Vyražte na houby s nejlepšími mobilními aplikacemi

Houbařská sezóna je v plném proudu a dnes už málokdo z nás chodí do lesa bez mobilu. Právě smartphony nabízejí ideální řešení spojení volnočasového houbaření s aplikacemi, které vám pomohou s hledáním a rozpoznáváním hub. Obecně platí, že se mají sbírat jen ty houby, které znáte.

Pokud si nejste jisti, je lepší nechat je dále růst. V případě, že znáte všechny houby českých a slovenský lesů, pak máte vyhráno. Pokud ale nejste chodící encyklopedií a atlas do hory táhnout nechcete, vyzkoušejte si pomoci jednou z pěti skvělých mobilních aplikací. Mějte na paměti, že aplikace slouží jako poměrně spolehliví pomocníci, ale chybování se nevyhnou.

Aplikace na houby

Začneme hned s těžkým kalibrem, který je na trhu již několik let a stal se mezi houbaři stálicí. Aplikace na houby má velmi přívětivé prostředí pro všechny věkové kategorie uživatelů a disponuje více než 200 houbami v databázi. Jednoduše si s ní prohlédnete houby v seznamu, kde nebudou chybět popisy i přiložené fotografie.

Nejlepší funkcí je ale rozpoznávání hub na základě vámi zhotovené fotografie podle viditelných znaků. Stačí tak namířit fotoaparátem na houbu, chvilku počkat a zobrazí se shoda vyjádřená v procentech a informace o identifikované houbě. Snadno tak zjistíte, zda je houba jedlá/jedovatá, kde se nejčastěji vyskytuje, jakou má velikost, o jakou plodnici se jedná nebo jaký je to typ. Součástí je i všeobecný klíč k rozeznávání hub v terénu.

Stáhněte si bezplatnou Aplikaci na houby pro zařízení s Androidem

Výskyt hub

Pro slovenské houbaře je tu šikovná aplikace Výskyt hub. Spolupracuje s webem nahuby.sk a disponuje vždy nejaktuálnějšími informacemi přímo z terénu a od samotných sběračů hub. Stačí se zaregistrovat na výše zmíněné stránce, přihlašovací údaje zadat do aplikace a můžete se zapojit do diskuse. Vyhledávání probíhá na základě lokality na mapě, která je dělená na kraje. 

Kde hřiby rostou si lehce přečtete v komentářích od jiných uživatelů, případně se dostanete k fotografiím cenných a voňavých úlovků. K houbaření patří i sledování počasí, které aplikace rovněž zvládá a o všem vás včas informuje. Máte místa, kam se rádi vracíte? Přidejte si je do oblíbených a vydejte se tam znovu.

Výskyt hub na Slovensku sledujte a stahujte bezplatně zde

Rozpoznávání hub 

Jednu z nejkvalitnějších služeb, pokud jde o rozpoznávání hřibů přímo v terénu, nabízí aplikace Rozpoznávání hub. Na rozdíl od ostatních aplikací v článku se zaměřuje čistě na rozpoznání houby bez jakýchkoliv zdlouhavých doprovodných textů a informací. Autor uvádí, že je třeba nález vyfotit z co nejvíce úhlů (ideálně tři kvalitní fotografie), aby bylo možné hřib na serveru rozpoznat a poskytnout co nejpřesnější předpověď. U každého exempláře je k dispozici informace o poživatelnosti – zda je houba jedlá nebo nejedlá. Po celou dobu rozpoznávání vyžaduje připojení k internetu.

Rozpoznávání hub do terénu ke stažení zdarma

Mushroom Identification

Pokud vám nedělá problémy angličtina, pak si zamilujete aplikaci Mushroom Identification. Opět jde o nástroj pro rozpoznání hub přímo v terénu. Nalezené hřiby stačí vyfotit, chvilku počkat a výsledek je na světě. Vývojáři spolupracovaly s odborníky na houby, čímž zvýšili šance na správné určení i za těch nejhorších možných podmínek.

K dispozici je i diář a encyklopedie s houbami, kde si můžete prohlédnout, zda se váš úlovek shoduje v hlavních znacích s popisem. Menší nevýhodou je zpoplatnění aplikace, na druhé straně je ale k dispozici i pro Apple zařízení (iOS).

Identifikace hub pro Androidy a iOS ke stažení

To nejlepší z houbařských aplikací pro Android a iOS zařízení jsme si představili, tak si vyberte svého favorita a vydejte se na vaše oblíbená místa pohlídat pár hříbků. Na závěr ještě jednou dodám, že nesbírejte houby, o kterých toho mnoho nevíte a určitě se stoprocentně nespoléhejte na výsledky z aplikací. Ty slouží jako užitečný pomocník, ale ne jako pilíř jistoty co jíst a co ne.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 11 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

867176 přečteno

Doporučujeme

Nahoru