Jak prodloužit výdrž baterie u notebooku

Vedle klasického stolního počítače se stal velkým pomocníkem v domácnostech notebook. Pokud navíc studujete nebo máte na vysoké nebo střední škole svého potomka, notebook je u vás jistě přítomen.

Novější modely si dávají záležet a výdrž baterie dnes klidně dosahuje i 8 a více hodin provozu. Pokud ale nemáte tak výkonný nebo kvalitní notebook, máme pro vás několik rad, které vám zajistí zvýšení doby provozu vašeho přenosného počítače.

Podívejte se na 8 cenných rad, které prodlouží život baterii ve vašem notebooku. Využívejte i tehdy, když vás zrovna nečeká dlouhá cesta vlakem a nepotřebujete tedy udržet baterii co nejdéle na živu. Baterie vám tak vydrží mnohem déle.

Wi-Fi a Bluetooth

Zvykněte si vypínat anténu pro Wi-Fi a Bluetooth signál. Obojí spotřebovávají velké množství energie, a pokud je nehodláte využívat, je naprosto nesmyslné je nechat zapnuté. Některé „chytré“ notebooky tato zařízení při nečinnosti samy vypínají.

Jas obrazovky

Při použití dnešních LED podsvícených displejů se spotřeba energie obrazovkou snížila, ale i tak se jedná o velké množství. Pokud nepotřebujete mít jas naplno, snižte jej. V temném kupé vlaku obvykle stačí mít displej na minimu.

Snížení výkonu

Správa výkonu automaticky při přechodu na napájení z baterie sníží maximální výkon procesoru a zajistí tak jeho zbytečné vytěžování. Jednotlivé operace se tím sice prodlouží, ale zdaleka se tak nebude vybíjet baterie. Pokud chcete číst ebook nebo se dívat na film, stačí vám snížit výkon na úplné minimum.

Omezení náročných aplikací

Zbytečně si nenechávejte náročné činnosti (práce s grafickými programy, hry) na dobu bez možnosti přímého napájení. Zatěžují totiž silně procesor, který je poté nutné chladit a dochází tak k další spotřebě energie.

Nepoužívání externích médií

Pokud si chcete cestu vlakem či autobusem zpříjemnit sledováním filmu, dopředu si jej nahrajte přímo na disk. Nepoužívejte periferie, rozhodně ne mechaniky, které musí optický disk roztočit do vysoké rychlosti. Ideálním řešením je úplně tato zařízení odpojit (stačí softwarově).

Baterie

Nepoužívat grafické nadstavby

Jakékoli grafické vylepšení vašeho systému zvýší jeho spotřebu energie. Proto vypněte vzhled Aero a nepoužívejte ani programy pro rozšíření plochy.

Vypínání displeje

Pokud děláte při práci na notebooku krátké přestávky, nastavte si vypínání displeje třeba po třech minutách nečinnosti. Opět tím získáte drahé minuty činnosti.

SSD disk

Poslední rada je poněkud drahá – pro snížení spotřeby energie vyměňte svůj mechanický disk za nemechanický (solid-state drive). SSD disk obsahuje pouze flash paměti, které nemají žádnou mechanickou část, která by potřebovala roztočit při každém čtení. Nevýhodou je jejich vysoká cena a obecně nižší kapacita.


Na závěr pro vás máme několik návodů, které zajistí delší životnost baterie celkově. Nedobíjejte ji naplno, ani nevybíjejte do prázdna (často za uživatele tento nešvar hlídá operační systém). Přes noc adaptér vytahujte ze zásuvky (i když se to nezdá, stále do baterie proudí energie). Při dlouhodobém fungování na adaptér baterii z notebooku vyjměte úplně. Neskladujte baterii vybitou ani plně nabitou a nenechávejte ji na teple. 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227060 přečteno

Pixwords nápověda 1. díl

868328 přečteno

Doporučujeme

Nahoru