Dwarf Fortress (0.34.11)
0 %

Dokonalá simulace světa v ASCII hře

Dwarf Fortress je velmi zvláštní, velmi odlišná a v mnohém naprosto dokonalá hra. Nejedná se o produkt žádné známé, nebo dokonce velké herní společnosti. Vytvořili ji bratři Tarn a Zach Adamsovi. Od roku 2002 na ní neustále pracují a snaží se její dokonalost ještě vylepšit.

Dwarf Fortress se jako hra dá velmi těžko zařadit – jedná se sice o klasickou dungeon keeper hru, ale s obrovským rozsahem, neuvěřitelnou detailností, vlastní historií a velmi prazvláštním grafickým výstupem. Na začátek je asi vhodné připomenout, že hra je kompletně textová – jak po textové, tak po grafické stránce. Znamená to, že se nesetkáte s žádným obrázkem, natož 3D modelem. Pro jednotky, zdi, suroviny i předměty jsou rezervovány nejrůznější ASCII znaky s odlišnými barvami. Paradoxně tak lze dosáhnout velmi velké variability a hráč po chvíli cviku stačí jedním mrknutím oka zjistit, kdo se pohybuje na celé mapě, co dělá a kde se právě nachází. Obyčejný smrtelník neuvidí zhola nic (nevěřící by si měli nejprve prohlédnout screenshoty ze hry).

Celý herní svět je dokonale a do nejmenších detailů automaticky vygenerovaný. Každá nejmenší postava má svou historii, hráč může zjistit, odkud pochází, jaké ovoce má ráda, čeho se bojí apod. Data nejsou pouze hloupě generovaná – mají svůj význam a to každé jednotlivé písmenko. Doslova.

Stručný popis hry snad ani nelze vytvořit, ale za pokus to stojí. Hráč na začátku dostane sedm trpaslíků a pevnost (odtud název Dwarf Fortress). Tu je potřeba vybavit, zásobit a připravit na nejrůznější problémy. Hra se neovládá klasickým point to click způsobem. Hráč navolí vybrané úkoly, a pokud má trpaslíka správného povolání, vhodné nástroje a suroviny pro uskutečnění úkolu a tento trpaslík má čas, daný úkol zpracuje. Hráč nemůže konkrétně ovlivnit, co se bude dít. Může jen rozdat úkoly a čekat, jak se celá věc vyvine.

Hra je neskutečně komplexní a propracovaná. Obsahuje tisíce nejrůznějších předmětů a činností. Platí zde fyzikální zákony a k dokonalosti je přivedena zdravotní stránka jednotlivých trpaslíků. Neexistují žádné hitpointy. Každý trpaslík má vlastní zdravotní kartu, kde je kompletně zapsán jeho zdravotní stav. A to detailně. Výpisy po soubojích s podzemními potvorami nebo gobliny jsou pak krásnými romány o délce několika stran, které obsahují useknuté končetiny, vnitřní poranění a mnoho dalšího. Pokud trpaslík nemá umřít, je třeba mít dobrého lékaře a vhodné nástroje. I pak je šance, že se zákrok nezdaří apod.

Dwarf Fortress nemá konec. Můžete neustále budovat, vynalézat a kopat. Objevovat nová místa a nové postupy. I díky tomu je to neskutečně zábavná hra, která vyžaduje pevnou vůli a odhodlání. Ovládání není z nejlepších, ale pokud překousnete několik nepříjemností, odmění se vám skvělou zábavou a nekonečnou herní dobou.  Poznámka na závěr, nenechte se zmást vzhledem – jedná se o jednu z náročnějších her, co se týče využití operačních pamětí a procesoru.

Hlavní funkce a vlastnosti

  • Neskutečná detailnost, komplexnost a propracovanost
  • Vynikající zábava
  • Těžké začátky
  • Nekonečná herní doba
  • Kompletní nedostatek grafického výstupu
  • Nepříjemné ovládání

Informace o aplikaci

Licence: Zdarma
Autor: Tarn & Zach Adams
Potřeba instalace: ano
Domovská stránka: http://www.bay12games.com/dwarves/
Velikost souboru: 9,80 MB
Operační systém: Win XP /Win Vista /Win 7
Verze: 0.34.11
Počet stažení: 688
Publikováno: 21.10.2012
Poslední aktualizace: 2012-10-21 09:00:00
Zařazeno v kategoriích: Hry a zábava | Logické hry | Strategie | Plné hry

Ohodnoťte aplikaci!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé

Poradna aplikace - Dwarf Fortress

Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé
Do poradny Zobrazit všechny otázky

Doporučujeme

Nahoru