Jak zjistit aktuální verzi Windows?

Potřebujete zjistit verzi vašeho operačního systému Windows? Ať už používáte počítač nebo notebook, k dispozici máte několik způsobů, jak zjistit aktuální verzi a edici Windows. Platí to pro Windows 10 a Windows 11, které jako jediné stále dostávají aktualizace, zatímco Windows 7 již Microsoft nepodporuje a nevydává žádné nové upgrady. V článku si ukážeme, jak zjistit verzi operačního systému Windows.

Pravidelné aktualizace Windows znamenají, že má váš operační systém vždy jinou, novější verzi. Platí to samozřejmě v případě, že máte povoleny aktualizace a jejich instalaci, respektive si ručně Windows aktualizujete.

Proč zjišťovat aktuální verzi Windows?

Vědět, jakou verzi systému Windows máte, vám může pomoci při upgradování na novou verzi, jakož i při instalaci nového softwaru, ovladačů nebo i her. Snadno si tak zjistíte, jestli bude Windows kompatibilní s obsahem, který chcete na počítač či notebook instalovat.

Stejně tak potěší informace o verzi vašeho Windows i v případě, kdy se vám zařízení porouchá a potřebujete předat technikovi co nejpřesnější popis systému.

Někdy je dobré vědět i to, jakou edici Windows máte. Jedná se o označení jako Home Edition, Pro Edition, Enterprise, Education a pod.

Jak zjistit aktuální verzi Windows v PC a notebooku?

K dispozici máme několik možností, jak zjistit aktuálně používanou verzi Windows. Všechny jsou mimořádně jednoduché a nezaberou více než pár desítek vteřin. Každému ale může vyhovovat jiný způsob.

Zjištění verze Windows přes příkaz winver

Asi nejjednodušší způsob, jak se dostat k aktuální verzi vašeho Windows. Doporučuje ho i sama společnost Microsoft a stačí jen znát klávesovou zkratku. Na klávesnici stiskněte klávesu s logem Windows a písmeno R. Otevře se nové okno, do kterého napíšete příkaz winver. Potvrdíte tlačítkem OK a zobrazí se tabulka s názvem O produktu Windows, kde najdete informace o Windows verzi a edici.

Další způsoby zjištění aktuální verze Windows

Rychlou alternativou je také kliknutí na Tento počítač a zvolení položky Vlastnosti. Otevře se okno Systém a zobrazí se informace o verzi a edici Windows.

Podobným způsobem se můžete k informacím o verzi dostat přes ikonu Windows/tlačítko Start vlevo dole a ve vyhledávacím řádku zadáte Ovládací panely. Znovu najděte položku Systém, otevřete a máte k dispozici informace o verzi a edici Windows.

Čtvrtou možností je rychlé vyhledávání ve vyhledávacím řádku, kam jednoduše napíšete Systém a je to. Zobrazí se stejné okno s informacemi, jako v předchozím příkladu přes Ovládací panely.

V případě Windows 8 lze využít příkaz winver, který jsme si popsali výše. Pro Windows 7 platí postup tlačítko Start – napsání „Počítač“ do vyhledávacího řádku – volba možnosti Vlastnosti.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru