na skutečné pomezí profesionální práce s hudbou a tomu odpovídá i cenová kategorie, do které spadá. Ovšem velmi bohatá funkcionalita, množství použitelných efektů a hlavně nadstandardní možnosti při úpravě hudby a výsledném exportu si o to přímo říkají.

Adobe Audacity disponuje nástroji pro téměř dokonalé odstraňování šumu, současného použití velkého množství efektů, převod zvuku do prostorového formátu a mnoho dalšího. Velmi zajímavá je funkce automatizování činností, která dokáže usnadnit některé opakující se nebo běžné činnosti. Při srovnání s předchozím Audacity má produkt od Adobe velký náskok při používání a v kvalitě efektů, které chválí množství uživatelů. Na závěr je vhodné zmínit, že program dříve nesl název Cool Edit.

Adobe Audition vzhled programu

Goldwave

Goldwave logoGoldwave náleží mezi další zástupce placených programů. Na první pohled uživatele upoutá přehledné uživatelské prostředí, které se však množstvím funkcí zdaleka nevyrovná předchozím představeným řešením. Přesto patří program mezi velmi zajímavé volby pro úpravu hudby nebo obecného audia.

V základu disponuje velmi kvalitním nástrojem pro eliminaci šumu a nepatřičných zvukových artefaktů, zajímavými efekty a dobře ovladatelným analyzátorem.

Goldwave vzhled programu

Reaper

Reaper logoOpět placený, ale mezi uživateli velmi oblíbený, je program Reaper spravovaný společností Cockos Incorporated. Reaper patří mezi univerzální programy, které jsou schopny se přizpůsobit uživatelovým potřebám. Program může být nasazen v rámci soukromého počítače, ale stejně tak může spravovat celé nahrávací studio.

Mezi přednosti programu jednoznačně patří přehledné a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní. Přes tuto vlastnost program disponuje enormním množstvím nástrojů a funkcí. Dokáže nahrávat audio i midi z mnoha zdrojů zároveň, umí pracovat s množstvím audio stop, které je možné upravit prakticky libovolným způsobem a to díky obrovskému množství instalovaných efektů. Pokud by zmíněné integrované efekty přesto nestačily, může si uživatel vybrat z tisíců amatérských a volně dostupných. Všechny efekty jsou nedestruktivní, což znamená, že neovlivní originální zvukovou stopu, která je tak neustále v perfektní kondici pro další úpravy.

Reaper nejnovější vzhled

Profesionální zvukový editor od Sony nabízí hlavně prvotřídní zvukovou kvalitu, intuitivní ovládání a paletu funkcí, která je potřebná pro lidi, které jejich koníček i živí. Nechybí podpora více zvukových stop, možnost naroubovat zvuk na video a mnoho dalšího.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 7 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

867217 přečteno

Pixwords nápověda 3. díl

226782 přečteno

Doporučujeme

Nahoru