Nejlepší dárky k Vánocům 2015

Letošní Vánoce už se kvapem blíží, nastává období „slev“ a paniky, která skončí až na poslední otevřené benzínce na Štědrý den. Pokud ale chcete vybrat kvalitní dárek, měli byste si pospíšit, moc času nezbývá. Obzvlášť pokud chcete využít eshopy a dopravu přes Českou poštu (ale ani zásilkové služby nemusejí těsně před Vánoci vše stíhat!). Pojďme se podívat na ty nejzajímavější kousky, které vám redaktoři MujSoubor.cz rádi doporučí.

Mobilní telefon

Mobil je již evergreenem a každý rok se ve vašem okolí najde někdo, komu ten jeho odchází. Pokud nejde o vyznavače moderních technologií, můžete poměrně snadno vybrat vhodný mobil sami – v zásadě vybírejte to, co osobě vyhovovalo doteď, jen můžete vzít ohled na přání vznešená v minulosti. Pokud je někdo spokojený se svým dosluhujícím androidím telefonem, ale „kéž by vydržel trochu déle“, nebo „by mohl mít větší displej“, nebo naopak „by se mohl vejít do kapsy“, tak máte jasné indicie k tomu, jaký kus vybrat.

„Hloupé“ telefony nevymřely

Pokud chcete telefon jen na volání a SMSky, není důvod nesáhnout po klasických telefonech, se kterými se lidé snáze naučí, a to včetně tlačítkového ovládání. Tyto telefony ale mají i další výhody – cenu a hlavně výdrž na nabití, která se nepohybuje v hodinách, ale dnech až týdnech. Ano, i kvůli tomu, že na telefonu není co dělat, takže ho moc nepoužíváme, ale jedno s druhým… Doporučit můžeme například kvalitní véčko z Koreje, LG G350. Velký displej, velká tlačítka, velká výdrž, malé tělo, co víc si přát.

Cena: do 2 000 Kč

Levný chytrý telefon

V této kategorii najdeme pouze dvě oblíbené platformy – Windows Mobile a Android. Ta první je zastoupena velmi slušným telefonem Microsoft Lumia 550, ta druhá miliónem různých typů a tisíců výrobců (přeháníme pouze lehce), ale doporučit můžeme hlavně Xiaomi Redmi 2, nebo LG L70, což jsou telefony od léty prověřených výrobců, které zároveň nabízejí za tuto cenu i slušnou výbavu.

Cena: cca 3 000 Kč

Kvalitní chytrý telefon s rozumnými rozměry

Tuto kategorii použijeme na doporučení asi nejmenšího nadupaného telefonu, který je u nás k dostání. Jde o Sony Xperia Z5 Compact, což je voděodolný supertelefon s velikostí displeje 4,6 palců, což je v době pěti až šestipalcových placek prcek. Pamatujete, kdy měl podobné postavení iPhone s o více než palec menším displejem?

Cena: cca 12 000 Kč

TOP smartphon

Zde si můžete vybrat podle oblíbené značky operačního. U Windows Mobile jde o Microsoft Lumia 950 (a XL variantu), u iOS samozřejmě o iPhone 6s (a varianta Plus) a u Androidu máte sice výběr obrovský, ale nemůžeme nezmínit Samsung Galaxy S6 Edge Plus, který disponuje totální výbavou i zajímavým prvkem v podobě zahnutého displeje.

Cena: cca 20 000 Kč

Tablet

U tabletů je to podobné jako u mobilních telefonů, jen všechny jsou chytré a o „Windowsech“ nemá moc smysl přemýšlet, pokud zároveň nechcete tablet s klávesnicí, který zastoupí i notebook. Spíše však zaměříme na velikost tabletů, která je předurčuje k různé formě využití – sedmipalcové rovnou vyřazujeme, protože už jsou z dnešního pohledu spíše přerostlými mobily.

Osmipalcové tablety na cesty

Zde vám doporučíme hlavně dva – iPad a „skoro“ iPad s Androidem. U Applu máme samozřejmě na mysli variantu iPad Mini 3, ale u Androidu je to trochu složitější. Doporučíme vám totiž Xiaomi MiPad, tedy první generaci oblíbeného (a v mnoha barvách dostupného) tabletu od světového výrobce mobilních telefonů číslo 5. Tvarem vám hned iPad Mini připomene, ale běží na notně upraveném Androidu, kterému nabízí mega porci výkonu díky čipsetu od Nvidie.

Cena: cca 7 000 pro Android a 9 000 pro iPad

Desetipalcové tablety spíše na doma

Velké desetipalcové tablety zrovna nevynikají svou přenositelností. Při porovnání s notebooky ještě ano, ale jako zařízení na pomezí mobilu a NB už to tak jasné není. Opět nemůžeme nezmínit nejnovější iPad (generace Air 2) a u Androidu, jakkoliv je opět výběr opravdu extrémní, se poohlédněte třeba po Sony a Samsungu, konkrétně voděodolný Xperia Z4 a displejem vynikající Galaxy Tab S2 9.7.

Cena: cca 12 000 pro Apple a Samsung a 16 000 pro Sony

Něco pro PC hráče

Hraní na PC je stále populárnější, takže dost možná uděláte spoustě svých bližních radost nějakým tím „gaming“ dárkem. Nebudeme vám doporučovat grafické karty a procesory, ani celé sestavy, to je oblast trochu moc komplexní na malý odstavec v krátkém článku. Podíváme se ale na herní periferie, u kterých není tak těžké poradit.

Když klávesnice, tak mechanická

Mechanické klávesnice jsou poměrně drahé, ale jejich životnost, odezva a velmi často pokročilé funkce související prostě s tím, že jde o vždy o pokročilé až vrcholné modely výrobce, bohatě nahrazují počáteční investici. Mechanické klávesnice nabízí spousta výrobců, například Razer, Logitech, SteelSeries nebo Corsair. Vynikající minimalistickou klávesnici SteelSeries 6Gv2 pořídíte už za 2 300 Kč, ale podsvícené kusy s makro tlačítky třeba i za dvojnásobek, třeba Logitech G710+.

Když gamepad, tak bezdrátový

Doporučíme vám 2 ovladače, shodou „náhod“ oba od jedné firmy. Neříkáme, že nikdo jiný než Microsoft nedělá dobré gamepady, ale na PC už se staly prostě standardem a to zaslouženě – díky jejich zpracování, ergonomii i podpoře ze strany výrobců her, kteří své tituly layoutu i grafickému stylu ovládacích prvků přizpůsobují právě na Xbox ovladače. Tím se tedy dostáváme k tomu, jaké že to gamepady doporučíme – jde o léty prověřený Xbox 360 ovladač s bezdrátovým adaptérem a pak jeho nástupce Xbox One ovladač s bezdrátovým adaptérem. A protože je tento adaptér pro Xbox One ovladač novinkou letošního podzimu, nabízí se skvělý dárek v podobě právě tohoto adaptéru, který se dá koupit i samostatně za zhruba 500 Kč. Pozor, je dost možné, že Xbox One gamepad funguje bezdrátově pouze s PC na Windows 10. Pokud plánujete gaučové používání PC, můžete se poohlédnout i po Steam ovladači, jehož dodací lhůty jsou ale vzhledem k tomu, že jde o novinku, dosti žalostné a jen těžko ho můžeme doporučit jako zaručený dárek na letošní Vánoce.

Když myš, tak nekupovat

Zatímco klasické klávesnice jsou základním rozložením a ergonomií používání takřka stejné, u myší jsou rozdíly tak obrovské, že nedoporučujeme nákup, pokud přesně neznáte typ, který by si dotyčná osoba přála. Herní myši jsou dostatečně drahé na to, aby si dotyčná osoba raději do obchodu došla a vyzkoušela si nejen tvar, ale také velikost herních hlodavců.

Konzole

U konzolí vás odkážeme na náš starší článek, který až na některé nové informace (třeba o zpětné kompatibilitě) platí dodnes. Pouze upozorňujeme, že Nintendo WiiU už se prodává za 3 990 Kč, což je pro tak fantastickou konzoli cena až směšně nízká. I Playstation 4 dnes pořídíte pohodlně kolem 8 000 Kč, což platí i pro konkurenční Xbox One (verze bez Kinectu). Pro méně náročné hráče můžete pořídit i starší Playstation 3, nebo Xbox 360 s Kinectem, které se ale vzhledem ke stále docela vysoké ceně moc nevyplatí.

Drobnosti nejen pro geeky

Geekshopy u nás zas tolik moc neletí, ale jednotlivosti bez potíží seženete. My se však zaměříme na ty úplně nejzajímavější věci, které se u nás třeba ani nemusejí dát sehnat, ale jako inspirace poslouží tak jako tak.

Pyro Fireshooter

Chcete z dlaní vystřelovat ohnivé koule? Ano, opravdu něco takového existuje a opravdu si to můžete koupit a to skrze obchod Ellusionist. Pokud chcete mít pyro superschopnosti, vyjde vás to na cca 150 dolarů, plus poštovné, clo a DPH.

Návštěva kina

Mizerný dárek? Nemyslíme, obzvlášť pokud si společně s obdarovaným umíte užít nové Hvězdné války, které jdou do kin ve druhé půlce prosince. Vstupenky v obálce pod stromečkem je samozřejmě vhodné doplnit i o ujištění, že „popkorn a kola jdou taky na vás“.

Youtuberské tričko pro malé geeky

O tom v jaké věkové skupině je Youtuberská skvadra nejvíce oblíbená se asi bavit nemusíme. Pokud chcete začínajícímu geekovi udělat radost, můžete mu koupit třeba tričko od jeho oblíbeného Youtubera, kterému tím něco málo taky přispějete na jeho živobytí.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru