Nejpoužívanější dotyková gesta pro Windows 8

Windows 8 potažmo novější verze 8.1 je stále vděčným objektem vášnivých diskuzí, hlavně díky rozporuplnému prostředí ModernUI (Metro). Tomu jsme se věnovali už ve článku Tipy a triky pro Windows 8, ve kterém jsme na něj ale pohlíželi spíše jako na systém ovládaný myší a klávesnicí, proto v něm najdete například seznam nejpoužívanějších klávesových zkratek, ale už nikoliv dotykových gest. Právě pro dotykové displeje se ale ModernUI se svými dlaždicemi hodí nejlépe, proto se teď podíváme na nejdůležitější dotyková gesta, které můžete ve Windows 8 použít.

Pro základní přehled dotykových gest bohatě stačí video, které najdete pod tímto odstavcem. Doporučujeme si ho spustit na celou obrazovku, abyste názorně viděli, co který pohyb vaší ruky po displeji vyvolá. Jde o video staršího data, ale většina gest funguje pořád stejně a názornost obrazového návodu je mnohem vyšší, než u pouhého výpisu.

Gesta pro Windows 8

  • Klepnutím na dlaždici spustíte aplikaci
  • Potáhnutím dlaždice o kousek dolů zobrazíte její možnosti
  • Podržením prstu na dlaždici ji můžete přesunout
  • Potáhnutím z pravého okraje displeje doleva se zobrazí „charm“, pás nabídek (nabídka Nastavení se liší podle toho, v jaké aplikaci toto gesto provedete)
  • Potáhnutím z levého okraje displeje doprava listujete ve spuštěných aplikacích
  • Pomalejším potáhnutím z levého okraje displeje doprava můžete umístit na displej 2 aplikace najednou
  • Potáhnutím z levého okraje displeje doprava a ihned zase doleva se otevře nabídka spuštěných programů a aplikací
  • Potáhnutím ze spodního, nebo horního okraje displeje se zobrazí nabídka, která se liší podle aktivní aplikace
  • Potáhnutím od horního až ke spodnímu okraji zavřete spuštěnou aplikaci
  • Položením palce a ukazováku na displej a jejich spojením (pinch-sbalení, nebo také štípnutí) dojde v menu Start k odzoomování, při kterém vidíte skladbu svých dlaždic

Novinky gest ve Windows 8.1

Poměrně vřele přijatý update pro Windows 8, který za jeho číslo přidává tečku s jedničkou, přináší pár vítaných změn, z nichž některé souvisejí i s ovládáním gesty.

Přidáno je gesto pro zobrazení všech nainstalovaných aplikací a programů. To provedete prostým rychlým potáhnutím prstu po displeji nahoru.

Další novinkou je rozdílné chování při uzavření aplikace pomocí gesta potáhnutím od horního okraje ke spodnímu. Dříve došlo k uzavření aplikace, ale ve Windows 8.1 jde pouze o její minimalizování – najdete ji nadále mezi běžícími aplikacemi.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru