Mozilla se svým Firefox OS startuje na trhu díky ZTE Open

Zdá se vám mobilní trh přesycen iOS, Androidem, WP a BlackBerry? Mozilla, společnost stojící nejen za populárním webovým prohlížečem, se rozhodla, že si z tohoto obrovského, ale už notně okousaného koláče uždibne také svůj dílek. A tak vzniknul Firefox OS, který se zásadně liší od všeho, co jsme doposud mohli na mobilních telefonech vidět.

Chrome OS jako Chrome, Firefox OS jako Firefox?

Tato analogie se jasně nabízí, byť Chrome OS je stolní operační systém. A nejsme tak daleko od pravdy, protože Chrome OS se chová jako internetový prohlížeč, což je vlastnost společná s Firefox OS. Ostatně se není co divit, když je systém postaven na HTML5 a Javascriptu.

Cílem Mozilly bylo vytvořit takovou platformu, která by na jí známých technologiích dokázala zprovoznit plnohodnotné aplikace. Nativní aplikace pro iOS a Android totiž nejsou omezeny webovými standardy a technologiemi, ale Mozilla už delší dobu pracuje (na mnoha frontách) na implementaci plnohodnotných zážitků (naposledy Unreal Engine) přímo do HTML5 a dalších webových technologií. První telefony však ukazují, že je před ní ještě dlouhá cesta.

Laguje už prostředí

Zásadním problémem Firefox OS je rychlost. Telefony reagují se zpožděním a celý systém křičí do dálky, že je to vlastně jen o něco šikovnější webový prohlížeč. Do jaké míry je to dáno hardwarem telefonů, který je velmi slabý, už spekulovat nebudeme. Do budoucna se snad dočkáme i výkonnějších zařízení, která nám ukážou, jestli je pomalost systému pouze dočasná, nebo zda jde o neodstranitelnou vlastnost.

ZTE Open a Alcatel Fire

Oba telefony mají velmi příznačně zvolená jména, kdy první odkazuje na otevřenost systému (jako vše od Mozilly, i zde jde o naprostý open-source) a druhý si rovnou hraje s ohněm. Oba telefony jsou si dosti podobné. Mají displeje o příjemné velikosti 3,5 palce, gigahertzový procesor od Qualcommu a všechny funkce, které jsou u smartphonů běžné, jako je akcelerometr, nebo GPS.

Prvně jmenovaný se už dokonce prodává a to v Evropě, konkrétně ve Španělsku, za cenu 69 Euro, což je na takto vybavený telefon velmi příznivé. Dát 1 800 Kč za telefon s GPS a dostatečně rozměrným displejem rozhodně není promarněná investice, tedy alespoň za předpokladu, že lagy budou napraveny, nebo že vám nevadí pomalejší tempo práce. Cena Alcatel Fire by rozhodně neměla být vyšší.

Velkým partnerem v tomto projektu jsou Mozille operátoři, kteří budou její produkty do svého portfolia zařazovat, jak to ostatně udělala Telefónica ve Španělsku. Další, podle jmen obou firem naprosto nevyhnutelné partnerství, navázala Mozilla a Foxconn, který pro americké open-source fanatiky vytvořil prototyp tabletu, o nichž se do budoucna uvažuje jako o důležité součásti celého ekosystému.

Trumfů není málo

Firefox OS drží v rukou nemálo karet, které mohou znamenat slušný úspěch. Především jde o otevřenost – nejenom, že pro tento systém bude moci vyvíjet kdokoliv a asi i cokoliv, nebo si ho upravovat k obrazu svému, ale přítomny nejsou ani licenční poplatky a využívání Firefox OS se tak výrobcům mobilů může víc vyplatit – cena telefonů je navíc velmi nízká, a to i díky absenci licenčních poplatků.

Když se podaří z Firefox OS udělat kvalitní platformu pro mobilní aplikace, získá tím Mozilla obrovské množství vývojářů, kteří umějí s HTML a Javascriptem. A když navíc vše půjde plynule, nebude existovat jediný důvod, proč by nemohl Firefox OS pořádně zatřást se světem smartphonů a tabletů.

Na závěr ještě video od Engaget, kde se můžete sami přesvědčit, že ani jeden z dnes zmiňovaných telefonů zatím rozhodně nedosahuje rychlosti a plynulosti konkurenčních systémů od Apple, Googlu, nebo Microsoftu.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
jozef caban
jozef caban

ma mobil microsoft lumia 650 jestli bi sla zabudovat,nebo stahnout mozilla firefox dekuji budu se tesit na vasi odpovjet.

02.11.16 09:54 reagovat

Podobné články

Další články

Doporučujeme

Nahoru