DOSBox návod - jak spustit staré hry

Na našem serveru můžete najít velké množství těch nejlepších starých her. Jedná se o herní legendy různých žánrů a roků vydání. Mají však jednu společnou vlastnost. Pro své spuštění vyžadují speciální program, tzv. emulátor. Emulátor nese název DOSBox a to proto, že si jeho spuštěním vytvoříte okno s operačním systémem DOS. V něm pak lze hrát všechny zmiňované hry. Mnozí z vás bohužel ztroskotají při pokusu hru přes emulátor spustit. Protože DOS byl čistě textový operační systém, tak pracuje pouze na základě psaných příkazů. Článek se proto bude zabývat příkazy, nastavením a hlavně ukázkovým spuštěním některého starého skvostu

Začátek

V první fázi je třeba si stáhnout program DOSBox a nainstalovat jej. Je na vás, jaké umístění zvolíte. Jakmile máte nainstalován DOSBox, stáhněte si některou hru z kategorie Starých her. Pro účely tohoto článku je zvolena velmi oblíbená hra Prehistorik 2. Uložte ji a rozbalte ze .zip archivu. Její umístění by již nemělo být náhodné. Neměla by totiž být hluboko v adresářovém stromu, jelikož se k ní musíte dostat ručním zadáním adresy v DOSBoxu – čím více složek, tím více psaní. Proto je vhodné si přímo na disku vytvořit složku OldGames a tam vše umísťovat.

Spuštění DOSBoxu a základní příkazy

Jakmile je vše připraveno, spusťte DOSBox. Objeví se vám dvě okna. Jedno je stavové a nemá pro vás význam. Druhé je samotný program, se kterým budete pracovat.

V modrém uvítacím okně jsou vepsány některé důležité příkazy. Zároveň je zde popsán postup, ale pouze v angličtině.

intro – spustí krátký průlet nejdůležitějšími nastaveními a postupy

help – vypíše základní příkazy

Spuštění hry Prehistorik 2

Pro samotné spuštění hry musíme nastavit v DOSBoxu její adresu – umístění, kde je skutečně uložena. Automaticky je DOSBox spouštěn s inicializační jednotkou Z. Tu je třeba změnit na jméno skutečné diskové jednotky, kde je hra umístěna. Prakticky vytvoříme virtuální oddíl, do kterého připojíme nějakou složku nebo přímo celý disk. K tomu slouží následující příkaz:

Rada: obrácené lomítko pro zápis adres, napíšete stisknutím kláves ALT Gr (pravý alt) + Q.

Připojení jednotky

Z:\> mount c c:\

-potvrďte Enterem-Nastavení jednotky

Z:\>c:\

-opět Enter-

Těmito dvěma příkazy jste nejprve zavedli jednotku C (nezáleží na velikosti písmen) a následně jste ji přesunuli jako hlavní a používanou jednotku.

Nyní již stačí vepsat cestu a spustit hru spouštěcím souborem. K tomu lze využít těchto příkazů:Přístup ke složce

cd nazev_slozky – přepne aktuální umístění do vybrané složky (ta ovšem musí být umístěna pouze o jednu úroveň pod aktuálním umístěním. Například: z C:\ se lze dostat na C:\OldGames příkazem cd OldGames). Pro přístup ke vzdálenější složce je třeba vypsat celou cestu k ní. Složky opět oddělujeme obráceným lomítkem.

Rada: není nutné vypisovat celé jméno složky nebo souboru, stačí napsat několik počátečních písmen názvu a stisknout klávesu Tab. Pokud v aktuálním umístění existuje více složek nebo souborů se stejnými počátečními písmeny, lze stisknout klávesu Tab opakovaně.

C:\cd OldGames\prehist2\

dir – příkaz je nutné potvrdit Enterem; zobrazí názvy složek a souborů v daném umístění

Jakmile se nacházíme v požadované složce, stačí pouze spustit příslušný herní soubor (nejčastěji přípona .exe nebo .bat). V našem případě to bude vypadat následovně:Spuštění hry

C:\OldGames\prehist2\pre2.exe

Hra je spuštěna a lze ji bez problémů hrát. 

Rekapitulace příkazů

Připojte diskovou jednotku příkazem:

Z:\> mount c c:\

Zvolte ji:

Z:\>c:\

Nyní přistupte do složky, kde je hra umístěna:

C:\cd OldGames\prehist2\

A spusťte herní soubor:

C:\OldGames\prehist2\pre2.exe

Prehistorik 2 spuštěn

Jednodušší způsob

Pro spouštění starých her skrze program DOSBox existuje ještě snazší varianta, která kompletně vynechává nutnost jakéhokoli nastavování a "programování". Stačí uchopit levým tlačítkem myši spouštěcí soubor hry (v našem případě PRE2.EXE) a přetáhnout jej na spouštěcí soubor DOSBox.exe. Tím dojde k automatickému spuštění hry. Opravdu stačí přetáhnout, nenínutné na nic klikat, ani nic spouštět.

Spuštění tažením

 

Seznam příkazů a zkratek

mount – připojí diskovou jednotku

cd – otevře složku/cestu

dir – vypíše seznam složek a souborů

exit – ukončí program

Alt + Enter – přepne zobrazení na plnou obrazovku

Ctrl + F5 – vytvoří screenshot

Ctrl + Alt + F5 – spustí/ukončí nahrávání videa

Ctrl + F11 – sníží rychlost emulace (přiřazený výkon CPU, cykly – hodí se, když vypadá hra zrychleně)

Ctrl + F12 – zvýší rychlost emulace (základ jsou 3000 cyklů) 

Gog

Pokud si chcete zahrát staré hry bez jakýchkoliv problémů, můžete se podívat i na portálu GoGkterý je plný (nejen) starých legendárních her, které jsou přizpůsobeny pro běh na moderních operačních systémech.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 4 krát

Diskuze

Pro přispívání do diskuze se musíte nejprve přihlásit. Prihlásit se

miki
miki

Ahoj potřebuju poradit jak mám spustit Wolfnstaina jak starou verzi tak i novou verzi, díky za radu miki.

01.11 20:40 reagovat

Barbuš
Barbuš

Ahoj, stáhla jsem si dosbox a k tomu hru Warcraft: Orc and Human, postupovala přesně podle návodu ať už příkazy nebo jen přetáhnutí exe na exe a vždy mi to vypsalo Please run SETUP.EXE to properly configure WARCRAFT for your system. Nu co s tím? Mám windows 7. Poraďte prosím

29.08 19:57 reagovat

Katee
Katee

také mi to nejde spustit mám windows 8

05.06 16:46 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, právě jsem otestoval Prehistorika 2: https://mujsoubor.cz/stare-hry/prehistorik-2#prehled na Windows 8.1 a DOSBoxu a vše jede úplně bez problémů.

13.06 12:34 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, nejprve je nutné hru nastavit a to tak, že na DOSBox ikonu přetáhnete SETUP.EXE Pravděpodobně půjde o nastavení zvukové karty - stačí jednoduše vybrat první v seznamu a nastavení uložit. Následně by již mělo být možné hru klasicky spustit.

31.08 11:09 reagovat

Barbuš
Barbuš

super, už to jde. Stačilo všechno potvrdit enterem a jede to

06.09 11:01 reagovat

Patrik
Patrik

Zdravím, mám trošku problém, mám dva počítače (na obou DOSBOS), na jednom mi jede civilizace přes celou obrazovku, na druhém ve výřezu obrazovky, kde nastavím aby mi hra jela přes celou obrazovku? Děkuji

25.08 16:08 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, píšeme o tom i na konci článku - využijte zkratku Alt + Enter.

26.08 10:04 reagovat

MAAChni
MAAChni

ať dělam co dělám, tak heroes of might and magic 1 nespustim.Pořád mi to háže problemy s kopatibilitou.Mám pocit, že už jsem zkusil všechno :-/

31.03 15:06 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, prosím, postupujte přesně dle návodu - nezapomeňte se navíc podívat i na dodatek na konci popisku samotné hry zde: http://mujsoubor.cz/stare-hry/heroes-of-might-and-magic

01.04 10:31 reagovat

MAAChni
MAAChni

Udělal jsem vše jak je v návodu ,při konečnym odentrování mi to napíše , Unable to access CD drive "

01.04 17:21 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, vynechal jste návod na mount CD ROM mechaniky, který se nachází v popisku samotné hry. Jakmile se Vám zobrazí hláška "Unable to access CD drive", zadejte přímo do DOSBoxu tento text bez uvozovek: "mount d D:\ -t cdrom" (Pokud je Vaše CD mechanika označena jinak, použijte ono konkrétní písmeno).

02.04 10:57 reagovat

MAAChni
MAAChni

Dobrý den, Omlouvám se, že Vám to tu tak spamuju ale nejsem si jistej, jestli jsem poslední zprávu odeslal nebo ne :-) Každopádně budu Vás uctívat za bohy když mi poradíte :)

06.04 18:41 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, postupujte přesně takto: v prvé řadě si hru stáhněte od nás a rozbalte ji ze .zip archivu. Následně složku se hrou otevřete a na spouštěcí ikonu DOSBoxu (předpokládám, že jej máte nainstalován) přetáhněte soubor Setup.exe. V něm zvolíte víceméně libovolné zvukové zařízení z výběru - SoundBlaster např. Nastavení uložíte a DOSBox Vás sám vyzve, abyste pro spuštění hry zadal Heroes a potvrdil Enterem. Zde se zobrazí výzva pro přidání CD mechaniky. Tu přidáte zadáním tohoto příkazu přímo do DOSBoxu: "mount d D:\ -t cdrom" a to bez uvozovek (nezapomeňte potvrdit Enterem). Nyní stačí opět zadar Heroes a potvrdit Enterem a můžete hru spustit.

07.04 10:58 reagovat

MAAChni
MAAChni

Díky <3

07.04 23:21 reagovat

MAAChni
MAAChni

Dělám co můžu, pořád dokola ... něco dělam špatně. Píše mi to : You must have the Heroes CD in the CD-ROM drive to play Heroes of might and magic. Please insert the C and try again

02.04 15:58 reagovat

MAAChni
MAAChni

Omlouvám se ale nejspíš to nechápu. Prosím,mějte se mnou trpělivost.Heroes jsem hrál naposled jako malý kluk a rád bych to ukázal i svým dětem. Jen nejsem moc počítačovej typ.

02.04 15:44 reagovat

tomas
tomas

Zdravim zohnal som si CNC simulator Intys. Vložil som tam subor a sa mi ukazala dosboxu ze neco mam nastavit. No potom som pustil autorun ktory som tiez skopiroval do dosboxu. menu sa mi ukazalo a ked som nieco klikol ma to vyplo a vratilo ma na zaciatok. prosim o radu

13.02 17:36 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

217464 přečteno

Doporučujeme

Nahoru