Jak vybrat vhodný účetní software

Účetnictví a správa jsou jednou z nejnáročnějších agend každé větší společnosti. K usnadnění všech úkonů a povinností slouží účetní programy a komplexní informační systémy. Vybrat si správný program není v této oblasti vůbec snadné. Navíc pokud šáhnete vedle, můžete tím své společnosti způsobit nemalé potíže, respektive finanční ztráty.

Je nutné vždy brát v potaz to, že každá společnost je jiná a má velmi specifické potřeby. Stejně jako samotné firmy, i účetní softwary se od sebe liší jako den a noc. Některé jsou šité na míru malým firmám, jiné větším, a to velmi zásadně zjednodušujeme. Vždy proto mějte na paměti, že se účetní software vybírá zejména podle těchto kritérií:

 • Je určen pro živnostníka, nebo pro firmu? Pro jak velkou? Hodí se i pro potřeby účetní společnosti?
 • Potřebujete, aby program fungoval na základě multilicence pro počítačovou síť, nebo stačí provozování na jednom konkrétním PC?
 • Co všechno musí software zvládat? Pro daňovou evidenci se hodí zcela jiné programy, než pro ucelenou správu majetku.
 • Může případný výpadek programu paralyzovat vaši společnost, nebo se obejdete bez profesionální pomoci 24/7?
 • Je software aktuální a implementuje s dostatečným předstihem změny v legislativě?

Zodpovědně si odpovězte na tyto otázky a pokuste se co nejlépe si ujasnit, co všechno má software zvládat a to naprosto konkrétně. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že potřeby vaší společnosti pokryje hned několik programů, pravděpodobněji dojdete hlubším zkoumáním k tomu, že u žádného z nabízených programů nebudete muset z některých nároků slevit.

Nejdůležitější je vidět software v akci, nejlépe při zpracovávání konkrétních úkonů ve vaší společnosti. K tomu slouží testovací verze, které jsou zpravidla pro určitý časový úsek, nebo do vyčerpání počtu záznamů zdarma. Nechoďte ale naslepo – nejprve si opravdu stanovte priority a podle nich vyberte jednoho dva kandidáty, které poté ve firmě vyzkoušíte v plném nasazení. Programy, jež vám nabízíme níže, patří mezi ty nejpoužívanější a nejoblíbenější, ale nabídka je samozřejmě mnohem širší – ne všechny programy ale mají svou bezplatnou volně přístupnou verzi, jako například Orsoft.

Toto odvětví má zajímavé specifikum. Většina programů je původně českých, jelikož by pro zahraniční společnost nebylo snadné vytvořit systém padnoucí na českou legislativu a lokalizace do českého jazyka by byla taktéž nadmíru složitá.

AdmWin

AdmWin patří mezi velmi schopné účetní systémy, které si poradí se vším, co by středně velké společnosti mohly potřebovat. Velkou výhodou je výrazná orientace na zautomatizování co největšího počtu kroků a funkcí. Díky tomu je obsluha programu nebývale rychlá a pohodlná. AdmWin nepřetržitě existuje už od roku 1990, takže jde o jeden z prvních účetních softwarů v tehdejším Československu.AdmWin

AdmWin je nabízen i v několika verzích, které se poměrně dost liší:

 • AdmWin DE zvládá daňovou evidenci, je tak vhodný hlavně pro OSVČ a malé společnosti
 • AdmWin PU je určen pro podvojné účetnictví
 • AdmWin DE/PU + autoservis se specializuje na…správu autoservisu a jeho specifické požadavky
 • Demoverze nazvaná StartVerze vás omezí v počtu záznamů, kterých v součtu za všechny agendy může být maximálně 200

PROFIT

Systém PROFIT je určen zejména drobným podnikatelům. Těm přináší celou řadu užitečných funkcí a pro ty méně náročné je dokonce úplně zdarma. S programem PROFIT snadno vystavíte faktury, povedete podrobnou daňovou evidenci, knihu jízd, nebo evidenci skladů a majetku.PROFIT

Jsou nabízeny dvě verze. FREE a PLUS, přičemž FREE je samozřejmě bezplatná, avšak o něco hůře vybavená. Nejde však o žádnou zkušební verzi, nejste omezeni počtem záznamů, ani časem. FREE verzi jednoduše můžete používat stále, pokud vám postačuje její funkcionalita. Podrobný seznam rozdílů oproti placené verzi PLUS (poměrně levná licence bez časového omezení) je docela obsáhlý, ale my zmíníme zejména absenci daňových přiznání a exportů do různých formátů, nebo odesílání PDF dokladů přes email u verze FREE. Bezplatná licence naopak obsahuje navíc reklamy.

Skvělou možností u systému PROFIT je spouštění přímo z USB disku, takže ho můžete mít s sebou neustále pro maximální flexibilitu.

 • Verze FREE je zcela zdarma bez omezení počtu záznamů.

FlexiBee Start

Nástupce oblíbených programů z devadesátých let PC-Strom a WinStrom, který je určen především malým a středním firmám. Bez problémů si poradí s evidencí majetku, daňovou evidencí, mzdami i správou skladů. Program je možné nainstalovat na Windows, Linux i Mac OS X, takže ho může používat opravdu takřka každá společnost bez ohledu na zvolený operační systém.FlexiBee Start

Bezplatná verze Start má stanovena poměrně výrazná omezení, která lze po vyzkoušení odstranit koupí programu. Ten nemusíte ani přestat používat, nebo reinstalovat, aktivací se jen funkčnost rozšíří na plnohodnotnou.

 • Verze Start je omezena maximálním počtem 100 záznamů

POHODA Start

Účetní software od Stormware je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro daňovou evidenci i plnohodnotné účetnictví v České republice. Využívají ho nenároční živnostníci i velké společnosti, které ocení výhodné síťové multilicence a vyčerpávající množství obsažených funkcí v TOP variantách.POHODA Komplet Start

Bezplatná varianta Start má tu výhodu, že obsahuje funkce té nejvyšší verze, aby si každý mohl vyzkoušet úplně vše, než se rozhodne program koupit. Další výhodou je fakt, že méně nároční klienti mohou Start využívat plnohodnotně. Jen je třeba si vždy na konci roku nainstalovat nový ročník, který odpovídá moderním trendům a platné legislativě, a svou bezplatnou kopii POHODA Start registrovat. Omezení držitelů licence Start jsou poměrně rozsáhlá, od omezení některých funkcí, přes stanovení maximálního počtu záznamů, až po vedení nanejvýše jedné účetní jednotky.

 • POHODA Start je omezena funkčně i počtem záznamů, ale lze ji využívat bez časového omezení.

MRP-K/S

Šikovný účetní systém MRP-K/S se hodí pro komplexní správu účetnictví společností, které chtějí jeden program na daně, mzdy, evidence majetku i správu skladů a ještě mnohem více. Bezplatná varianta dovoluje zájemcům vyzkoušet program se vším všudy, avšak po omezenou dobu.MRP K/S

Velkou výhodou MRP-K/S je orientace na síťové fungování, kterému je uzpůsoben i obchodní model, kdy si společnost kupuje pouze tolik licencí, kolik opravdu využívá. Z pohledu vnitřního fungování programu je důležité, že jde o aplikaci fungující na bázi klient-server, kdy lze serverovou část instalovat i na počítač s OS Linux. Serverová i klientská část může být samozřejmě instalována i na jednom PC zároveň.

 • K vyzkoušení jsou všechny funkce programu, omezení je pouze časové.

STEREO Start

Velmi schopný účetní software, který ocení zejména menší až střední firmy. Zvládá asi vše, co lze od podobného programu čekat, tedy vedení daňové evidence i účetnictví, správu skladů, evidenci majetku, daňová přiznání, mzdy a další běžné věci.

Stereo 2007

Svým uživatelům se snaží práci co nejvíce usnadnit. Proto je vybaven pokročilou automatikou, která doplňuje předpokládané hodnoty ve formulářích. Varianta Start je bezplatná a poměrně dosti omezená oproti jedné z placených licencí. Například je stanoven maximální počet záznamů v jednotlivých agendách, nebo na každém náhledu a tisku se zobrazuje reklamní text. Kdykoliv lze ale přejít na placenou verzi, a to samozřejmě bez ztráty dat.

 • Bezplatná licence Start je omezena počtem zápisů a reklamním textem.

Money S3 Start

Jeden z vůbec nejpopulárnějších účetních systémů pro živnostníky a menší firmy v České republice, vytvořený společností Cígler software, si poradí se všemi běžnými agendami, ať už jde o daňovou evidenci, správu skladů, nebo evidenci majetku. Samozřejmostí je pravidelná aktualizace a kvalitní zakomponování posledních změn v české legislativě.Money S3

Bezplatná licence S3 Start má omezení pouze v maximálním počtu záznamů v agendách, jinak ji lze používat zcela plnohodnotně. Pro náročnější firmy existují i obsáhlejší programy Money S4 a Money S5, tedy informační, respektive ERP informační systémy.

 • Omezení varianty Start spočívá v limitu záznamů v jednotlivých agendách.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Faiz
Faiz

FlexiBee vypadá poměrně jednoduše, taky že většian lidí ho využívá převážně i na vystavování faktur. Poměrně skvělou alternativou na fakturaci je i ImBoss

25.03.19 13:36 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869598 přečteno

Doporučujeme

Nahoru