Windows 9 se soustředí na Plochu

V posledních letech na nás Microsoft chrlí jedny „Windowsy“ za druhými. Po nenáviděných osmičkách se objevil náznak zlepšení s Windows Blue (8.1) a už se na nás chystá systém s číslem 9. Kromě několika zásadních novinek by měl být Windows 9 navíc i zdarma jako upgrade pro majitele Windows 7/8/8.1.

Abychom pochopili změny, které jsou pro Windows 9 očekávány, musíme se podívat trochu do historie, která začala s Windows 8 a kontroverzním zavedením (a preferováním ze strany Microsoftu) dotykového rozhraní ModernUI. Pro uživatele tradičního rozhraní, tedy Desktopu/Plochy, to znamenalo dvě nepříjemnosti – odstranění oblíbeného tlačítka Start (a neexistence nové funkce, která by ho nahradila) a možnost spouštět Windows jen a pouze do dotykového rozhraní, ze kterého jste se museli proklikávat do toho Desktopového.

To šlo vyřešit a to třeba oblíbeným programem Classic Shell, který vrátil tlačítko Start na Desktop a umožnil do tohoto tradičního rozhraní i startovat. Něco podobného potom předvedl i sám Microsoft ve Windows 8.1 – umožnil startování do Desktopu a přidal tlačítko Start, byť v zásadě nefunkční. Pokud tedy máte nejnovější Windows a irituje vás nepoužitelné tlačítko Start, o Classic Shell, nebo o některé z jeho alternativ, můžete stále pouvažovat.

Start opět jinak

Windows 9 se soustředí na vylepšování (dost možná spíše „vylepšování“) Desktopu. Dlaždice fungují na tabletech dobře a pozornost jim byla věnována hlavně v updatu 8.1, takže na mušku si Microsoft bere to oblíbenější z obou rozhraní. A co že to s ním provede? Velké věci – zcela vrátí nabídku Start, ovšem tentokrát určenou hlavně jako místo pro zobrazování aktivních dlaždic z dotykového rozhraní. Což je funkce příbuzná druhé z největších novinek, tedy možnosti spouštět aplikace pro ModernUI (dotykové rozhraní Win8 a novějších) v Desktopovém prostředí, a to v oknech.

Je to podle vás invaze nechtěných funkcí, nebo naopak rozšiřování funkčnosti Plochy, která se jinak mění spíše velmi pozvolna? Důvody, které k tomu vedly Microsoft, nebudeme předjímat. Mnohem zajímavější je fakt, že majitelé Windows 7/8/8.1 se mohou dost možná těšit na bezplatný upgrade. To by v tom byl už čert, aby neměl Microsoft nějaký podvratný motiv. Ale nebudeme soudit, zdarma je zdarma a do upgradu vás určitě nikdo nutit nebude.

Windows 9 vyjde na jaře 2015.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru