Jak na retušování fotek ve Photoshopu I: Poznáváme Photoshop

V tomto první návodu (snad z mnoha) se podíváme na úplně základní nastavení a prvky Photoshopu. Ačkoliv víme, že je tento program velmi nákladný, zdarma si ho může každý vyzkoušet díky trialu, který na celých 30 dnů zpřístupňuje tento profesionální software pro úpravu fotografií i jiného obrazového materiálu každému, alespoň na vyzkoušení a zvážení, jestli je to program opravdu pro vás.

Naučit se s Photoshopem, to je běh na dlouhou trať, zhlédnutí desítek tutoriálů a strávení desítek hodin úpravami vlastních fotek. Ne, tento návod z vás profesionály v retušování neudělá, ale dovolí vám proniknout tvrdou skořápkou Photoshopu, která mnohé odradí dřív, než s ním vůbec začnou. Spolu to ale zkusíme krok po kroku. Tento díl je trochu teoretičtější, protože jde o opravdové základy, ale už od příštího se můžete těšit na více obrázků, praktických návodů a videa.

1) Stáhněte a nainstalujte Adobe Photoshop CS6

Na odkazu níže najdete ke stažení download assistant od Adobe. Skrze něj a bezplatnou registraci u Adobe získáte přístup k trial verzím jejich programů.

2) Spuštění a první orientace

Po úspěšné instalaci přichází na řadu otevření Photoshopu. Loadovací obrazovka a samotné rozhraní jsou ve verzi CS6 opravdu velmi povedené až elegantní, ale nenechte se zmást – úprava fotek je namáhavá práce. Co vás asi potěší, je čeština, kterou je Photoshop vybaven. Méně už tvůrce článku, který je zvyklý na anglickou verzi.

Hlavní nabídka

 • Soubor – skrze tuto nabídku si ukládáte svou práci, otevíráte rozpracované projekty a importujete různé další soubory
 • Úpravy – zde už najdete důležité volby pro samotnou úpravu obrazu (transformace, která dokáže váš obrázek jakkoliv upravit co do tvaru, velikosti, rotace,…) a důležité nástroje jako Vložení, nebo Zpět. Všimněte si, že Photoshop zná 2 typy Zpět (klasické a Krok zpět, který se nejpohodlněji aktivuje klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+Z a dokáže vrátit i zásadní úpravy, kdežto klasické Ctrl+Z vrátí jen jednu úpravu).
 • Velmi důležité je i menu skryté pod klávesovou zkratkou Ctrl+K, ve kterém lze nastavit chování a fungování Photoshopu, třeba využívání grafické karty pro zrychlení práce programu, což vřele doporučujeme, máte-li tedy kartu, kterou Photoshop podporuje.
 • Obraz – obsahuje důležitou volbu Přizpůsobení, ve které lze měnit expozici, barevnost a mnoho dalšího. Všimněte si, že Photoshop takřka všechny úpravy provádí v reálném čase, takže vidíte, co se vaším zásahem změnilo – teprve při spokojenosti s úpravou kliknete na OK a změnu potvrdíte. Využijte toho, a co nejvíce se snažte porozumět tomu, co jednotlivé volby znamenají, a jak ovlivňují výsledek.
 • Vrstva – ačkoliv je princip vrstev tím nejdůležitějším pro alespoň trochu kloudnou úpravu fotografií a obrázků, o fotomontážích ani nemluvě, v tomto menu překvapivě příliš často nebudete. Hodit se může vložení nové vrstvy, převod vrstvy na Inteligentní objekt, který si i při manipulaci zachovává svou výchozí kvalitu, a také Sloučení vrstev, které má velmi vypovídající název, viz kapitola o vrstvách.
 • Text – volba pro manipulaci s vloženým textem. Všimněte si, že vložený text je samostatná vrstva, takže se k jeho editaci snadno vrátíte i v průběhu dalších úprav.
 • Výběr – na první pohled nepříliš důležitá volba, ve které ale naleznete užitečné nástroje pro zpřesnění výběru. Jde zejména o volby Změnit a Transformovat výběr. Případně lze výběr i invertovat. To se hodí například v případě, kdy chcete upravit vše ve vrstvě kromě konkrétního místa. Označíte místo, které nechcete měnit, invertujete výběr a hle, můžete upravovat zbytek obrázku bez vybírání potřebných míst kostrbatějšími způsoby.
 • Filtr – filtry, hezká hračka, která dokáže v rukou profesionála divy. Můžete si s nimi do sytosti vyhrát, ale pro základní úpravy nejsou zpravidla potřeba.
 • 3D – nic zajímavého. Jelikož ale máte trial verzi Extended varianty Photoshopu, nabízí i práci s 3D objekty.
 • Zobrazení – zde můžete například zvětšovat zobrazení, nebo naopak zmenšovat. Toho samého ale dosáhnete i klávesovou zkratkou Ctrl++, nebo Ctrl+Shift+Scrollování na vaší myši. Další věci je lepší prozatím nechat bez zásahu.
 • Okna – zcela zásadní menu, ve kterém měníte, co se vám na pracovní ploše zobrazuje, a co nikoliv. Prozatím není důvod zde cokoliv měnit, protože Photoshop je už v základním nastavení připraven splnit přání všech uživatelů. Je důležité mít vždy zaškrtnuty „Vrstvy“, „Volby“ a „Nástroje“, bez kterých se většinou neobejdete ani půl minuty při práci ve PS.
 • Nápověda – zde je kromě online nápovědy (může se hodit) i vše, co se nevešlo jinam, včetně aktualizací.

Nástroje

Jednoduše řečeno, jde o menu, které máte na levé straně programu. Zdá se vám, že nástrojů je málo? Chyba, většina se dá pravým kliknutím rozbalit a vybrat jinou formu nástroje. Ty se mezi sebou liší někdy hodně, někdy dokonce jako den a noc. Z nějakých 20 nástrojů jich tak najednou máte skoro 100 a to navíc lze každý dopodrobna nastavovat ve Volbách, což je menu, které je hned pod Hlavní nabídkou a dynamicky se mění podle toho, který Nástroj máte zrovna vybraný.

Ostatní panely

Pravá strana programu je v základu vyhrazena pro několik dalších důležitých voleb. Ty zaberou o dost více místa, protože obsahují více informací. Kromě voleb pro přizpůsobení a nastavení barev je zde i velký prostor vyhrazený pro Vrstvy. Zde vidíte nejen jejich vyjmenování, ale i jejich pořadí. Můžete je zobrazovat (ikonka oka napravo od ikony vrstvy), zamykat proti editaci, pojmenovávat a také zde vidíte, o jaký typ jde, zda o Pozadí, Vrstvu, nebo Inteligentní objekt. Více už v kapitole O vrstvách.

3) Obecné zásady práce ve Photoshopu pro úplné začátečníky

Logika Photoshopu je možná na první pohled trochu komplikovaná, ale po proniknutí do jejích tajů zjistíte, že je jasná a pro uživatele dobře pochopitelná. Zpočátku vám bude hlavní problém dělat to, že ani nebudete vědět, co upravujete. Logika je přitom jasná – upravujete buď VYBRANOU VRSTVU (Inteligentní objekt, Pozadí) a to buď jako celek, nebo máte-li zvolený nějaký Výběr, tak pak pouze tento výběr. Velmi často se stává, že uživatelé učiní výběr v domnění, že upravují viditelnou vrstvu, ale jelikož mají vybranou aktivní vrstvu jinou, obrázek jim zdánlivě nic nedělá – přitom si deformují jinou vrstvu zcela nežádoucím způsobem. Proto si dávejte velký pozor, jakou vrstvu máte vybranou a jak používáte Výběr.

Další rada směřuje k tomu, že je dobré si svou práci ukládat. Klidně uprostřed editace, to je jedno, díky možnosti ukládat celé projekty nepřijdete o rozdělanou práci a všechny vrstvy budou přesně tam, kde jste je nechali. Stačí kliknout na Soubor/Uložit jako/Photoshop*PSD,*PDD.

4) O vrstvách

Vrstvám věnujeme celou vlastní kapitolu, protože je důležité se s nimi skamarádit hned zezačátku. Vrstvy nejsou žádným nadstandardem, nebo objevnou funkcí, jde o naprostý základ, který umožňuje hlubokou a cílenou úpravu obrázků.

Nejprve se podívejte na obrázek s výřezem pracovní plochy Photoshop CS6. Po rozkliku se zvětší.

Jak vidíte, vpravo je Panel s názvem Vrstvy. V něm jsou zobrazeny všechny vrstvy, které používáte. Na příkladu vidíte tři. Kostičkované pozadí znamená prázdný prostor, který ale není na samotném obrázku vidět, protože je zakrytý velkou vrstvou s koněm. Vrstva s koněm je ve výběru nejníže, proto je také nejníže a vrstvy nad ní ji překrývají (mikrofon a ikonka minecraftu). Kdybyste obrátili pořadí a vrstvu s koněm jednoduše přetáhli nahoru, bude zakrývat mikrofon i ikonku atd. Kliknutím na ikonu vrstvy v pravém Panelu ji vyberete (na obrázku je vybrána vrstva s mikrofonem – její ikona je vizuálně odlišena). Všechny úpravy a výběry, které poté provedete, se vztahují na tu konkrétní vrstvu. Poté, co jste s výsledným obrázkem spokojení, stačí v Hlavní nabídce kliknout na Vrstva a Do jedné vrstvy.

A to je pro dnešek vše. V dalším díle se budeme věnovat jednotlivým Nástrojům. Tedy tomu co dovedou a v jakých situacích by se vám mohly hodit.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru