Zaklínač 4: Vše, co víme o připravované hře od CD Projekt RED

Je jen málo fantasy sérií, které se těší podobné celosvětové oblibě jako Zaklínač. Dílo z pera Andrzeje Sapkowského si z knih našlo cestu na PC v podobě her, aby se poslední léta ustálilo i na poli seriálů díky adaptaci od Netflixu. A vždy, když se sdělují novinky ze světa Witchera, jak mnozí fanoušci tuto sérii znají ze zahraničního překladu, jde o pořádně velkou událost. Jinak tomu není ani teď, když studio CD Projekt RED oficiálně ohlásilo pokračování Zaklínače.

Hráči se tak mohou těšit na pokračování jedné z nejlepších herních sérií ne posledních let, ale všech dob, která získala stovky ocenění pro svobodu v rozhodování, úžasný příběh, skvělé postavy, věrné zobrazení knižního světa i úžasná prostředí. Celá herní trilogie Zaklínače zahájila své první kroky v roce 2007, kdy ještě malé studio CD Projekt RED připravilo PC verzi. První část sice nezabodovala na západním trhu tak, jako by si možná představovali, ale o její postupný vzestup na herní Olymp se postarali právě hráči v Polsku, odkud pochází herní studio i samotný autor knižní předlohy, tak v České republice, na Slovensku či v Maďarsku.

Po nepříliš povedeném herním titulu Cyberpunk 2077 tak polští vývojáři opět zamutili vody internetu oznámením, které už nyní nelze spát nejednomu příznivci série o Zaklínačích. Zaklínač 4, neboli The Witcher 4, je ve vývoji, ai když je u projektu stále mnoho otazníků, několik důležitých informací už přece jen víme.

Zaklínač 4: Vývoj hry a Unreal Engine

Velkou novinkou je exkluzivní spolupráce s Epicem, což pro hráče znamená, že nějaký čas po vydání (pravděpodobně 1 rok, ale zatím jde jen o dohady na základě předchozích zkušeností s exkluzivními hrami pro Epic Games Store), bude PC verze hry dostupná výhradně na této herní platformě. Případně se objeví na platformě GOG, která přímo spadá pod CD Projekt RED. Pokud jde o konzolové verze, ty by měly být k dispozici jak na PlayStation, tak na Xbox zařízeních.

Další skvělou zprávou je postavení Zaklínače 4 na Unreal Engine 5, který má vynikající možnosti jak pro vývojáře, tak pro samotné hráče ve výsledném produktu. Jelikož je tento engine již hotov a používán, tvůrci budou mít s hrou podstatně méně práce, jako například s jejich poslední zkušeností Cyberpunk 2077, která vyšla pořádně nedodělaná a nedoladěná zejména kvůli postavení na jejich vlastním Red enginu. Hráči se tak mohou pomalu začít těšit na skvělou audiovizuální stránku hry. Vedoucím vývoje je podle posledních informací Jason Sláma, který má za sebou práci na karetní hře GWENT a svět Zaklínače mu tak není cizí.

Zaklínač 4: O čem bude příběh a jaké postavy v něm uvidíme?

Ikonický Geralt z Rivie už dal svému hernímu příběhu sbohem právě posledním, třetím Zaklínačem is datadisky. Naskýtá se tak otázka, kam směřovat herní svět dál. Ciri se stala Zaklínačkou a je možné, že se stane také hlavní postavou nové hry. Od CD Projekt RED už jsme dostali několikrát potvrzeno, že Geralt z Rivie se v nových hrách neobjeví, takže je potřeba hledat nejpravděpodobnější možnosti.

A tak jde jen o počáteční dohady, jestli bude hlavní postava muž nebo žena. Fanouškům série by se určitě líbilo podívat se na známý fantasy svět očima Eskela nebo Lamberta, ale může se stát, že se objeví zbrusu nová hlavní postava bez předchozího uvedení. V jakémkoli případě by potěšil návrat Marigolda, který by tak mohl opět zastávat roli vypravěče.

Naskýtá se i otázka, zda tvůrci prozkoumají svět po událostech z předchozích her, nebo se podíváme na svět retrospektivní, například očima Vesemira. V tomto momentě se ale jako nejpravděpodobnější scénář jeví zcela nový příběh s novou postavou, která ani nemusí být ze zaklínačské školy, kterou hráči znají. Stručná odpověď ale je, že zatím nevíme nic a vývojáři si drží všechno pod rouškou tajemství.

Zaklínač 4: Bude podporován multiplayer?

Přestože nejhranějšími hrami současnosti jsou právě multiplayeři, v případě dalšího Zaklínače jde ale zatím o velkou neznámou. Pokud bychom vycházeli z předešlé trilogie, tak ani čtvrtý Zaklínač by neměl podporovaný multiplayer. Nic ale není oficiálně potvrzeno ani vyvráceno, takže je naděje, že alespoň částečná kooperace v rámci příběhu by se v novém titulu objevit mohla.

Zaklínač 4: Jak bude vypadat gameplay?

Jednou z nejpodstatnějších informací od vývojářů je potvrzení otevřeného herního světa, který vznikne právě v Unreal Engine 5. Ten by tak měl doručit skvělý zážitek, možnosti bez omezení a vše, co hráči na předešlých hrách milují. Na teď můžeme jen hádat, jestli půjde opět o provedení z pohledu třetí osoby, nebo se dočkáme i nějakých novinek. V úvahu připadá i možnost přepínání obrazu mezi první a třetí osobou, čímž by se mohl výrazně zatraktivnit zážitek z některých herních pasáží.

Prvky RPG by měly být přítomny, ale zatím opět nejde o žádnou oficiální informaci. Zbývá jen doufat, že spojení s Epic Games a použití Unreal Enginu 5 přinese své ovoce a hráči dostanou zážitek, na který se vyplatilo čekat.

Zaklínač 4: Datum vydání

Hra je aktuálně zcela v rané fázi vývoje, a tak je velmi troufalé odhadovat datum vydání. Navíc ani studio CD Projekt RED neposkytlo k tomuto tématu žádné bližší informace a vývoj se pravděpodobně natáhne na několik let.

Podle Macieje Kietlińského z Noble Securities by ale Zaklínač 4 mohl vyjít ve čtvrtém čtvrtletí 2025. Své tvrzení dokonce okořenil předpovědí, že by hra měla vyjít se dvěma DLC balíčky, které si hráči budou moci zakoupit v prvních šesti měsících po vydání původu.

Ke svému tvrzení připojil ještě jednu spekulaci, a tou je fakt, že pokud bude multiplayerový režim v Cyberpunku 2077 úspěšný, měl by jej získat i Zaklínač někdy na přelomu let 2026/2027.

Zaklínač 4: Bude obsahovat češtinu alespoň v podobě titulků?

Jak jsme již zmínili, bez českých a slovenských příznivců by herní série vůbec neměla začátky tak jednoduché, proto je velmi pravděpodobné, že nový Zaklínač 4 bude obsahovat češtinu. Tedy minimálně české titulky, protože jedině první díl se dočkal i českého dabingu au zbylých dvou částí trilogie se hráči museli spokojit s českými titulky, které ale bohatě stačily. No a pokud by se o překlad opět postaral Filip Ženíšek, je velká pravděpodobnost, že dostaneme také známé názvosloví z původních knižních překladů.

Zaklínač 4: Minimální hardwarové požadavky

Pro Zaklínače 4 je ještě příliš brzy mluvit o vydání, natož o HW požadavcích. Minimální hardwarové požadavky stále nebyly oznámeny, nakolik je hra jen na začátku vývoje a pravděpodobně to tak zůstane ještě několik měsíců, pravděpodobně let.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru