Ochraňte svoje PC - Nejlepší firewally zdarma

Jedna z oblíbených pouček říká, že firewall i antivir by měl mít uživatel v hlavě. Ve většině případů totiž za napadení počítače může neopatrnost nebo zvědavost. Jistotu ovšem představují sofistikované programy, které se o zabezpečení počítače starají. Jsou označovány jako Firewally (tedy ohnivé zdi), co projde je v pořádku, co v pořádku není, „shoří“.  

Firewall základně pracuje se zdrojovou a cílovou IP adresou a porty. Tyto údaje jsou ale nedostatečné, takže přihlíží k dalším informacím jako stav spojení, snaha o skenování portů a dalším akcím, které by samotnému útoku mohly předcházet.

Nejlepší firewally, které jsou navíc k dispozici zdarma, budou postupně představeny. Jedná se o samostatné aplikace, které vyžadují vlastní instalaci. Uživatelé by však neměli zapomínat, že pokud vlastní operační systém Win Vista, 7 nebo 8, tak disponují poměrně kvalitním firewallem, který by při absenci konkurenčního programu měli mít určitě neustále zapnutý.

Comodo Firewall

Comodo firewall - logoComodo Firewall představuje komplexní řešení, které v sobě skrývá jak Firewall, tak AntiVirus. Jeho instalace však není povinná a uživatel si tak jednoduše může zvolit, zda chce využít i protivirové opatření.

Tento antivir představuje ideální uživatelské řešení, které nabízí přehledné a intuitivní ovládání, bez nutnosti cokoli nastavit. Program stačí spustit a on se již postará o ochranu PC. Při kompaktním využití navíc uživatel získá spolupracující programy, které se budou vzájemně podporovat, což se programům od konkurenčních společností nepodaří.

 

Comodo firewall - vzhled programu

 • Velikost: 62, 2 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: jeden z nejoblíbenějších firewallů, obsahuje i vestavěný antivir, snadné nastavení

ZoneAlarm

ZoneAlarm firewall - logoZoneAlarm představuje dalšího prouživatelského zástupce mezi ochrannými aplikacemi. Na první místo staví pohodlné použití, přehledný interface a minimální nutnost nastavení. Pro většinu uživatelů je to ideální přístup, který jim zajistí kvalitní ochranu. Pokročilí uživatelé se však musí spokojit s omezenou možností nastavení a osobního přizpůsobení programu.

V každém případě se jedná o dalšího kvalitního zástupce Firewall programů, který navíc spadá do kategorie freeware.

ZoneAlarm firewall - vzhled programu

 • Velikost: 2, 2 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: snadné nastavení, vhodné pro začátečníky

Sunbelt Personal Firewall (Kerio)

Sunbelt Personal Firewall - logoUživateli byl tento produkt znám spíše pod jménem Kerio. Kerio byla původně česká společnost. V roce 2005 byl její vlajkový produkt odkoupen společností Sunbelt Software, která program přejmenovala a dál se plně podílí na jeho vývoji.

Program je k dispozici na 30 denní zkoušku. Poté je buď možné zakoupit plnou verzi, nebo se spokojit s osekanými funkcemi, které jsou však dostatečné pro ochranu počítače.

Personal Firewall těží z původního dobrého jména Kerio Firewallu a snaží se jej udržet. Ten totiž již ve svých počátcích umožňoval nastavení širokého spektra možností. Program tak mohli používat obyčejní uživatelé, i pracovníci IT oboru, kteří si nastavili kompletní chování programu, přechody mezi sítěmi a reakci na jednotlivé podněty. Funkcionalita je zachována i v současném Sunbelt Personal Firewall, takže dozajista stojí za vyzkoušení.Sunbelt Personal Firewall - vzhled programu

 • Velikost: 6 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: sharware
 • Shrnutí: velmi oblíbený firewall, původní Kerio firewall, možnost základního i pokročilého nastavení nastavení

Jetico Personal Firewall

Jetico firewall - logoPersonal Firewall od společnosti Jetico je vhodnou volbou pro většinu internetových uživatelů. Shrnuje v sobě totiž jak přívětivé rozhraní s nastavením, které není třeba upravovat pro správný chod programu, tak i náročný program, který dovolí uživateli přizpůsobit nejrůznější podrobnosti ohledně vlastního nastavení.

Pro úplně nováčky je v programu možnost využití předdefinovaných seznamů a pravidel, která pokrývají důležité oblasti při ochraně PC.Jetico firewall - vzhled programu

 • Velikost: 3,8 MB
 • OS: Windows XP/Vista/7/8
 • Licence: freeware
 • Shrnutí: možnost jednoduchého i pokročilého nastavení, předdefinované bezpečnostní filtry

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru