Ochraňte svoje PC - Nejlepší firewally zdarma

Jedna z oblíbených pouček říká, že firewall i antivir by měl mít uživatel v hlavě. Ve většině případů totiž za napadení počítače může neopatrnost nebo zvědavost. Jistotu ovšem představují sofistikované programy, které se o zabezpečení počítače starají. Jsou označovány jako Firewally (tedy ohnivé zdi), co projde je v pořádku, co v pořádku není, „shoří“.  

Firewall základně pracuje se zdrojovou a cílovou IP adresou a porty. Tyto údaje jsou ale nedostatečné, takže přihlíží k dalším informacím jako stav spojení, snaha o skenování portů a dalším akcím, které by samotnému útoku mohly předcházet.

Nejlepší firewally, které jsou navíc k dispozici zdarma, budou postupně představeny. Jedná se o samostatné aplikace, které vyžadují vlastní instalaci. Uživatelé by však neměli zapomínat, že pokud vlastní operační systém Win Vista, 7 nebo 8, tak disponují poměrně kvalitním firewallem, který by při absenci konkurenčního programu měli mít určitě neustále zapnutý.

Comodo Firewall

Comodo firewall - logoComodo Firewall představuje komplexní řešení, které v sobě skrývá jak Firewall, tak AntiVirus. Jeho instalace však není povinná a uživatel si tak jednoduše může zvolit, zda chce využít i protivirové opatření.

Tento antivir představuje ideální uživatelské řešení, které nabízí přehledné a intuitivní ovládání, bez nutnosti cokoli nastavit. Program stačí spustit a on se již postará o ochranu PC. Při kompaktním využití navíc uživatel získá spolupracující programy, které se budou vzájemně podporovat, což se programům od konkurenčních společností nepodaří.

 

Comodo firewall - vzhled programu

 • Velikost: 62, 2 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: jeden z nejoblíbenějších firewallů, obsahuje i vestavěný antivir, snadné nastavení

ZoneAlarm

ZoneAlarm firewall - logoZoneAlarm představuje dalšího prouživatelského zástupce mezi ochrannými aplikacemi. Na první místo staví pohodlné použití, přehledný interface a minimální nutnost nastavení. Pro většinu uživatelů je to ideální přístup, který jim zajistí kvalitní ochranu. Pokročilí uživatelé se však musí spokojit s omezenou možností nastavení a osobního přizpůsobení programu.

V každém případě se jedná o dalšího kvalitního zástupce Firewall programů, který navíc spadá do kategorie freeware.

ZoneAlarm firewall - vzhled programu

 • Velikost: 2, 2 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: snadné nastavení, vhodné pro začátečníky

Sunbelt Personal Firewall (Kerio)

Sunbelt Personal Firewall - logoUživateli byl tento produkt znám spíše pod jménem Kerio. Kerio byla původně česká společnost. V roce 2005 byl její vlajkový produkt odkoupen společností Sunbelt Software, která program přejmenovala a dál se plně podílí na jeho vývoji.

Program je k dispozici na 30 denní zkoušku. Poté je buď možné zakoupit plnou verzi, nebo se spokojit s osekanými funkcemi, které jsou však dostatečné pro ochranu počítače.

Personal Firewall těží z původního dobrého jména Kerio Firewallu a snaží se jej udržet. Ten totiž již ve svých počátcích umožňoval nastavení širokého spektra možností. Program tak mohli používat obyčejní uživatelé, i pracovníci IT oboru, kteří si nastavili kompletní chování programu, přechody mezi sítěmi a reakci na jednotlivé podněty. Funkcionalita je zachována i v současném Sunbelt Personal Firewall, takže dozajista stojí za vyzkoušení.Sunbelt Personal Firewall - vzhled programu

 • Velikost: 6 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: sharware
 • Shrnutí: velmi oblíbený firewall, původní Kerio firewall, možnost základního i pokročilého nastavení nastavení

Jetico Personal Firewall

Jetico firewall - logoPersonal Firewall od společnosti Jetico je vhodnou volbou pro většinu internetových uživatelů. Shrnuje v sobě totiž jak přívětivé rozhraní s nastavením, které není třeba upravovat pro správný chod programu, tak i náročný program, který dovolí uživateli přizpůsobit nejrůznější podrobnosti ohledně vlastního nastavení.

Pro úplně nováčky je v programu možnost využití předdefinovaných seznamů a pravidel, která pokrývají důležité oblasti při ochraně PC.Jetico firewall - vzhled programu

 • Velikost: 3,8 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: možnost jednoduchého i pokročilého nastavení, předdefinované bezpečnostní filtry

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Diskuze

Pro přispívání do diskuze se musíte nejprve přihlásit. Prihlásit se

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

847867 přečteno

Pixwords nápověda 3. díl

217473 přečteno

Doporučujeme

Nahoru