Zastavte Windows 10

V našich článcích klasicky radíme, jak něco opravit, jak zvolit ideální nastavení, případně jak aplikaci/program správně nainstalovat. Dnes se přesuneme na druhou, temnou stranu barikády a řekneme si, jak naopak zajistit, aby k instalaci nedošlo. Řeč nebude o ničem jiném než o systému MS Windows 10. Microsoft se jej totiž snaží poměrně nevybíravým způsobem protlačit na nové i starší počítače.

Windows 10 plocha

Vše začalo ještě mírumilovným (bezplatným) přechodem z Windows 7, 8 a 8.1 (samozřejmě s mezipřechody). Následovalo prohlášení šéfa marketingu Microsoftu Chrisa Capossely, který se, cituji: „…bojí, že uživatelům, kteří používají 10 let starý systém, nemusí správně fungovat nová tiskárna, nová hra a velkým tématem je samozřejmě i bezpečnost…“. (Zdroj: Forbes, Windows Weekly) Dalšími hřebíčky do pomyslné rakve pro starší systémy se staly nové řady procesorů Intel s označením Skylake. Zpočátku měly být podporovány pouze poslední verzí systému Windows - tedy „Desítkami“. Microsoft postupně zprávu zmírnil na velmi obecné – „některé mohou fungovat i pod Windows 7 a 8“. Velkým finále se pak stal automatický update systému. Nejprve šlo o dobrovolnou možnost, následně o doporučenou možnost. Posléze se systém sám stáhl a nabídl instalaci a v poslední době se pak čím dál častěji objevují zprávy o tom, že se systém sám nainstaloval. A to bez možnosti mu v tom jednoduše zabránit. S instalací navíc přišlo automatické odhlášení, tvrdé ukončení programů a rozdělané práce, zavření tabů v prohlížeči a pochopitelně restart. Ostatně již předchozí systém pop up oken, která nabízela dvě tlačítka – Instalovat hned (Upgrade Now) a Instalovat večer (Upgrade Tonight), nebyl nikterak košér. Pro bystré však existovala cesta ven skrze malý červený křížek v rohu okna.

Na dokreslení všeho si zkuste představit (a dle všeho jde o reálné příklady) takovéto situace:

- Doktor se snaží zapsat pacienta na důležitou operaci, kdy odeslání požadavku až další den může znamenat velké zpoždění v pořadníku. 

- PR manažer odvolává velkou poradu s mnoha klienty, jelikož se jeho systém rozhodl pro akutní aktualizaci.

Návod na zastavení nuceného updatu

Pokud je update v běhu, nemá smysl PC vytrhávat z elektřiny apod. (a že to někteří skutečně dělají). V takovém případě raději nechte vše doběhnout a poté se rozhodněte, zda opravdu chcete jít zpět k původnímu systému.

Jakmile se stále nacházíte ve vaší oblíbené verzi systému a přechod si nepřejete, sáhněte po programu Never10. Název logicky mnohé napovídá. Jedná se o relativně drobnou utilitu, která na váš počítač nic neinstaluje, ale je pouze uživatelským rozhraním. Microsoft totiž skrze aktualizaci pro Windows 7 z července 2015 (KB3065987) uživatelům dodal možnost update zastavit. Jenže na to šel od lesa – uživatelé dostali motor (aktualizace), ale nikdo se již nepostaral o volant (uživatelské rozhraní/ovládací prvky). A právě s těmi přichází program Never10.

Chybějící aktualizaceInstalace aktualizace

Uživatelům tak nejprve nabídne instalaci zmíněné aktualizace. Pokud nebyly instalovány ani další aktualizace, systém pak pochopitelně nebude připraven k updatu a uživatelé mohou zůstat v klidu. Ovšem pokud se vyhnuli pouze této aktualizaci, získají přístup k mnoha dalším funkcím. Samozřejmostí je blokování updatu. Ve výběru je však i smazání již stažených souborů. Nechybí ani možnost update opětovně povolit.

Zakázáno

Windows 10 nejsou špatné

Operační systém Windows 10 rozhodně není špatný. V mnoha ohledech se dokonce jedná o zdaleka nejlepší systém od Microsoftu. Ovšem stojím si za tím, že jako u všeho ostatního musí být uživatelská vůle chtít něco přijmout. Pokud i dobrou věc uživateli bez ptaní vrazím a nedám mu na výběr, jedná se jednoduše o ignoraci jeho možnosti svobodně volit. A to je špatně.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru