DOSBox návod - jak spustit staré hry

Na našem serveru můžete najít velké množství těch nejlepších starých her. Jedná se o herní legendy různých žánrů a roků vydání. Mají však jednu společnou vlastnost. Pro své spuštění vyžadují speciální program, tzv. emulátor. Emulátor nese název DOSBox a to proto, že si jeho spuštěním vytvoříte okno s operačním systémem DOS. V něm pak lze hrát všechny zmiňované hry. Mnozí z vás bohužel ztroskotají při pokusu hru přes emulátor spustit. Protože DOS byl čistě textový operační systém, tak pracuje pouze na základě psaných příkazů. Článek se proto bude zabývat příkazy, nastavením a hlavně ukázkovým spuštěním některého starého skvostu

Začátek

V první fázi je třeba si stáhnout program DOSBox a nainstalovat jej. Je na vás, jaké umístění zvolíte. Jakmile máte nainstalován DOSBox, stáhněte si některou hru z kategorie Starých her. Pro účely tohoto článku je zvolena velmi oblíbená hra Prehistorik 2. Uložte ji a rozbalte ze .zip archivu. Její umístění by již nemělo být náhodné. Neměla by totiž být hluboko v adresářovém stromu, jelikož se k ní musíte dostat ručním zadáním adresy v DOSBoxu – čím více složek, tím více psaní. Proto je vhodné si přímo na disku vytvořit složku OldGames a tam vše umísťovat.

Spuštění DOSBoxu a základní příkazy

Jakmile je vše připraveno, spusťte DOSBox. Objeví se vám dvě okna. Jedno je stavové a nemá pro vás význam. Druhé je samotný program, se kterým budete pracovat.

V modrém uvítacím okně jsou vepsány některé důležité příkazy. Zároveň je zde popsán postup, ale pouze v angličtině.

intro – spustí krátký průlet nejdůležitějšími nastaveními a postupy

help – vypíše základní příkazy

Spuštění hry Prehistorik 2

Pro samotné spuštění hry musíme nastavit v DOSBoxu její adresu – umístění, kde je skutečně uložena. Automaticky je DOSBox spouštěn s inicializační jednotkou Z. Tu je třeba změnit na jméno skutečné diskové jednotky, kde je hra umístěna. Prakticky vytvoříme virtuální oddíl, do kterého připojíme nějakou složku nebo přímo celý disk. K tomu slouží následující příkaz:

Rada: obrácené lomítko pro zápis adres, napíšete stisknutím kláves ALT Gr (pravý alt) + Q.

Připojení jednotky

Z:\> mount c c:\

-potvrďte Enterem-Nastavení jednotky

Z:\>c:\

-opět Enter-

Těmito dvěma příkazy jste nejprve zavedli jednotku C (nezáleží na velikosti písmen) a následně jste ji přesunuli jako hlavní a používanou jednotku.

Nyní již stačí vepsat cestu a spustit hru spouštěcím souborem. K tomu lze využít těchto příkazů:Přístup ke složce

cd nazev_slozky – přepne aktuální umístění do vybrané složky (ta ovšem musí být umístěna pouze o jednu úroveň pod aktuálním umístěním. Například: z C:\ se lze dostat na C:\OldGames příkazem cd OldGames). Pro přístup ke vzdálenější složce je třeba vypsat celou cestu k ní. Složky opět oddělujeme obráceným lomítkem.

Rada: není nutné vypisovat celé jméno složky nebo souboru, stačí napsat několik počátečních písmen názvu a stisknout klávesu Tab. Pokud v aktuálním umístění existuje více složek nebo souborů se stejnými počátečními písmeny, lze stisknout klávesu Tab opakovaně.

C:\cd OldGames\prehist2\

dir – příkaz je nutné potvrdit Enterem; zobrazí názvy složek a souborů v daném umístění

Jakmile se nacházíme v požadované složce, stačí pouze spustit příslušný herní soubor (nejčastěji přípona .exe nebo .bat). V našem případě to bude vypadat následovně:Spuštění hry

C:\OldGames\prehist2\pre2.exe

Hra je spuštěna a lze ji bez problémů hrát. 

Rekapitulace příkazů

Připojte diskovou jednotku příkazem:

Z:\> mount c c:\

Zvolte ji:

Z:\>c:\

Nyní přistupte do složky, kde je hra umístěna:

C:\cd OldGames\prehist2\

A spusťte herní soubor:

C:\OldGames\prehist2\pre2.exe

Prehistorik 2 spuštěn

Jednodušší způsob

Pro spouštění starých her skrze program DOSBox existuje ještě snazší varianta, která kompletně vynechává nutnost jakéhokoli nastavování a "programování". Stačí uchopit levým tlačítkem myši spouštěcí soubor hry (v našem případě PRE2.EXE) a přetáhnout jej na spouštěcí soubor DOSBox.exe. Tím dojde k automatickému spuštění hry. Opravdu stačí přetáhnout, nenínutné na nic klikat, ani nic spouštět.

Spuštění tažením

 

Seznam příkazů a zkratek

mount – připojí diskovou jednotku

cd – otevře složku/cestu

dir – vypíše seznam složek a souborů

exit – ukončí program

Alt + Enter – přepne zobrazení na plnou obrazovku

Ctrl + F5 – vytvoří screenshot

Ctrl + Alt + F5 – spustí/ukončí nahrávání videa

Ctrl + F11 – sníží rychlost emulace (přiřazený výkon CPU, cykly – hodí se, když vypadá hra zrychleně)

Ctrl + F12 – zvýší rychlost emulace (základ jsou 3000 cyklů) 

Gog

Pokud si chcete zahrát staré hry bez jakýchkoliv problémů, můžete se podívat i na portálu GoGkterý je plný (nejen) starých legendárních her, které jsou přizpůsobeny pro běh na moderních operačních systémech.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 10 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Petr
Petr

Dobrý den, taky s tím mám problém. Zkouším rozjet hru Meteor jenže když napíšu cestu a dám enter tak se vypíše asi 30 řádků anglicky a dole nabídka pokračovat? y/n. Když dám ano tak mi to napíše objekt nenalezen.... Můžete mi prosím poradit kde dělám chybu? Postup přetažením souboru vůbec nefunguje, program na to nijak nereaguje. Moc díky

18.02.13 18:33 reagovat

Patrik
Patrik (administrátor)

Dobrý den, co přesně to napíše?

19.02.13 09:13 reagovat

lada
lada

pokusil jsem se přes dosbox otevřít hru UFO nepřítel neznámý(1 díl) - otevře se mi nabídka jazyků - pak naskočí text - zadejte heslo ze strany xx herního manuálu - pře tuto stránku se nemohu dostat -- to zadání hesla kodu se nikdy předtím nedělalo - prostě se odpálila entrem a hra běžela -- neví někdo kde dělám chybu?? - dokonce jsem se pokusil i to číslo napsat - ale místo čísel se dělají písmena a stejně to nefunguje. pracuji ve W7 a dos box 0.74 - předem díky za radu

10.02.13 15:05 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, hra bohužel není k dispozici ke stažení, takže to nemohu otestovat. U většiny případů stačilo buď odentrovat nebo zadat libovolný řetězec znaků. Bohužel, více Vám neporadím.

14.02.13 12:48 reagovat

Ewa
Ewa

Dobrý den :) stáhla jsem si hru Heroes of Might and Magic a stáhla jsem si i program DOSBox. Program mi jde bez problému, příkazy taktéž. U posledního příkladu ale nastal problém. Příkaz šel, ale pár sekund po příkazu se pod ním objevilo: Unable to access CD Driver. Nevím co s tím, jsem si jistá, že příkazy byli správné, stažení souborů také. ;)

19.01.13 23:21 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Dobrý den, omlouváme se za potíže. Zjistili jsme, v čem je problém, a k aplikaci Heroes of Might and Magic jsme doplnili popis řešení. :)

21.01.13 12:22 reagovat

Lada
Lada

Můžu se zeptat kde to najdu

14.04.15 14:05 reagovat

Katka
Katka

Díky moc za návod "jak pro cvičené opice", podle něj se to dá spustit úplně snadno :-).

11.01.13 10:33 reagovat

katerina8155
katerina8155

Návod, jak pracovat s programem DOSBox je velmi jednoduchý. Zvládne to i začátečník. Díky moc za vaši práci. K

03.02.13 14:34 reagovat

Radek
Radek

Ahoj dá se tímto způsobem nainstalovat Need for speed 3?

24.12.12 18:18 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Ahoj, nikoliv, NFS 3 je hra pro Windows/Playstation, takže DOSBoxem spustit nejde.

27.12.12 14:50 reagovat

Doporučujeme

Nahoru