Test nejlepších antivirů – březen 2013

Přinášíme vám výsledky nejnovějšího testu antivirových programů od společnosti AV Comparatives. Ta pravidelně testuje antivirové programy v několika oblastech a nyní se podíváme na účinnost při odhalování škodlivého software a ještě na počet falešných poplachů. V prvním případě se zjišťuje procentuální úspěšnost odhalení škodlivých programů z vybraného vzorku a ve druhém se zjišťuje počet případů, kdy antivir ohlásí škodlivý program, ale ve skutečnosti tomu tak není. Společnost AV Comparitives provedla stejný test v září loňského roku a jeho výsledcích jsme vás také informovali.

Podívejte se na nový test detekce z roku 2014

A jaké antivirové programy byly zahrnuty v testu? Jedná se o dvacet antivirů, jejichž seznam naleznete níže. Jsou v něm zahrnuty např. oblíbený Avast Free nebo třeba také AVG Anti-Virus, ESET NOD32 a další. Pro důkladné prověření bylo k testování použito 136 610 vzorků škodlivých programů a jejich shromažďování bylo ukončeno 22. února 2013. Antiviry byly poté 28. února 2013 všechny ve stejný čas aktualizovány na aktuální verzi. Test byl proveden na operačním systému Windows 7 64-bitů.

Seznam testovaných antivirů

Zde uvádíme kompletní seznam všech testovaných antivirových programů seřazených abecedně.

 • AhnLab V3 Internet Security 8.0
 • avast! Free Antivirus 8.0
 • AVG Anti-Virus 2013
 • AVIRA Antivirus Premium 2013
 • Bitdefender Antivirus Plus 2013
 • BullGuard Antivirus 2013
 • eScan Anti-Virus 14.0
 • Emsisoft Anti-Malware 7.0
 • ESET NOD32 Antivirus 6.0
 • F-Secure Anti-virus 2013
 • Fortinet FortiClient 5.0
 • G DATA Antivirus 2013
 • Kaspersky Anti-Virus 2013
 • McAfee AntiVirus Plus 2013
 • Microsoft Security Essentials 4.2
 • Panda Cloud Free Antivirus 2.1.1
 • Sophos Anti-Virus 10.2
 • Symantec Norton Anti-Virus 2013
 • ThreatTrack Vipre Antivirus 2013
 • Trend Micro Titanium AntiVirus+ 2013

Jak se testovalo?

Většina produktů byla nastavena defaultně na nejvyšší úroveň zabezpečení. Některé produkty se přepnou na nejvyšší úroveň zabezpečení automaticky, jakmile detekují malware (např. Avast, Symantec a další) a některé bylo zapotřebí manuálně nastavit na nejvyšší úroveň. Přesto všechno bylo dosaženo objektivního testování.

AV Comparitives
AV-Comparitives je rakouská nezisková organizace, která provádí nezávislé testování antivirových programů pro veřejnost. Ve svých řadách často zaměstnává talentované studenty informatiky díky spolupráci s vysokými školami. Její činnost je financována poplatky, které platí tvůrci testovaných produktů za účast na testech.

Je potřeba zmínit, že některé produkty používají cloudové technologie, takže potřebují připojení k internetu. Testování bylo prováděno na počítačích připojených k internetu. Pokud by ovšem připojení k internetu nebylo dostupné nebo se antivir z nějakého jiného důvodu nemohl ke cloudu připojit, tak by úroveň detekování škodlivých programů drasticky klesla.

Všechny vzorky škodlivých programů byly důsledně vybírány z různých zdrojů. Jednalo se o společnosti i domácnosti, vlastní sběr, ale také přímo od tvůrců testovaných antivirových programů. Pro otestování falešných poplachů byly použity neškodlivé programy od různých tvůrců, které jsou volně dostupné.

Výsledky testů

 

Test odhalení škodlivých programů

Tento test ukázal, jak si programy vedly v odhalování škodlivého software. Následující tabulka znázorňuje umístění antivirů v tomto testu včetně procentuální úspěšnosti odhalení škodlivého software. Test obsahoval 136 610 vzorků. Vyšší je lepší.

1.

  G DATA 2013

99.9 %

2.

  AVIRA

99.6 %

3.

  F-Secure

99.5 %

4.

  Bitdefender, eScan, BullGuard, Panda,         pEmsisoft

99.3 %

5.

  Kaspersky

99.2 %

6.

  Fortinet, Vipre

98.6 %

7.

  AVG, Trend Micro

98.4 %

8.

  Sophos, McAfee

98.0 %

9.

  Avast

97.8 %

10.

  ESET

97.5 %

11.

  AhnLab

92.3 %

12.

  Microsoft

92.0 %

13.

  Symantec

91.2 %

Jak můžete vidět, tak všechny antiviry si vedly velmi dobře a dostaly se na více než devadesáti procentní úspěšnost. Jasným vítězem tohoto testu se stal antivir G DATA 2013, který měl téměř sto procentní úspěšnost odhalování škodlivého software. Na druhém místě se umístil antivir AVIRA a těsně za ním na třetím místě F-Secure. Celkem devět antivirů se může pyšnit výborným výsledkem nad 99 % úspěšnost. Tři nejlepší antiviry z tohoto testu si můžete stáhnout zde:

 

Na druhé straně tabulky vidíme nejméně úspěšné odhalovače škodlivých programů. Nejhorším výsledem se prezentoval antivir Symantec, který měl jako jediný výsledek pod 92 %. V porovnání s ostatními antiviry se ještě o dost nižším výsledkem představily Microsoft a AhnLab.

 

Test počtu falešných poplachů

Ve druhém testu bylo zkoumáno, kolik falešných poplachů jednotlivé antiviry detekují. Byly použity neškodné programy a tyto potom některé antiviry označily za hrozbu. Menší je lepší.

1.

  Microsoft

0

2.

  Fortinet

5

3.

  Kaspersky, Sophos

6

4.

  AVIRA

8

5.

  Bitdefender, BullGuard, ESET

9

6.

  F-Secure

11

7.

  Avast

14

8.

  McAfee

15

9.

  AhnLab, G DATA

19

10.

  AVG, eScan

21

11.

  Trend Micro

22

12.

  Symantec

23

13.

  Panda

28

14.

  Vipre

30

15.

  Emsisoft

38

Absolutním vítězem tohoto testu se stal antivir od společnosti Microsoft, protože nezaznamenal ani jeden falešný poplach. Dále antiviry, které zaznamenaly méně než 15 falešných poplachů, patří do skupiny s výborným výsledkem. Nejhůře si v tomto testu vedl antivir Emsisoft, který detekoval celkem 38 falešných poplachů. Hranici třiceti falešných poplachů ještě překonal Vipre, čímž se také rozhodně nemůže chlubit.

Velmi dobře si v součtu obou testů vedl antivirový program Avast, který je jeden ze dvou Free antivirů v testu. Takže i v porovnání s placenými verzemi ostatních produktů se rozhodně neztratí a patří k těm lepším na trhu. Program Avast Free si můžete stáhnout zde.

Závěrem

Je potřeba zdůraznit, že antivir, který detekoval vysoké procento škodlivého software, ale měl vyšší výsledek falešných poplachů, nemusí být nutně lepší než antivir, který měl sice menší úspěšnost detekování škodlivého software, ale detekoval méně falešných hrozeb.

Mějte na paměti, že tyto testy nevypovídají o celkové kvalitě jednotlivých antivirů. Test úspěšnosti odhalování škodlivých programů ovšem patří mezi jedno z nejdůležitějších kritérií pro měření kvality antiviru. Dále musíte brát v potaz parametry jako doplňkové funkce, cena, ovládání, kompatibilita, uživatelské rozhraní, jazyk, podpora a další.

Jednotlivé antivirové programy si můžete stáhnout zde.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru