Settlers, roztomilá a nesmírně komplexní budovatelská strategie

Settlers, herní série ze sousedního Německa, nás těší už 20 let svou propracovaností, která nemá mezi strategiemi obdoby. Většina dílů staví na náročném a dlouhém ekonomickém cyklu, aniž by ztrácela na zábavnosti. Pojďme teď po stopách této kultovní, byť nepříliš mainstreamové série.

Settlers

V roce 1993 přišli první Settleři a s nimi vše, co na této sérii hráči milují. Vezměte si takový strom. Co s ním? V normální strategii, jestliže se vůbec těžbou dřeva zabývá, pošlete na strom jednotku jakéhosi univerzálního pracanta, který strom pokácí, pak možná ještě někam donese a tím máte k dispozici nové dřevo na stavbu.

Jenže v Settlers musíte pro kácení postavit specializovanou budovu. Budiž, to tady už taky bylo. K základům této budovy postavíte cestu (ta se staví automaticky a žádné zdroje na ni nevyplýtváte, kromě jednoho Settlera nosiče) a přijde postavička, stavitel. Settler nosič mu začne nosit dřevo, se kterým stavitel začne budovat. Když pohlédneme do jádra hry, uvidíme, že už toto je extrémně složitý proces, neboť kdybyste neměli stavitele „darovaného“ do začátku, museli byste projít velmi složitým mechanismem (kterým byste bez stavitele neprošli), ve kterém byste těžili v několika druzích dolů, získávali jídlo a další suroviny, abyste nakonec vytvořili kladivo, které z obyčejného Settlera udělá stavitele.

Komplexnost výrobních řetězců vám zamotá hlavu, ale když si na ni zvyknete, budete se divit omezenosti všech ostatních strategií.

Settlers 2-4

Až o tři roky později přišli setleři číslo 2, kteří jsou zdaleka nejpopulárnějším dílem série. Přinesli zajímavý příběh, vydatně vylepšenou grafiku a dodnes si nemůžete v tomto žánru zahrát nic lepšího. Proto je skvělé, že si Settlers 2 můžete zahrát úplně zdarma.

Následující díly spíše zapadly, protože ubíraly a přidávaly na nesprávných místech, než přišel díl pátý.

Settlers 5

V tomto díle bylo vše absolutně překopáno a z kvalit původních Settlers nezůstalo vůbec nic. Výrobní cyklus byl razantně zjednodušen, až na úroveň „obyčejných“ strategií a mnohem více se tu válčilo. Pravdou je, že hra vypadala náramně dobře a nehrála se o moc hůře, ale původní význam série byl ten tam.

Settlers 2: 10th Anniversary

Znáte ty nářky hráčů? „ Proč neudělají jen remake v lepší grafice, jinak vše při starém?“ Tak přesně pro tohle řešení se rozhodli vývojáři z BlueByte a remake z roku 2006 přináší roztomilé osadníky do třetího rozměru, ale se zachováním bezchybné hratelnosti dílu druhého. Pořád se však nemůžeme ubránit dojmu, že původní dvojka je prostě o něco lepší…

Settlers 6

Jde o moderní budovatelskou strategii, čímž je myšleno, že je opět velmi zjednodušená. Krásné grafické zpracování a smysluplnější herní postupy z ní dělají lepší volbu, než v případě pátého dílu, ale stále to není nic pro fanoušky pravých Settlers.

Settlers 7

Sedmička je snad prvním dílem série, kterému zjednodušování neublížilo do takové míry, že už bychom nemohli mluvit o pravověrných Settlerech. Výrobní postupy zůstaly zachovány, ovšem vtip je v tom, že teď už budovy stavíte jako komplexy výrobních cyklů, ne samostatně. Kromě toho se však hra soustředí více i na vojenství a graficky jde o naprostý skvost.

Settlers Online

Ačkoliv normálně webové verze slavných strategií moc nemusíme (Command & Conquer, Age of Empires,…), u Settlers musíme udělat výjimku. Nejde totiž o naprosté znásilnění tradice, to bychom spíš mohli prohlásit o dílech 5 a 6. Naopak, Settlers Online jsou na tom obsahově velmi dobře a některé výrobní procesy jsou zachovány z původních settlerů, některé jsou dokonce ještě rozšířeny (několik typů dřeva).

Přítomen je, jak jinak, i silný sociální aspekt, kde se hráči mohou sdružovat do cechů. Dobrou zprávou je, že se dá hrát i bez placení, stačí se zaregistrovat a pak se starat o svou osadu. Výhodou je naprostá česká lokalizace, díky které se ve hře neztratí ani jazykově méně zdatní hráči a menší děti, které potěší i roztomilá a kvalitně kreslená grafika.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články
Nahoru