World of Warplanes - tipy a triky: ovládání

Ovládání letadla není nic jednoduchého. Špičkoví piloti musí projít dlouhou cestu, než usednou do kokpitu jakéhokoliv stroje. Vývojáři hry World of Warplanes však nechtěli, aby ovládání strojů v jejich hře bylo příliš komplikované. Zároveň si však nebyli jisti, jaký způsob ovládání zvolit. Hráč si přece může vybrat hned z několika způsobů jako například gamepad, myš, joystick nebo klávesnice. Dlouhou dobu si lámali hlavu nad tím, pro který způsob ovládání hru vyladí. Nakonec se rozhodli, že hru přizpůsobí všem 4 ovladačům.

Celkově je ve World of Warplanes předpřipraveno pět způsobů ovládání a je zcela na vás, který z nich si vyberete. V sekci ovládání, která se ukrývá v nastavení, si kdykoliv můžete vybrat jeden z těchto způsobů.

Myš

Ovládání myší je základním systémem ovládání, který budete mít všichni automaticky nastavený hned při prvním spuštění hry. I když je pojmenován jako myš, tak jde vlastně o kombinaci myši a klávesnice. Jedná se o nejrozšířenější způsob, jak ovládat váš letoun.

Okolo klasické skupiny kláves WSAD naleznete spoustu příkazů, díky kterým budete při letadlových soubojích provádět různé akce. Ale pozor! Pokud používáte jiné rozložení klávesnice než QWERTY, tak to hra nerozpozná a ovládání bude poněkud nepraktické. Proto si radši před hraním hry změňte nastavení jednotlivých kláves.

Při využití tohoto způsobu ovládání řídíte své letadlo pomocí myši. To probíhá tak, že otáčíte kameru kolem os vašeho letounu letounu. Hra automaticky rozhodne, jaký je nejvýhodnější způsob otočení letadla a provede ho. Tato metoda má několik výhod. Nejdůležitější z nich je to, že vám nepřátel nikdy nezmizí z dohledu. Mnohdy však nebudete moct pálit okamžitě a budete čekat, než se letoun dotočí do správného směru. Problém při tomto ovládání může nastat, když se otáčíte příliš často a zmateně. Ztratíte přehled o tom, kde je horizont nebo jak vysoko nad zemí jste, a proto budete muset bedlivě sledovat výškoměr, aby se vám nepovedlo zbytečně havarovat.

Myš verze 0.4.1

Druhá metoda ovládání zahrnuje také práci s myší. Opět jde o kombinaci myši a klávesnice, ale způsob, jak letadlo reaguje je lehce odlišný. Budete svůj letoun "tahat" pomocí pohybů myši. V praxi to funguje tak, že kurzorem budete ukazovat, kam chcete letět a letoun provede veškeré manévry, aby jeho nos směřoval právě za kurzorem.

Rozdíl oproti prvnímu systému je takový, že se kamera kolem letadla neotáčí, ale je pevně usazena za vašim letounem. Sledujete tak celé tělo vašeho stroje, který směřuje neustále do středu obrazovky.  Tento systém ovládání má obrovskou výhodu v tom, že budou vaše zbraně vždy připraveny ke střelbě.

Také máte neustále přehled o tom, kde se letoun nachází vůči zemi, neboť jej neustále sledujete ze stejného úhlu.  Nevýhodou této metody je, že vám nepřítel často může uletět ze zorného pole a vy tak budete muset kontrolovat pozici aktuálně zacíleného cíle přes klávesnici, což vás značně zpomalí.

Rozdíl mezi jednotlivými verzemi ovládání je znázorněn na následujícím obrázku.

Klávesnice

Při využití této metody jsou veškeré akce nemapovány na vaší klávesnici. Tento způsob je vhodný zejména pro ty, co hrají na laptopu, ke kterému zrovna nemají připojenou myš.

Veškeré manévry i příkazy budete provádět přímo na klávesnici. Někteří hráči tento způsob preferují, neboť díky němu získají větší přesnost, která je způsobena tím, že jsou všechny pohyby nezávislé na přesné poloze myši.

Ač se na první pohled může zdát, že je tento systém nevýhodný a nepraktický, rozhodně tomu tak není. Sice to není klasická metoda ovládání a většina hráčů na ni není zvyklá, ale po chvilce tréninku si na ni bez problému zvyknete. I když si vyberete tento způsob ovládání, tak se můžete zařadit mezi ty nejlepší hráče.

Joystick

Pro zkušené hráče leteckých simulátorů je joystick jednoznačná volba. Jedná se o velmi užitečný a kvalitní systém ovládání, který je velmi podobný tomu, co se používá ve skutečných letadlech. Mnozí tuto metodu nemají rádi, protože nějakou chvíli trvá než si na ni člověk zvykne, ale velká skupina hráčů tvrdí, že je tento způsob ovládání nejpřesnější a nejrealističtější.

Pro začínající hráče zřejmě nebude nejlepší volbou, ale pokud již máte trochu zkušeností a toto zařízení k dispozici, nebojte se klávesnici vyměnit za joystick. Díky němu budete mít pocit opravdu realistického řízení letounu a ten je nenahraditelný.

Nemusíte se bát toho, že by váš joystick nefungoval, neboť hra podporuje všechny druhy těchto zařízení. Kalibraci jeho os můžete nastavit přímo ve hře a můžete také joystick zkombinovat s klávesnicí, čímž získáte další zajímavé ovládací prvky.

Gamepad

Gamepad je klasický konzolový ovládač, na který si spousta hráčů zvykla tak, že jej využíva při hraní všech her. Je tedy logické, že je k ovládání tímto způsobem přizpůsobeno i World of Warplanes.

Stejně jako u joysticku se gamepad nedoporučuje hráčům, kteří zatím nemají pro ovládání této hry náležitý cit. Abyste byli ostatním rovnocenným soupeřem, musíte si zařízení náležitě nastavit tak, aby vyhovovalo vašim osobním požadavkům. Pokud na vašem gamepadu nemáte dostatek tlačítek, nemusíte zoufat. Jednoduše si zbylé akce můžete nastavit na klávesnici.

Tento způsob ovládání se může stát velmi efektivním a užitečným. Spousta hráčů je na gamepad tak zvyklá, že považuje tuto metodu za jednoznačně nejpohodlnější.

Způsobů jak ovládat tuto hru je hned několik a je zcela na vás, který si vyberete. Ve hře není žádný nikterak zvýhodněn. Zřejmě je nejlepší, si všechny vyzkoušet, a zjistit, který sedí nejlépe vám. Na co tedy čekáte? Vzhůru do boje!

Zdroj: http://worldofwarplanes.eu/cs/news/2/tip-how-control-plane/

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru