Veřejné WiFi sítě a bezpečnost

Zejména větší města jsou veřejnými wifi sítěmi doslova prošpikována. Nejrůznější veřejná místa se snaží držet krok s dobou a nabízet svým návštěvníkům internetové připojení – kdo by chtěl sedět v kavárně, kde si nemůže vyfocený zákusek hned postnout na Facebook/Instagram s vhodným hashtagem?

Veřejné WiFi sítě s sebou ale nesou i bezpečnostní rizika, která nejsou úplně malá. Minimalizovat je můžete vhodným nastavením svého počítače (notebooku) a také rozumným užíváním, což znamená hlavně vyvarování se přihlašování do internetového bankovnictví a dalších citlivých účtů.

Na veřejné WiFi je připraven i Windows

Když se na svém notebooku s Windows připojíte k nové WiFi síti, systém se vás zeptá, zda jde o Domácí, Pracovní, nebo Veřejnou síť. A není to otázka zbytečná. Pokud se připojíte k veřejné síti jako k Veřejné, Windows zvýší zabezpečení, což se mimo jiné projeví i v tom, že váš počítač nebude na síti dohledatelný z ostatních připojených zařízení.

Pokud z nějakého důvodu vyberete špatně (tedy Domácí nebo Pracovní síť), můžete to jednoduše napravit. V pravém dolním rohu na systémové liště naleznete ikonu , na kterou stačí kliknout pravým myšítkem a vybrat „Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení“, načež zde v detailu stávajícího připojení vidíte, zda je síť Veřejná, Domácí nebo Pracovní – na tento popisek můžete kliknout a znovu výběr provést.

Žádné citlivé údaje

Každopádně při používání veřejných „wifin“ nevyužívejte žádné citlivé údaje. Přihlašujte se jen do těch služeb, které nejsou extra důležité a zneužitelné, rozhodně se nepřihlašujte do internetového bankovnictví a k jiným účtům, kde je bezpečnost na prvním místě.

Veřejné wifi sítě jsou tak vhodné opravdu pouze na běžné prohlížení internetu a uploadování fotky na Instagram, jakékoliv citlivé údaje bychom při jejich využívání nezadávali. Ano, ve většině případů by se nic nestalo, ale v podobných případech stačí jeden incident, aby se váš život notně zkomplikoval.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru