Playstation 4 vs. Xbox One

Aktualizováno 23.8.2013: V minulých týdnech se dva ze tří hlavních hráčů na poli herních konzolí odhodlali představit své budoucí mašinky, označované za osmou generaci konzolí. Oba mají na čem stavět, a přestože se dlouho zdálo, že Xbox 360 zválcuje svého konkurenta od Sony, tak nakonec Playstation 3 svedl a stále svádí velmi vyrovnanou bitvu o srdce hráčů. Kterou konzoli si koupíte vy? Dobrá zpráva je, že si budete obě moci pořídit pravděpodobně už tento rok!

Co bylo, je a bude

Hernímu byznysu vládnou čím dál víc tři slova: social, casual a online, často spojená do jednoho (pro hardcore hráče nechutného) celku. S novými trendy se však musejí popasovat i nové konzole a to včetně přímé konkurence, která raketově roste zejména v podobě smartphonů s čím dál vyšším výkonem a většími displeji a tabletů.

Playstation 4 se na první pohled stále drží v době, kdy konzole sloužila jen a pouze k hraní. Podle toho vypadala i konference, na které byl představen - točila se hlavně kolem her, a byť si můžeme být jistí, že sociální a online funkce budou u Playstationu 4 dále prohloubeny, mělo by jít o mašinku hlavně pro pravověrné hráče.

Xbox One začíná tlačit na pilu a snaží se prodrat do většího množství domácností, kterým chce nabídnout i mimoherní věci (o nich se dočtete hlouběji v článku), alespoň podle toho bylo podle toho koncipováno slavnostní představení. Nedá se však předpokládat, že by Xbox byl herně chudší, než Playstation a stále půjde o herní konzoli par excellence s mnoha exkluzivními tituly a pekelným výkonem.

Wii U a ostatní

Konzole Wii U už tu s námi pár měsíců je a jde o historicky první konzoli osmé generace. Proč se jí v našem srovnání nevěnujeme blíže? Je to díky tomu, že její hardware nemůže konkurovat systémům od Microsoftu a Sony. Nintendo jednoduše zvolilo zcela jinou cestu, stejně jako u sedmé generace, kde Nintondo Wii překvapilo a dlouho i fascinovalo revolučním ovládáním a zaměřením na příležitostné hráče. Ačkoliv obdivujeme tabletový ovladač u Wii U, nemělo by srovnávání s hardwarově nadupanou a zcela jinam směřující konkurencí valného smyslu. Hry na Wii U jsou po technologické stránce spíše na úrovni stávající generace konzolí, čemuž odpovídá i spektrum titulů, které jsou na Wii U právě mnohdy ze současné generace portovány.

 

Abychom byli úplní, do osmé generace jsou ještě řazeny handheldy Nintendo 3DS (3DS XL) a Sony Playstation Vita. Do budoucna se za osmou generaci možná budou považovat i systémy jako NVIDIA Shield, Steam Box, nebo Ouya.

Výkon

Co se týče výkonu, ten by měl odpovídat tomu, co od nového herního hardwaru očekáváme. Oba konkurenti vsadili na grafické karty od AMD/ATI,  mnohojádrové procesory a 8 GB operační paměti. Vzhledem k tomu, že většina vývojářů bude chtít vydávat své hry s minimem práce navíc na obě konzole, nedá se očekávat drastický rozdíl ve vizuální podobě her, až na několik exkluzivních titulů, jako jsou dílka od Naughty Dog pro Playstation (Uncharted, Last of Us), nebo od Turn 10 Studios pro Xbox (série Forza).

Vzhled

Podle obrázků se zdá, že nový Xbox One bude nesmírně obyčejně a archaicky působící zařízení a Sony by se musela se svým dosud nepředstaveným designem Playstationu hodně snažit, aby se jí povedlo vytvořit něco obyčejnějšího a nudnějšího. To je ovšem otázka vkusu, o kterém budeme rádi, když se pod článkem rozhoří plamenná diskuze.

Vzhled Playstationu 4 byl představen na letošním E3, takže už není žádným tajemstvím. Přikládáme i obrázek a musíme říct, že ačkoliv to také není "nic extra", určitě se povedl víc, než konkurenční konzole.

Ovladače

Na první pohled se tady více činili u Sony, které představilo ovladač DUALSHOCK 4 s tlačítkem pro okamžité sdílení a také dotykovou ploškou. Co se týče Microsoftu, tam jsou změny na první pohled menší a to zejména ze dvou důvodů – už ovladač pro Xbox 360 byl perfektní a mnohem větší pozornost už redmondský gigant věnoval hlasovému ovládání a gestům přes Kinect.

DUALSHOCK 4

Nová inkarnace legendárního dualshocku přináší spoustu nových vychytávek (ve kterých lze vidět silnou inspiraci ovladači od Nintenda a také handheldem PS Vita). Jde hlavně o:

  • Share-button, se kterým lze okamžitě sdílet videa a screenshoty
  • Dotykovou plošku, která zvládne i multi-touch a různá gesta
  • Reproduktor, s nímž se snadněji dostanete do víru hraní

Xbox One controller

Co se designu týče, asi si nový ovladač s tím pro Xbox 360 nespletete, ale změn opravdu mnoho není.

