Apple TV – jaká je budoucnost televize?

Cesta inovací „po applovsku“ vypadá trochu jinak než u většiny ostatních společností. Místo na posouvání technologických hranic se soustředí na komplexnost a intuitivnost uživatelského zážitku, nebojuje nízkou cenou, ale luxusním provedením a hlavně vždy vše dotahuje do dokonalosti. Od nové Apple TV svět očekával přesně to, bohužel se však zdá, že žádný zásadní skok v použitelnosti roztříštěného televizního ekosystému nepřichází.

Kam s ní

Co do funkčnosti a výbavy patří Apple opět do vyšší třídy, stejně jako u notebooků, tabletů a telefonů, i u televizních krabiček najdete vybavenější kousky. Apple TV tak patří kamsi mezi Chromecast a pak 4K streamovací monstra jako Roku 4, nebo úplný vrchol v podobě Nvidia Shield Android TV. Odpovídá tomu i cena 150 dolarů, což je čistým převodem asi 3 700 Kč, zatímco Nvidia Shield TV stojí téměř 5 000 Kč. Opět ale najdeme i trochu lépe vybavenou konkurenci s nižší cenou, což splňuje třeba právě Roku 4, nebo Amazon Fire TV 2.

Pokud by vás zajímalo podrobnější srovnání fičur jednotlivých streamovacích krabiček, můžete se podívat na (zcela jistě zavádějící, ale pro základní rozhled postačující) tabulku zde.

Nový operační systém

Nová Apple TV disponuje zbrusu novým operačním systémem tvOS, který vychází z iOS, ze kterého by neměl být velký problém portovat aplikace a hry. Samotné prostředí je poměrně podobné tomu z předcházející generace Apple TV, takže intuitivnost je samozřejmostí.

Mezi největší lákadla nové Apple TV patří Siri, která je však přinejmenším zatím oproti své iOS jmenovkyni trochu hloupá. Funguje poměrně dobře v rámci služeb přímo od Applu, ale třeba vyhledávání ve Storu, nebo dotazy mimo TV scénu moc dobře nezvládá, což platí i o vyhledávání v obsahu stažených aplikací. Dokonce neumí ani pustit požadovanou hudbu v Apple Music, což je ale chyba, u které očekáváme nápravu, i kdyby se na hlubší implementaci hlasové asistentky nedostalu.

Ovladač s touchpadem

Nový ovladač se tváří velmi elegantně a minimalisticky, ve skutečnosti ale ukrývá i pokročile funkce, třeba touchpad, nebo pohybové ovládání, které budou využívat hlavně hry pro tvOS, nějaký ten herní obsah se dnes už od chytré televize a streamovacích krabiček tak nějak očekává. K Apple TV si ale můžete dokoupit i oficiální bezdrátový gamepad od SteelSeries.

Vzhledem k úspěchu ovladače pro Nintendo Wii nevidíme důvod, proč by měl být s ovládáním her na Apple TV nějaký problém. Proti specializovanému gamepadu, který nabízí třeba Shield TV a který umožňuje hraní i klasických konzolových/PC her je to samozřejmě trochu kompromisní řešení, ale pro iOS hry by mělo plně dostačovat.

Bez 4K?

Apple TV nezvládá steamování 4K obsahu a ani nedisponuje portem, přes který by takový obraz mohla do televize posílat. Pravdou je, že zatím moc obsahu pro takto vysoké rozlišení nenajdeme, ale už se začínají objevovat první možnosti – třeba Netflix (u nás by se měl snad objevit už příští rok), nebo samozřejmě 4K videa na Youtube. I vzhledem k tomu, že Apple nevydává novou TV krabičku každý rok, se zdá absence 4K trochu zvláštní. V první řadě jde ale o promarněnou příležitost, protože právě Apple by asi dokázal trochu zatlačit na pilu, aby se nový obsah ve 4K objevil, z čehož by profitovali nejen vlastníci Apple TV, ale všichni majitelé 4K televizí.

I přes chybějící podporu 4K a nedokonalou verzi Siri se však jedná o skvělou streamovací krabičku, která se bude líbit hlavně uživatelům, kteří jsou zvyklí na ekosystém od Applu. Pokud navíc v budoucnosti přijde i vylepšená Siri (hledání i v aplikacích třetích stran), bude jediným negativem maximální rozlišení 1080p. Nejde tedy o žádnou revoluci a snad ani evoluci TV krabiček, spíše o dohnání konkurence a zabalení dnes běžné funkcionality do precizního výrobku, který bychom od Applu čekali.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru