Bezplatný upgrade na Windows 10 se blíží – nepropásněte ho

Aktualizace: Microsoft to stihl a Windows 10 si tak každý oprávněný uživatel již může stáhnout přes Windows Update.

Již 29. července se stamiliony počítačů budou moci těšit z bezplatného upgradu na Windows 10. Týká se to majitelů (nekorporátních a edice Enterprise) PC a notebooků s Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1. Háčky v tom nehledejte, Microsoft se tentokrát rozhodl být velmi benevolentní. Stejná bezplatná modernizace se později bude týkat i mobilních zařízení s Windows Phone 8.1 (tedy snad i skoro všech původních zařízení s WP8, která na vylepšenou verzi jdou vylepšit). Slepou větev systému RT upgradovat nepůjde.

Pakliže jste spořádaným uživatelem Windows 7 a novějších a máte zapnuté automatické aktualizace, vpravo dole na liště se vám už měla dávno objevit malá ikonka, přes kterou si můžete upgrade na Windows 10 zaregistrovat. To sice udělat nemusíte, ale Microsoft tím dává najevo, že o vašem počítači ví a že i vy se můžete těšit na Windows 10, hned jak budou uvolněny (že je na co se těšit, jsme už řešili v jednom z předešlých článků).

Časové omezení

Upgrade bude časově omezený, mluví se o jednom roce, po kterém byste si museli Windows 10 koupit. Nemálo lidí po oznámení časového limitu napadlo, jak to bude s případnou reinstalací systému třeba za dva roky. Microsoft však (konečně) vzal upgrade vážně, to znamená, že budete moci rovnou instalovat Windows 10, což je například u Windows 8 utopie – pokud jste vlastnili Windows 7 a upgrade na Windows 8 (také svého času nabízen za velmi výhodných podmínek), tak jste si museli nainstalovat nejprve Windows 7 a až poté Windows 8 a dokonce ještě poté, když jste chtěli (bezplatný) upgrade na Windows 8.1, museli jste „osmičky“ updatovat a teprve poté se vám nainstaloval nejnovější systém 8.1, na který jste měli nárok – díky možnosti čisté instalace Windows 10 s obyčejnou upgrade licencí ušetříte půl dne času a spoustu nervů.

Závěr? Upgrade proveďte brzy, nemusíte hned, ale nepropásněte bezplatné okno, jinak si nová „wokna“ budete muset nechat ujít, nebo si je zaplatit.

Edice

V edicích udělal Microsoft pořádný průvan, zůstaly mu (pro upgrade) pouze dvě, což je dobře. Majitelé Windows 7 Starter, Home Basic a Home Premium nově dostanou Windows 10 Home, stejně jako majitelé Windows 8.1. Naopak vlastníci W7 Professional a Ultimate, spolu s držiteli licencí na Windows 8.1 Pro a Pro pro studenty dostanou Windows 10 Pro.

Instalace by měla vyžadovat stáhnutí cca 3 GB dat, což není mnoho a za pár hodin byste měli mít hotovo. Pokud chcete, Microsoft vám dovolí vytvořit i instalační médium (USB nebo DVD), což vřele doporučujeme pro budoucí čisté instalace Windows 10.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
ivo
ivo

Při zapnutí počítače, po instalaci 10, se objeví obrazovka s oknem a vše je mrtvé, včetně myši. Musím dát reset a pak už to naběhne. Co s tím? Dík

21.10.15 00:16 reagovat

Karel
Karel

po upgrade na Windows10 PC zhasl zčernala obrazovka a když se podařilo pracně vrátit 7 Windows tak v centru akcí to píše že se nepodařilo nainstalovat jednu aktualizaci a to se děje už asi po patnácté.Jednou jsem musel dokonce nechat po upgrade na Windows10 PC opravit.Již nemám odvahu to znovu zkusit!!

17.10.15 16:12 reagovat

Josef
Josef

po instalaci upgrade windows10 mi nejde ovládat jas u notebooku

19.08.15 10:22 reagovat

Trejbal Roman
Trejbal Roman

Dobrý den, bude mi po instalaci upgrade windows10 fungovat antivirový program norton security?

15.08.15 05:54 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, ano, bude.

17.08.15 10:17 reagovat

Doporučujeme

Nahoru