Veřejné WiFi sítě a bezpečnost

Zejména větší města jsou veřejnými wifi sítěmi doslova prošpikována. Nejrůznější veřejná místa se snaží držet krok s dobou a nabízet svým návštěvníkům internetové připojení – kdo by chtěl sedět v kavárně, kde si nemůže vyfocený zákusek hned postnout na Facebook/Instagram s vhodným hashtagem?

Veřejné WiFi sítě s sebou ale nesou i bezpečnostní rizika, která nejsou úplně malá. Minimalizovat je můžete vhodným nastavením svého počítače (notebooku) a také rozumným užíváním, což znamená hlavně vyvarování se přihlašování do internetového bankovnictví a dalších citlivých účtů.

Na veřejné WiFi je připraven i Windows

Když se na svém notebooku s Windows připojíte k nové WiFi síti, systém se vás zeptá, zda jde o Domácí, Pracovní, nebo Veřejnou síť. A není to otázka zbytečná. Pokud se připojíte k veřejné síti jako k Veřejné, Windows zvýší zabezpečení, což se mimo jiné projeví i v tom, že váš počítač nebude na síti dohledatelný z ostatních připojených zařízení.

Pokud z nějakého důvodu vyberete špatně (tedy Domácí nebo Pracovní síť), můžete to jednoduše napravit. V pravém dolním rohu na systémové liště naleznete ikonu , na kterou stačí kliknout pravým myšítkem a vybrat „Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení“, načež zde v detailu stávajícího připojení vidíte, zda je síť Veřejná, Domácí nebo Pracovní – na tento popisek můžete kliknout a znovu výběr provést.

Žádné citlivé údaje

Každopádně při používání veřejných „wifin“ nevyužívejte žádné citlivé údaje. Přihlašujte se jen do těch služeb, které nejsou extra důležité a zneužitelné, rozhodně se nepřihlašujte do internetového bankovnictví a k jiným účtům, kde je bezpečnost na prvním místě.

Veřejné wifi sítě jsou tak vhodné opravdu pouze na běžné prohlížení internetu a uploadování fotky na Instagram, jakékoliv citlivé údaje bychom při jejich využívání nezadávali. Ano, ve většině případů by se nic nestalo, ale v podobných případech stačí jeden incident, aby se váš život notně zkomplikoval.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227450 přečteno

Doporučujeme

Nahoru