  • Vibrující triggery jsou asi největší inovací
  • Přesnější analogy
  • Upravená ergonomie, snad ne k horšímu, protože si nedokážeme představit, že by mohl snad padnout do ruky ještě lépe
  • Klasický d-pad, který opravdu oceňujeme, protože ta šílenost použitá u předchozí verze se nedala rozumně používat

Situace je tedy jasná a Sony se snaží dohnat dokonalou ergonomii Xbox 360 controlleru, zatímco Microsoft se spolehne jen na pilování detailů pár novinek „aby se neřeklo“. Pro PC hráče může být dobrou zprávou, že nový ovladač pro Xbox není na první pohled nijak úzce fixován na svou konzoli a stejně jako ten pro Xbox 360 by se mohl objevit i ve verzi pro počítače.

Online funkce

Tady to nebude nic moc rozdílného – Xbox One i Playstation 4 budou čím dál více spoléhat na digitální distribuci, sdílení, sociální služby a mimo jiné později také i na ukládání a hraní v cloudu. Jak Microsoft, tak Sony také slibují, že si stahované hry budete moci zahrát už před tím, než se stáhnou celé.

Zatímco však Xbox One budete muset mít připojený k internetu alespoň jednou za 24 hodin, abyste mohli hrát, Playstation 4 půjde provozovat i ryze offline. Hry se na něm nebudou aktivovat, ani blokovat (půjčování bude možné bez potíží). Samozřejmě, s připojením k internetu bude k dispozici Store a třeba i mulitplayer, který bude u obou konzolí placený (kolem 100 Kč měsíčně), ale s tím, že navíc dostanete každý měsíc hry zdarma ke stažení, jak už tomu je i u současné generace konzolí.

I Microsoft se nakonec, pod tlakem událostí, rozhodl tato omezení zrušit. Hru bude třeba aktivovat při nákupu, ale alespoň 24hodinový cyklus připojování na internet už vyžadován nebude. Stejně tak půjde hry běžně půjčovat na fyzickém nosiči bez dalších omezení (původně maximálně 1x a člověku z friend listu). Ani bazarový prodej by neměl být omezován.

Mimoherní možnosti

Aby pánové a dámy z Microsoftu a Sony propadli v některé z výše zmíněných oblastí, museli by se dočista zbláznit. Pravý rozdíl mezi oběma konzolemi se však projeví až zde, v oblasti, která přímo s hraním nesouvisí.
Ačkoliv si v tomto ohledu „začal“ Playstation se svým Blu-ray přehrávačem a možností přehrávat filmy v nejvyšší kvalitě, která dodnes Xboxu 360 chybí, karta se výrazně u nové generace obrací. Zatímco Playstation bude, alespoň se to zatím zdá, klasickou old-school herní konzolí, Microsoft se rozhodl ovládnout celý obývací pokoj. Nejčastější slovo na představení Xboxu One? Televize.

Nebudeme zabíhat do detailů, ale Microsoft chce z Xboxu vytvořit multimediální centrum, na kterém se budete dívat na televizi, telefonovat přes Skype, prohlížet internet, sledovat filmy, pouštět hudbu a možná taky občas hrát nějaké ty hry.

Hry

Vůbec nejdůležitější kapitolu úspěchu a propadu konzolí vždy píší konkrétní hry. V minulosti se objevilo už nemálo hadrwarově i ideově dokonalých herních zařízení, které ztroskotaly na tom, že pro ně nikdo nevytvořil dostatek kvalitních a jedinečných her, kvůli kterým by se vyplatilo hardware kupovat.

Exkluzivity pro Playstation 4

Killzone – jedna z her, ze kterých už jsme viděli i video, které naznačuje, že se tahle legendární střílečka neztratí ani na nové konzoli

Grand Turismo (?) – nevíme kdy a s jakou číslovkou, ale Grand Tourismo bude jedním z největších lákadel, proč si Playstation 4 pořídit

Uncharted 4 – studio Nauhty Dog už určitě kutí pokračování svého nejslavnějšího díla a asi vůbec nejlepší série na Playstation 3 vůbec. Jestli byste si měli koupit konzoli kvůli jedné hře, bude to asi tato, protože nemá na Xboxu srovnatelnou exkluzivní náhradu

Exkluzivity pro Xbox One

Forza 5 – dost možná nejlepší závody pro široké masy vůbec. Série Forza nastoupila do rozjetého vlaku proti už dávno legendárnímu Grand Turismu, ale vede si více než dobře.

Quantum Break – nová značka od tvůrců Maxe Payna a Alana Wakea, ve které se opět vžijete do role svérázného hrdiny, který bude tentokrát bojovat proti nebezpečí časových paradoxů. Ačkoliv toho o hře zatím moc nevíme, Remedy nás určitě nezklame.

Zpětná kompatibilita

V tomto ohledu jsou na tom zatím obě konzole prachbídně. Žádná zpětná kompatibilita ohlášena není – u obou je dokonce spouštění stažených her i herních disků z předchozích generací konzole vyloučeno.

O něco více se k otázkám zpětné kompatibility vyjádřilo Sony s informacemi, které naznačují, že bychom se mohli dočkat nějaké formy emulace, ale to jsou pouze spekulace.

Sony již potvrdilo, že v roce 2014 přijde na Playstation 4 možnost kupovat a spouštět hry na předchozí generace konzolí skrze streamování přes službu Gaikai.

Bazarové hry

Sony ani Microsoft nebudou bránit v hraní bazarových titulů, ale Microsoft to hráčům pořádně osolí. Opět se pohybujeme v rovině domněnek a neověřených informací, ale přihlášení her na účet nového hráče by mělo být zpoplatněno a to dost možná takovým způsobem, že budou „bazarovky“ stát stejně jako novinky přímo z obchodů. Microsoft se rozhodl tuto politiku nechat čistě na vydavatelích, kteří budou muset v součinnosti s Microsoftem kontrolovat aktivované kopie her a jejich bazarový prodej mohou zakázat, povolit i zpoplatnit.

Naopak Sony nebude obchod s bazarovými hrami nijak omezovat, kontrolovat, ani znepříjemňovat. Hra je vaše, a co s ní provedete, je na vás.

 

Sony Playstation 4

Microsoft Xbox One

Datum vydání

Vánoce 2013

Listopad 2013 (ne v ČR)

Zpětná kompatibilita

Ano (Gaikai)

Ne

Ovladač

DUALSHOCK 4 s dotykovým ovládáním

Vylepšený tradiční ovladač

HW

Detaily neznámé, 8 GB DDR5

Detaily neznámé, 8 GB DDR3

Největší lákadla

Nový ovladač, kvalitní hry, klasické herní zařízení, PS Move

Kinect, multimediální centrum, nlasové ovládání, nejlepší ovladač

Exkluzivní hry

Grand Turismo, Uncharted, Killzone

Forza, Quantum Break

Cena obou zařízení je velmi pozitivní novinkou, kterou jsme se dozvěděli na letošním E3. Microsoft s Kinectem bude stát 499 Euro a Playstation 4 dokonce ještě o 100 Euro méně (bez Playstation Camera, která není povinnou součástí konzole a dá se dokoupit za cca 60 Euro).

Naprostý obrat v politice Microsoftu

Microsoft se rozhodl, zřejmě pod tlakem herní veřejnosti, výrazně změnit mnoho aspektů své nové konzole. Zajímavostí je, že si sice konzoli bez Kinectu stále koupit nebudete moci, ale už můžete Kinect vypnout, nebo zcela odpojit. Aby toho nebylo málo, Microsoft bojuje i proti cenové nevýhodnosti Xboxu One a to tím, že do základního balení k předobjednávkám přidává i hru Fifa 14, která má mít pro konzoli od Microsoftu i nějaký ten exkluzivní obsah. Stále však zůstává jistá pachuť pro všechny, kdo o Kinect a/nebo Fifu vůbec nestojí. Proč Microsoft raději nezlevní a neprodává vše zvlášť, nebo nenabídne kromě tohoto bundlu i osekanou, nebo lépe řečeno základní verzi pouze s konzolí bez hry a Kinectu?

Obě konzole jsou navíc naprosto bez region-locku, což by mělo platit i pro hry, takže všechny hry budou fungovat všude na světě ve všech konzolích. Proto asi nebude problém po startu jedné nebo druhé konzole dojet případně za hranice a přivézt si konzoli a obstojně fungovat s výrobkem koupeným v Německu, nebo kdekoliv jinde.

Hry na startu konzole

Obě konzole budou mít při listopadovém startu dost her, ovšem moc taháků mezi nimi nenajdete. Watch dogs budou totiž multiplatformní a exkluzivity na obou platformách byste spočítali na prstech jedné ruky. To je ale poměrně normální. Zatímco Microsoft bude bodovat svou novou Forzou, Sony je na tom ještě o něco hůře a nabízí hlavně střílečku Killzone, nebo závodní hru Drive Club, která pravděpodobně nebude hrát stejnou ligu jako Forza, nebo Gran Turismo, které na PS4 vyjde pravděpodobně až za několik let.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
mARTin
mARTin

Pěkné srovnání, jen škoda, že se start prodeje Xbox One u nás na nesmyslně dlouhou dobu protáhnul. A tak nám tady PS4 kraluje nejen svým výkonem, ale i možností okamžitého nákupu. Otázku designu konzole nedokážu bez možnosti živého porovnání posoudit, ale podle dalšího článku jde v případě Xboxu One o retro vzhled VHS přístroje.

13.03.14 21:29 reagovat

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

227454 přečteno

Doporučujeme

Nahoru