Co přinese Windows 8?

Již delší dobu je na trhu netrpělivě očekávána nová verze operačního systému Microsoft Windows s označením 8. Vyvolává hodně diskuzí a emocí, které se týkají ceny, nasazení nebo grafického rozhraní Metro. Spolu s klasickým desktopovým systémem má navíc přijít i operační systém pro mobilní telefony – Windows Mobile 8. Pojďme se tedy nyní podívat na nejčastěji rozebíraná témata týkající se těchto novinek.

Windows 8

Ať už chceme nebo nechceme, první věcí, která každého uživatele zaujme jako první, je grafické rozhraní Metro. To je primárně určeno pro dotyková zařízení – nejčastěji tablety, skvěle využijí ho ale i v dnešní době stále užívanější dříve nevídané notebooky s dotykovým ovládáním. Nově navíc na trh přichází Microsoft s horkou novinkou Microsoft Surface.  Zatím proběhlo logicky pouze představení, ale tento tablet s ultratenkou klávesnicí integrovanou v horním krytu by mohl právě s novými Windows 8 malou revoluci způsobit.

Uživateli klasických PC proklínáno je ale Metro proklínáno. Hlavní problém vidí v tom, že nově již Microsoft na hlavní plochu neumístil tlačítko Start. Tento „nedostatek“ lze však jednoduše odstranit. Pokud bude tlačítko chybět i Vám zde je návod na jeho vrácení.

Tím opravdovým problémem je ale u klasických PC nemožnost dokonale Metra využít. Při použití myši totiž není potřeba tak velkých bloků na obrazovce pro ikony, nikdo nebude využívat gest, pokud by to vůbec bylo možné a celkové cílení na sociální sítě a jejich jednoduché a pohodlné ovládání s okamžitým přístupem k nim přijde také vniveč.

 

 Kdy? 

Nejnovější verdikt zní, že dne 26. října 2012 budou Windows 8 osazeny na počítačích smluvních partnerů, které právě ten den půjdou poprvé do prodeje. Stejně tak bude k dispozici upgrade systému (z Windows XP, Vista, 7) a to ve dvou verzích – online nebo i s optickým nosičem v kamenných obchodech. Ohledně krabicové verze plného systému Microsoft zatím taktně mlčí.

 

 Cena?

Překvapením (alespoň pro některé) může být cena. Za upgrade systému Windows 7 zakoupeného v rozmezí od 2. června 2012 do 31. ledna 2012 zaplatíte pouze 15 eur (tedy asi 400 Kč). Upgrade ostatních systémů nebo Windows 7 z jiného data bude stát 40 USD (asi 850 Kč) pro online verzi a 70 USD (asi 1500 Kč) pro verzi na DVD. Veškeré ceny jsou pro upgrade na systém Windows 8 Pro. Velkou výhodou je možnost upgradovat i OEM verze, což je něco nevídaného.

MS tím sleduje hned několik věcí. Za prvé se nízkou cenou snaží udržet naprostou dominanci na trhu. Možnosti free alternativních OS se totiž stále zvětšují a mohou proto odlákat od Microsoftu zákazníky. Hlavní důvod pro nízkou cenu je však snaha očistit trh od starších verzí a postupně přejít na tu nejaktuálnější, která je jednodušší pro vývoj a správu systému a aplikací.

Windows Phone 8

Uplynuly necelé dva roky od vydání Windows Phone 7 a již se hovoří o jeho nástupci Windows Phone 8. A nejen hovoří, systém má totiž přijít již na podzim. Největší smůlu tak budou mít čerství majitelé nových Nokií, které na přechod nejsou stavěny, a nebude je možné na nový systém upgradovat. Sice mají dostat alespoň jakousi náplast v podobě Windows Phone verze 7.8, ta ale zdaleka nebude dosahovat možností čistokrevných osmiček. Dle předběžných představení systému a různých tiskových zpráv je totiž jasné, že Windows Phone 8 bude revolučním systémem. Pro svůj běh ovšem bude potřebovat velmi výkonné telefony, ostatně pro ně je také optimalizován. Hovoří se o podpoře až 64 jader, což je technicky velmi snové číslo.

Nový mobilní systém je založen resp. má stejné jádro jako právě desktopová verze Windows 8.  Znamená to velké zjednodušení a hlavně zatraktivnění systému ve vztahu k vývojářům aplikací. K tomu navíc přispívá i možnost programování v nativním jazyce C++ a díky tomu i snadná portace existujících aplikací pro Android. Uživatelům se tedy snad blýská na lepší časy.

Co se týče novinek, tak nový systém by si měl umět poradit s NFC tagy a komunikací a to o několik tříd lépe než současní zástupci tohoto řešení. Nově by měl být součástí systému i Internet Explorer 10. Slíbena je podpora microSD karet, která ale není detailně specifikována, takže není známo, jakým způsobem bude probíhat. Logickým krokem je pak integrování programu Skype přímo do systému. Program bude umožňovat pohodlnou IP telefonii s možností paralelní práce uživatele na telefonu.

 

 Kdy?

Kdy že se tedy přesně dočkáme nových WP 8? Microsoft předběžně předeslal, že systém vypustí někdy v listopadu roku 2012, takže asi měsíc po startu desktopových osmiček.

 

 Podporovaná zařízení?

Zájem o spolupráci projevili značky SamsungHTCHuawei a logicky Nokia. Zůstává ovšem otázkou, jak na tom Nokia do té doby bude a zda bude mít zákazníkům co nabídnout.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869556 přečteno

Doporučujeme

Nahoru