RECENZE: Lost Ark je luxusní Diablovkou se skvělým soubojovým systémem a nekonečnými možnostmi

Mimořádně oblíbený MMORPG titul Lost Ark konečně zavítal i na západní trh. Vývojáři z korejského studia Gamesmile se spojili s Amazonem, aby přinesli hru i do Evropy a Ameriky, kde se z ní stal okamžitě obrovský hit. Kromě oblíbenosti v zemích Dálného východu za úspěchem v západních zemích stojí také další faktor, a tím je free-2-play model, kdy je hra k dispozici zcela zdarma.

Ihned po uvedení na náš trh překonala Lost Ark na Steamu hranici 984 tisíc aktivních hráčů a o den na to už jich bylo online více než 1,3 milionu. Jisté tak byly dvě věci - že se hra okamžitě zařadila mezi nejhranější ve službě Steam, jakož i to, že servery takový nápor hráčů nemohly zvládnout a na připojení si mnohokrát musíme počkat až několik hodin.

Lost Ark má týdny po vydání skvělé ohlasy, obrovskou fanouškovskou základnu a mnoho pozitivních vlastností, pro které ji hráči milují. Jak dopadla hra v naší recenzi?

Nádherné fantasy s nekonečnými možnostmi

Asi nemá smysl chodit kolem horké kaše a nenapsat, že se jedná o brilantně zpracovanou hru s cílem pohltit hráče ve všech možných rovinách. Na první pohled je hra mimořádně podobná legendě Diablo, ale po připojení se otevře nádherný svět pro stovky tisíc hráčů, a tedy MMO titul. Izometrický pohled v kombinaci s World of Warcraft provedením a ARPG soubojovým systémem v online světě je něco, co si už léta žádalo pořádné zpracování a Lost Ark tuto potřebu naplňuje do puntíku.

No a do tohoto nádherného fantasy světa se ponoříte okamžitě už při tvorbě postavy a výběru povolání. Hned na začátku si totiž můžete vyzkoušet různá povolání, jejich schopnosti i otestovat brnění. Jedině tak si vyberete herní třídu, která vám bude nejvíc vyhovovat. Teprve potom se vydáte na dobrodružnou cestu, při které pravděpodobně utopíte stovky, ba až tisíce hodin.

Příběh není podstatný, ale potěší svojí hloubkou

Hlavním působištěm bude země známá jako Arkesia, od které je odvozen i název mocné relikvie, Ark. Jelikož jde o MMO titul, samozřejmě v tom nejste sami a se stejným posláním brázdí po mapce i miliony dalších bojovníků/hráčů. Ark slouží k poražení démonů, ale zároveň se jim snažíte zabránit v jejím nalezení. K tomu ale budete potřebovat silnější vybavení (gear), který získáte již tradičně zabíjením monster, které na cestě potkáte.

Všechno se odehrává na pozadí příběhu, který ale, na rozdíl od jiných podobných her, nehraje vůbec důležitou roli. Je dobré něco o něm vědět, ale vůbec si s tím nelámete hlavu a Lost Ark vám ani nedává příliš pocítit, že tady nějaký je.

Vaším cílem je jednoduše získávání moci. Se svojí postavou se chcete stát silnějšími, abyste se mohli vydat zabíjet bossy, plenit dungeony a podnikat raidy. Ani v jednom ze zmíněné trojice není Lost Ark nijak originálním titulem, ale vůbec to nevadí, neboť provedení, plynulost a podmanivost jsou na míle vzdáleny konkurenci.

V jednom momentě připomíná akční sekvence v dungeonu hru Uncharted svou šíleností, v jiném zase bojujete proti obrovským mravencům jako z Alice v zemi zázraků a vůbec vám to nevadí. Lost Ark má totiž nádherný vizuál, který vás nepustí od obrazovky a spolu s přepracovaným ovládáním ani nebudete chtít přestat. Samotné ovládání není nijak složité, právě naopak.

Nádherná grafika a skvělý soubojový systém

Pod tímto nádherným vizuálem a bohatým světem se ukrývá RPG s propracovanými mechanikami, které budou vyžadovat čas na naučení, ale ne příliš, aby vás hra neodradila. I proto je velmi podstatný tutoriál, zvláště pro hráče, kteří s podobným typem her nemají zkušenosti. V soubojích záleží na detailech, na postavení herní postavy, uhýbání se, přesných úderech i správném časování.

Tempo je postupně dávkováno od klidnějších začátků až po skvělé akční sekvence. Lost Ark totiž nabízí desítky hodin kampaně, levelování, zabíjení a plnění questů, díky nimž budete neustále objevovat nové lokality. S nimi přijdou i nové herní mechaniky, nové druhy nepřátel i skill, který nabudete jedině bojem.

Grindování, craftění, guildy... Vždyť to znáte

Samozřejmě nemohou chybět ani léčivé lektvary a bonusové životy – Lost Ark totiž ani zdaleka není procházkou růžovou zahradou. To vše v komplexně vystavěných lokalitách, kde vše, co jste dosud zažili, do sebe krásně zapadne.

Levelování je ve své podstatě přípravou na endgame, kdy se učíte a získáváte nové věci – kouzla, pet, craftování předmětů, sbírání surovin, lovení, tvorba guildy, sbírání cenností, PvP souboje, získání mounta... Je toho hodně, ale nikdy se necítíte zcela přetížený, neboť Lost Ark vám vše dávkuje postupně. Na své si tak přijdou nováčci i zkušení MMORPG harcovníci.

Vyladěný multiplayerový zážitek

V typologicky podobných hrách v rámci MMORPG je poměrně náročné, nebo minimálně ne nejlépe optimalizované, hrát s přáteli. V Lost Ark to neplatí a právě zde hra exceluje snad nejvíc.

Přehánět se po zemi na svém mountovi je sice skvělé, stejně jako zabíjení náhodných NPC či plnění questů, ale pravá esence hry tkví v online multiplayerovém zážitku. S přáteli tak můžete zabíjet bossy, plnit questy, dát si PvP duel nebo společně procházet mapu a objevovat nová zákoutí.

I díky tomu lze tvůrcům zčásti prominout přílišné monetizování obsahu v podobě mikrotransakcí, které zahrnují například okamžité oživení v dungeonu. Jsou to drobnosti, ale záleží na nich a je na každém, jestli je do hry ochoten vložit i nějaké peníze navíc pro zlepšení zážitku.

Najdou se i nedostatky

Hráče, kteří nemají příliš času a chtějí si při hře odpočinout, nepotěší ani nutnost strávit ve hře příliš času na to, aby se s postavou dostali do endgame. Ta se zpřístupní jedině po dosažení určitých podmínek, jako vylepšený gear na úrovni 15 (každý jeden kousek).

Tomu předcházejí desítky hodin grindování v denních a týdenních aktivitách. Je to moc, dá se to zvládnout, ale není to pro každého. Potom je zde i druhá možnost, kterou je právě zakoupení vylepšení za reálné peníze, ale to už je na každého zvážení.

Stále je zde však k dispozici obrovské množství raidů, dungeonů, bossů či monster na lovení, které hru nejen ozvláštňují, ale jsou jejím herním jádrem.

Samostatnou kapitolou jsou přeplněné servery, které nápor hráčů jednoduše nestíhají. Běžně se tak stává, že po přihlášení se musíme počkat několik hodin, než se vůbec do hry připojíme. Před námi fronta tisíců hráčů, kteří čekají naprosto stejně a řešení v nedohlednu. I proto se mnoho hráčů připojuje v časných ranních hodinách a nechávají po přihlášení zapnutý skript, který automaticky provede pár kliknutí myší za minutu, aby jim postavu neodhlásilo.

Verdikt

Lost Ark je skvělou hrou ve stylu Diablo a World of Warcraft s prvky východný kultury v animaci postav, která hráčům nabízí nádherně vystavěný a obrovský herní svět, propracované herní mechaniky a tunu obsahu. Ať už jde o raidy, dungeony, PvP, bossy nebo craftění či plnění questů, každý si najde to své.

Levelování může být místy otravné a dostat se do endgame je během na dlouhou trať, pokud si nechcete platit nic navíc, ale přitom se dá ve hře příjemně zabavit. Nejvíce asi s přáteli, se kterými můžete provádět vše výše zmíněné.

Nádherná grafika, skvělé souboje, obrovské množství obsahu a jen pár chybiček na kráse, které se ale dají titulu prominout, jelikož jde o F2P model. Ano, dívám se zejména na servery, kde musím čekat na připojení i několik hodin.

HODNOCENÍ: 9/10

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru