Toto jsou nejlepší hry, které na pořádné LAN párty nesmí chybět

Pořádné LAN párty ve společnosti přátel a skvělých her se z pohledu hráčů vyrovná jen málokterá činnost. Svátek, kdy si skupinka starých-známých přinese své desktopy nebo notebooky, zapojí se do jedné sítě a užijí si nefalšovanou zábavu s novými či nostalgickými herními tituly. Navíc, většina z nich je ke stažení zcela zdarma! Protože není nad to udělat si pořádný víkend v dobré společnosti a prověřit svalovou paměť a reflexy.

Probděné noci plné energetických nápojů, donáškového jídla, zábavy a emocí – o tom byly a jsou klasické LANky, kde k tomu pravému zážitku bezpochyby patří i zdlouhavé zpojezdňování her na všech počítačích. Bez počátečních problémů by to prostě nebylo ono. A i když se v dnešní době už tolik titulů určených pro LAN párty nevyvíjí, stále se najdou novinky, které jsou na tento typ akce jako stvořené. Nemluvě o starých a kultovních klasikách, bez kterých by to prostě nešlo.

V redakci jsme proto pro tebe připravili seznam těch nejvíc ikonických LAN párty her, které jsi buď někdy hrál, nebo bys je určitě měl na další akci s partou vyzkoušet. Tak nakup všechny esence, aby ti energie vydržela do rána a nech se inspirovat seznamem těch nejlepších LAN her, které ve většině případů můžeš zahrát i offline.

Left 4 Dead 2

Čím jiným začít náš LAN párty výběr, než absolutní zombie klasikou Left 4 Dead? Společnost Valve byla kdysi strojem na ty nejlepší LAN tituly (o čemž se přesvědčíme i dále v článku) a zombie kooperace byla v rámci akce vždy sázkou na jistotu. Vždyť kdo by nechtěl odolávat hordám zombíků ve čtyřčlenném týmu, plnit společně různé úkoly a posouvat se příběhem společně?

A pokud je vás náhodou na LAN párty víc, k dispozici je Versus mód, kde se vytvoří týmy zombíků a přeživších a pustí se do akce. Jak kampaň, tak Versus mód jsou skvělým odrazovým můstkem, kde si vyzkoušíte spolupráci, bez které to daleko nedotáhnete. To samé platí io úspěšném pokračování Left 4 Dead 2. Výběr už ale necháme na tobě.

Trackmania

Jsou LAN-ky, kde se hraje celou dobu totéž, a pak jsou zde ty, kde se vystřídá několik žánrově rozdílných titulů. A přesně tehdy přichází na řadu ikonická Trackmania, která dokáže pořádně naštvat, ale hlavně zabavit. Kultovní závod, který nesměl chybět na žádném školním počítači, si do dnešního dne hrají i online, ale své místo má Trackmania i na offline párty.

Pro nováčky půjde o pořádně intenzivní zážitek, neboť Trackmania nabízí mimořádně rychlé tempo, ale zejména náročné tratě. Ti zkušenější si tak pravděpodobně budou zvyšovat ego neustálým trháním rekordů. Nejvíce si hru ale užijete, pokud jste všichni na stejné úrovni a tratě buď neznáte vůbec, nebo je máte nastudované jako z příručky.

Among Us

Z těch novějších her pak jistě doporučujeme Among Us od studia InnerSloth. Hra zažila před pár lety obrovskou internetovou šílenství a svým zpracováním je jako stvořená na LAN párty. Vesmírná tématika, hráči se chopí jedné ze dvou rolí a rozdělí se na posádku lodi a podvodníků. Pak je to už všechno o klamání, dedukci a hlavně zábavě z toho, co vzejde s interakcí. Velkou výhodou je, že Among Us je určen pro 4 až 15 hráčů.

Quake

Vraťme se opět k akčním titulům, kde na LANce rozhodně nesmí chybět herní série Quake. Legenda od id Software si získala srdce hráčů po celém světě, jako jedna z prvních se začala hrát i na turnajích a samozřejmě nesměla chybět ani na školních počítačích. Vynikající akce, vražedné tempo a zábava, jak má být. Zvolit si můžete kteroukoli klasiku – původní hru Quake, Quake Live nebo Quake III Arena. Ani s jednou nešlápnete vedle.

Warcraft 3: The Frozen Throne

Když v roce 2002 vyšel Warcraft III, v žánru strategických fantasy her způsobil revoluci. To nejlepší ale přišlo až s vydáním databisku The Frozen Throne, kde už se objevily také četné arény a módy tvořené hráčskou komunitou.

Vedle klasických "stavěček" si tak hráči mohli vyzkoušet nejrůznější variace hry, z nichž se později mnohé uchytily i samostatně a staly se nejoblíbenějším obsahem W3. Zábavky, Tower Defense mapy i legendární DotA od IceFroga. Fanouškovské módy se staly alfou a omegou hry stejně, jako se stal Warcraft III: The Frozen Throne stálicí na LAN párty.

MOBA hry – League of Legends, Dota 2, Heroes of the Storm

Oblíbenost módu DotA se nakonec projevila také mimo Warcraft 3 univerza a na trh postupně přibývaly další hry z kategorie MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Stejný princip hry 5v5, tři hlavní linky na mapě a jediný cíl – dobýt nepřátelský Trůn/Nexus/Core/Hlavní budovu.

Dnes zde proto máme strategické tituly jako League of Legends, DOTA 2, Heroes of the Storm a mnoho dalších, které si přímo ptají být hrány na LAN-kách. Všechny jsou free-to-play, vycházejí ze stejného konceptu as novými zábavnými módy ještě více rozšiřují dostupnost, díky čemuž je hra přístupná pro všechny. Nemluvě o tom, že například v DOTA 2 se každý rok pořádá největší e-sport turnaj The International, kde profesionály hrají o astronomické sumy peněz.

Age of Empires 2

Jaká by to byla LAN-ka bez nejikoničtější AoE hry. Další legendární strategie, která změnila žánr a udala směr na roky dopředu, to je Age of Empires II. Kultovní "dvojka" přinesla do té doby nevýdané možnosti budování civilizace a bojů v reálném čase, kde vše záviselo na rychlosti stavění, těžby surovin, budování armády a takticky vedených útoků.

I když už je hra poměrně stará a grafika je na dnešní poměry směšná, hra má stále co nabídnout. Svědčí o tom i fakt, že trojice studií Forgotten Empires, Tantalus Media a Wicked Witch přinesla teprve nedávno HD s krásnou grafikou, vylepšenými mechanikami a stejným pocitem, jaký jsme měli, když jsme hru zapínali poprvé.

Worms

Válka červíků, neboli Worms, je něco, na co také slyší starší ročníky před rokem 2000. Pořádná dávka zábavy a nostalgie, která by na herní akci neměla chybět. Příjemné odreagování ve hře, kde je každý stejně dobrý, respektive stejně špatný. Vždyť kolikrát se už stalo, že ses odpálil sám špatně hozeným granátem nebo posunutím zaměřovače v poslední vteřině odpalu?

Jak my, tak ty znáš odpověď a pravděpodobně se to ještě zopakuje mnohokrát. Herní série Worms je na Steamu pravidelně v obrovských, až 80% a vyšších slevách, proto si stačí vybrat jeden z titulů jako Worms: Armagedon nebo Worms: World Party Remastered a užít si hru s přáteli.

Counter Strike 1.6

"CéEsko". Není větší klasiky ani známější střílečky než Counter Strike, která si za ta léta prošla řadou změn, aby od legendy 1.6 skončila na aktuální verzi Global Offensive od Valve.

Bezmyšlenkovitá střílečka, kde je taktika výhodou, ale ne podmínkou. Mapy jako de_dust nebo fy_pool zná snad každý, kdo se kdy chytil klávesu W A S D najednou. Starou verzi dnes spustíš i na dřevěném PC, takže máš minimálně o jednu možnost na LAN navíc.

Flatout 2

Dnes už není problém sehnat závodní hru, kterou bychom nemohli hrát i více, ale co je osvědčené, to se nemění. Přesně to je případ i legendy jménem Flatout 2, který je pro LAN hru jako stvořený díky své spolehlivosti a jednoduchému nastavení.

Samozřejmě, grafika dnes už nikoho neohromí, ale o to v tomto případě ani nejde. Jakmile zazní ten nezapomenutelný soundtrack, jsme v tom až po uši a nostalgie „kicks in“. Nemluvě o tom, že není nic lepšího, než zničit kamarádovo auto na trati a sledovat jeho utrpení zpoza stolu. Demolice má jméno Flatout 2.

Call of Duty – Zombie mód a Warzone

Call of Duty byl materiál na LAN-party už dávno, ale teprve s příchodem Zombie módu se ze hry stal "must-have" titul. Hordy zombíků proti hrstce přeživších jsou prostě stále v kurzu a je na tom něco, co si vysloveně ptá kooperaci tváří v tvář.

Kromě toho si ale můžeš vychutnat i klasické módy v online multiplayeru a je jedno, po které verzi Call of Duty sáhneš. I přes nedokonalosti je série stále mimořádně oblíbená, navíc s volně dostupným titulem Warzone.

Nepřehlédni ani další LAN pecky

K dispozici ale máš mnohem více možností, co si na LAN zahrát. Tady je pár skvělých multiplayerových titulů, které by rozhodně neměly ujít tvé pozornosti: XonoticUnreal TournamentCrab Game, Achtung, die Kurve!, Rocket League, Halo.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru