Oculus Rift startuje s vysokou cenovkou

Skoro 20 000 korun budete muset zaplatit, chcete-li si pořídit první moderní zařízení pro virtuální realitu. Startuje v březnu, ale do ČR se v první vlně, která je navíc už rozebraná, nedostane. V ceně je kromě samotných VR brýlí se sluchátky a mikrofonem ještě bezdrátový ovladač z Xboxu One. Bude cena překážkou pro rozvoj virtuální reality, nebo budou zážitky natolik unikátní a problémy natolik malé, že dá Oculus Rift vzniknout nové formě zábavy?

Kromě Oculusu se nejspíše ještě v první polovině roku začne prodávat i HTC Vive Pre a další systémy virtuální reality jsou ve výrobě, například Playstation VR (dříve Project Morpheus). Ale půjde zejména o souboj Oculusu a systému od Valve (HTC Vive Pre je dílem právě vlastníků Steamu a někdejšího tchajwanského průkopníka chytrých telefonů se systémem Windows Mobile a Android).

Parametry Oculusu

Oculus Rift je „helmou“ pro virtuální realitu, která disponuje displeji s rozlišením 1080x1200 pro každé oko, které vytvářejí pohlcující 3D obraz s širokým zorným polem. Snímá také pohyby hlavy, takže se můžete volně rozhlížet (TrackIR). Kromě toho je Oculus Rift vybaven i zvukovým systémem (sluchátky a mikrofonem) a v balení dostanete i bezdrátový gamepad, protože hraní na klávesnici a myši zrovna moc pohodlné nebude – VR chce trochu té volnosti. Naopak s Oculusem nedostanete pohybové ovladače, které jsou nutné pro lepší interakci s virtuálním prostředím – Oculus je sice vyvíjí, ale budete si je muset koupit zvlášť později, až budou hotové. Za cenu 700 Euro, což je v přepočtu nějakých 19 000 Kč, tak dostanete hlavně ty brýle pro virtuální realitu, kdežto pro plné ponoření do virtuálního světa si budete muset ještě připlatit a hlavně počkat.

Konkurence je v tomhle ohledu trochu dál. HTC Vive Pre by mělo při uvedení nabídnout jak pohybové ovladače, tak senzor pro snímání pohybů postavy, který z vaší místnosti udělá skutečný virtuální prostor, a nově také kameru pro snímání reálného okolí, které bude možné do displejů v brýlích promítat. Poslední zmíněná funkce se hodí nejen pro rozšíření interakcí s okolím, ale také jako záchranná brzda, kdybyste se blížili hranicím vymezeného prostoru v místnosti, tak se vám může obraz třeba začít prolínat s vaší místností, abyste do něčeho nevrazili.

Cena kompatibilního PC

Plus mínus 20 000 Kč, to je cena dvou nejnovějších konzolí, nebo jednoho docela slušného herního počítače, přesto to není cena, se kterou by se nedalo smířit – vždyť pod 20 000 Kč už dnes neseženete ani pořádný iPhone…

Trošku větší problém je, že potřebujete docela nadupaný stroj, abyste s Oculusem a podobnými systémy vůbec nějak rozumně mohli nakládat. K plnohodnotnému zážitku je totiž potřeba, aby obraz běžel v rozlišení cca 1200p alespoň 90 fps, což je obnovovací frekvence displejů, což je u náročných her na vysoké detaily docela těžké. Ideálně byste tedy měli mít tu nejvýkonnější grafickou kartu na trhu, což je buď Nvidia GTX 980Ti za cca 20 000 Kč, nebo AMD Radeon R9 FURY X, což je karta o pár tisíc levnější, ale stále žádná láce. Podle všeho byste ale podobná monstra potřebovat neměli – postačí prý „obyčejná“ GTX 970 za 10 000 Kč. K tomu moderní i5ka a zbytek komponent a jsme někde u 30 000 Kč. Pokud tedy takový počítač nemáte, počáteční investice může být kolem 50 000 Kč a to už opravdu problém je. Samozřejmě, Oculus Rift můžete napájet i slabším hardwarem, otázkou ale pak je, zda zcela plynule a v kvalitě, která by dělala virtuální realitě čest.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru