Tipy a triky pro Windows 8

Není sporu o tom, že Windows 8 přinášejí zcela jinou uživatelskou zkušenost, než předchozí systémy od Microsoftu. Bohužel, součástí novinek je často i nezvyk, nepochopení, neznalost a obtíže, které uživatelé s Windows 8 mnohdy mají. Podívejme se, jak používat Windows 8, potažmo hlavně rozhraní Modern UI, efektivně.

Desktop: chtějte zpět užitečné tlačítko Start

Není žádným tajemstvím, že nejkontroverznější změnou, které se Microsoft dopustil v klasickém desktopovém prostředí Windows 8, bylo odebrání tlačítka Start. Vrátí se až ve Windows 8.1 (Blue), ale ani tam nebude plnit roli, na kterou jsme zvyklí už od Windows 95. Tomuto tématu už jsme se věnovali v samostatném článku, takže doporučujeme pročíst, nahrát a používat. Můžete ZDE.

Klávesové zkratky usnadní život i v Metru

Ačkoliv je Modern UI prostředím zejména pro dotykové displeje, s klávesnicí jde vždy vše rychleji. A to hlavně díky klávesovým zkratkám, které okamžitě zpřístupňují i pokročilé funkce, pro které je jinak potřeba několikrát máchnout po displeji, nebo myší. Naučte se je, ušetří vám spoustu práce.

Windows – dostane vás na hlavní obrazovku Windows.
Windows + Tab (vlevo nad Caps Lock) – zobrazí se seznam právě spuštěných aplikací.
Windows + PrintScreen (PrtScr) – vytvoří snímek obrazovky. Ten najdete ve složce Pictures - ScreenShots.
Windows + D – dostane vás na pracovní plochu.
Windows + M – vše minimalizuje.
Windows + F – vyhledávání.
Windows + E – otevře průzkumníka Windows.
Windows + X – rychlý přístup.

Jak zavírat apliace

Multitasking ve Windows 8 pro aplikace Modern UI, funguje velmi podobně, jako na telefonech a tabletech. Ostatně je to taky prostředí určené hlavně pro tablety. Otevřené aplikace nemusíte zavírat vůbec, ale pokud tak chcete učinit, můžete vyjet myší do levého horního rohu, načež se vám zobrazí spuštěné soubory, které můžete zavřít pravým kliknutím myši.

Vyhledávání vás potěší

Velmi povedené je ve Windows 8 vyhledávání (a ještě lepší prý bude ve Windows 8.1). Stačí kliknout na Windows+F a zadat název toho, co hledáte. Zároveň si vyberete, kde to chcete vyhledávat. Jestli ve Storu, na internetu, nebo třeba v nainstalovaných aplikacích. Dokonce můžete jen tak začít psát text ve Start Menu a začne se vyhledávat.

Sdílení

Sdílet, sdílet, sdílet, funkce potřebná na sociálních sítích i v pracovním styku. Ve Windows 8 je sdílení velmi snadné, protože se s ním už od začátku počítalo jako s důležitou součástí systému. Ke sdílení se dostanete, když myší vyjedete do pravého horního rohu obrazovky.

Ach ty dlaždice

Na dlaždice můžete mít jakýkolv názor, ale pravdou zůstane, že se s nimi příliš dobře nemanipuluje, protože neposkytují příliš volnosti. Přesto však nějakou tu manipulaci snesou. Ve Windows 8 se všechny nové aplikace připnou na hlavní obrazovku (ve Windows 8.1 by to tak nemělo být) a vy si je můžete přesouvat. Do určité míry lze měnit i velikost dlaždice a to kliknutím na dlaždici pravým myšítkem a vybráním požadované akce (opět bude ve Windows Blue zlepšeno).

Problémy? Pomůže obnovení

S Windows 8 přišel i velmi snadný způsob, jak obnovit systém, když se něco pokazí. Najdete ho v položce Nastavení – Obecné a lze zvolit hned několik způsobů, jak obnovení provést. Od „jemného“ po absolutní, takže si dávejte pozor, na co klikáte.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru