5 nejlepších aplikací pro tvorbu myšlenkových map

Když se ztratíte při jízdě autem, tak se buď zeptáte na cestu a necháte si nakecat nějakou hloupost, nebo vytáhnete mapu. Když se ztratíte ve svých myšlenkách, překvapivě je to opět mapa, co vám může pomoci zpátky na cestu za cílem, kterým může být kvalitní učení, řešení komplexního problému a podobně. Nic pro příznivce surrealismu a efektivního řešení programů, ale pro všechny ostatní tu jsou s námi již půl století myšlenkové (mentální) mapy.

Než se přesuneme na myšlenkové mapy s velkými M a řekneme si více o tom, proč fungují, kdy nefungují a jaké jsou jejich slabiny, vrátíme se chvilku k tomu, co bychom mohli nazvat takovými demo mapami, se kterými ale máme všichni své zkušenosti. Při řešení komplikovanějšího problému, nebo když si potřebujeme utřídit myšlenky, pomáhá hodit to na papír. Sepsání důležitých myšlenek už samo o sobě dá jejich toku v naší hlavě řád. Pokud navíc o každé myšlence přemýšlíme zvlášť (protože ji vidíme napsanou), můžeme snáze přijít na řešení problému, nebo si jednoduše sami pro sebe ujasníme, co je a co není důležité, co lze z papíru i hlavy vyškrtnout. I to je jedním z hlavních přínosů myšlenkových map, ovšem ty jdou ještě dále a díky propracovanější metodě slibují i lepší výsledky.

Graficky a hierarchicky

Dvě základní vlastnosti myšlenkových map – jsou graficky provedené a vždy obsahují vztahy mezi jednotlivými prvky, které jsou navíc hierarchické. Běžná mentální mapa začíná jednou jedinou centrální myšlenkou, těžištěm vašeho myšlenkového snažení, okem ve víru vašich nápadů. Pokud budete chtít napsat knihu, ale nevíte přesně o čem, můžete centrální prvek pojmenovat jako Moje Kniha. Zakreslíte ho jako takto pojmenovaný kruh doprostřed stránky a budete se snažit na tuto základní myšlenku nabalovat další, které vám pomohou v určení toho, jak by ona kniha měla vypadat.

V první řadě chcete, aby kniha byla žánru Fantasy. Ale bez Elfů, naopak plnou draků, kteří jsou nesmrtelní. Kniha by měla mít aspoň 500 stránek, protože milujete velké knížky. Rozhodně nesmějí chybět obrázky, hezké a barevné. Nedovedete si představit, že by měla být psaná jinak, než jako vyprávění hlavního hrdiny, který je mužem, mocným čarodějem, který proti drakům bojuje. A jak taková (velmi jednoduchá) mapa vypadá?

A co vám z toho vzniklo? Přehled myšlenek a atributů, klíčových slov. Že nevidíte příběh knihy? Ten za vás myšlenková mapa nevymyslí, ale díky utřídění myšlenek už ale aspoň víte, nad jakými prvky se při vymýšlení příběhu budete muset pozastavit. Samozřejmě existují i případy, kdy myšlenková mapa pomůže ještě víc. Respektive jsou myšlenkové mapy vhodné především pro jiné případy, než je kreativní tvorba, kdy je občas nějaký ten chaos plodnější než nalinkovaný postup.

Kdy dokáže myšlenková mapa nejvíce pomoci?

  • Když se snažíte utřídit si myšlenky o konkrétním problému.
  • Pokud se chcete efektivněji učit – tvorba vazeb a hierarchie napomáhá snadnějšímu zapamatování.
  • Pokud chcete nějaký problém, komplexní strategii, nebo nápad přehledně odprezentovat.

Aplikace pro tvorbu myšlenkových map

Už víte, co od myšlenkových map můžete čekat, ale abyste nemuseli brát tužku do ruky a čmárat na papír, jednoduše použijte některé aplikace pro tvorbu myšlenkových map. Jejich použití je zpravidla velmi jednoduché a intuitivní, ostatně jako celý princ mentálních map.

Edraw Mind Map

Edraw Mind Map je programem pro PC, takže je v našem přehledu ve výrazné menšině. Ukázkovou mentální mapu výše jsme vytvořili v něm a díky mnoha šablonám a možnosti si obarvit jednotlivé větve podle svého uvážení s ním rozhodně neuděláte chybu. Můžete si vybírat z obrovského množství tvarů bublin a také šipek, které spojují vaše nápady. Díky tomu si ještě více můžete odlišit jednotlivé větve myšlenek a přesněji určíte vztahy mezi myšlenkami, které nemusejí být vždy nutně podřízené. Změnit si můžete i pozadí, aby vaše myšlenková mapa měla tu správnou atmosféru. Pečlivé vizuální vyhotovení mapy totiž není nutně jen pro vás – mentální mapy jsou oblíbenou součástí meetingů, brainstormingů a podobných sešlostí, které se kolem nápadů a myšlenek točí.

Freeplane

Freeplane je open source projekt, který nevypadá tak intuitivně jako Edraw Mind Map, ale místo toho nabízí velmi zajímavé funkce pro každého, kdo to s myšlenkovými mapami myslí vážně. Dovoluje vám vkládat poznámky a hypertextové odkazy, rozřazuje pomocí štítků jednotlivé myšlenky, umožňuje přidávat upozornění a údaje z kalendáře a podobně. Díky masivní porci funkcí se vám možná bude hodit i některý z tutoriálů, které jsou stylově vytvořeny také jako myšlenková mapa.

SimpleMind

SImpleMind je tradičním zástupcem aplikací pro tvorbu myšlenkových map na tabletech a smartphonech. V základní verzi zdarma poskytuje vše, co byste si mohli od mentálních map přát a v placené edici ještě něco málo přidává (vkládání obrázků, synchronizaci v cloudu přes Dropbox). Barevné větve, různé druhy bublin a jednoduchý interface. Myšlenkové mapy, díky nutnosti psát pouze minimum textu, se na přenosných zařízeních používají opravdu skvěle.

Mindomo

Aplikace Mindomo opravdu hezky vypadá a to co do interface i výsledných map. Spolupracuje napříč platformami (iOS, Mac, Android, Windows) a ideálně se dá využít pro skupinové projekty, nebo jako ideální součást prezentací.

MindMeister

Pokud máte pocit, že díky svému úzkému zaměření jsou aplikace pro tvorbu mentálních map v zásadě totožné, nejste daleko od pravdy. I MindMeister působí až překvapivě důvěrně známým dojmem, ovšem i on má nějaké ty plusové body, které ho od konkurence (ale ne veškeré) odlišují. Potěší export do různých formátů (v placené verzi i přímo do Powerpointu) a už ve verzi zdarma synchronizace s online účtem.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru