League of legends - tipy a triky (2/2)

Máme zde další sadu rad a tipů pro aktivní hráče LoLka, na první část se můžete podívat zde. Nechte se inspirovat!

Zelená tečka

Popravdě nevím, jak jinak tuto část pojmenovat… Zelená tečka je něco, co může usnadnit život vám i vašim spoluhráčům. Zelené tečky najdete ve hře v levém panelu u každého spřáteleného hrdiny. Respektive dost často je tam nenajdete. Celý systém je jednoduchý – pokud ona tečka u hrdiny svítí, dotyčný má k dispozici svou ultimátní schopnost. Když jde třeba Malphite gankovat, je velký rozdíl, jestli má zrovna ultimátní schopnost nebo ne. Pomocí teček se můžete snadno orientovat a nemusíte pak chudákovi Malphitovi nadávat, že jste kvůli němu umřeli, protože jste mysleli, že ultimátní schopnost použije.

Křoví

Já vím, co si říkáte, přeci moc dobře víte, co to je, a já se z vás snažím udělat blbce. Je ale potřeba si uvědomit, jaké všechny využití křoví má. Kromě „obyčejné“ neviditelnosti pro nepřátele, pokud nemají nějakým způsobem do křoví viditelnost (hrdina, minioni, warda,… ve křoví), můžete do křoví dávat wardy nebo věci pocházející ze schopností hrdinů – Teemo a jeho houby, Shaco a jeho šaškové, Zyra a její rostliny či semínka, Yorick a jeho ghoulové a další. Nic, co kouzlíte ze křoví, dokud to někoho přímo nezraní, není vidět – například Nunova ultimátní schopnost. Schopností takového druhu ale ve hře moc není. Křoví je jedna z věcí, které se v podobné hře – DotA 2 – nevyskytují a jsou tak velmi zajímavým prvkem ve hře. Podporují agresivitu a ulehčují ganky junglerům.

Ban

Ne, opravdu nemyslím ten ban, který dostanete, když jste příliš hnusní na své spoluhráče i protihráče, oni vás mnohokrát reportují a v tribunálu pak odsoudí a vy si nemůžete třeba týden vůbec zahrát LoL. Tohle jsou jiné bany, používané v ranked hrách a v normálních hrách s módem zvaným draft. Na začátku hry, v takzvané queue – frontě, hráč, který vybírá hrdinu jako první, na střídačku s prvním hráčem nepřátelského týmu, postupně zabanují zakážou dohromady 6 hrdinů, které už si pak nikdo nemůže vzít. Jakožto banující máte několik možností. Můžete banovat hrdiny, proti kterým neumíte hrát, můžete banovat všeobecně uznávané velmi silné hrdiny (v současné době Amumu, Hecarim, Kha’Zix) a můžete banovat někoho, proti komu byste nechtěli hrát s tím, koho se chystáte si vzít. Můžete pak i dělat takové triky, jako nezabanovat právě Amuma a jako úplně první si ho vzít. Nejdůležitějším na těchto módech ale není ban, nýbrž to, že vidíte, koho si vaši nepřátelé berou, a můžete na to reagovat. Jsou hrdinové, u kterých víte, co na ně platí, či proti kterým se vám hraje dobře. Na internetu existují tabulky hrdinů, kteří jsou proti komu silní, ale dávat je sem nebudu, protože si myslím, že na tuto problematiku by si měl každý vytvořit názor sám.

Solidarita feedlého hráče

Feedlý hráč – napřed před ostatními, většinou má mnoho zabití, má více zlata. Princip je jednoduchý. Jste Annie, povedl se vám začátek hry, máte mnoho zabitých nepřátel a k tomu jste stihli zabít hodně minionů. Výsledek – máte velké množství peněz a na základě toho velké množství předmětů (nebo spíše několik opravdu dobrých). Ale vy jste nenasytní a chcete víc, takže když vidíte carry, které je pozadu za nepřátelským carry a snaží se poctivě last hitovat těch několik vln minionů, které se vám nastřádaly u věže, raději tam skočíte a svým plošným kouzlem seberete většinu minionů pro sebe. Rovnou vám říkám, že tímhle nikomu nepomůžete. Pokud jste v dané chvíli napřed před celým nepřátelským týmem a oni jsou alespoň trochu rozumní, pokusí se na vás v příštím souboji zaměřit a nejlépe vás odstranit jako prvního. Jestliže je vaše carry pořád tak slabé, protože jste mu nenechali žádné miniony, nemá šanci jim to oplatit. Když ale i vaše carry už bude mít také slušnou zásobu předmětů, než zabije nepřátelský tým vás, carry je schopné rozkrájet je na kousky. Jednoduše řečeno – je vždycky lepší mít více silných hráčů než jednoho „ultrasilného“.

Ping

Nesmíme zapomenout, jak jsou vývojáři z Riot Games úžasní a co nám vymysleli teprve nedávno. Tzv. pingy mají několik účelů. Můžete: požádat někoho o pomoc, sdělit týmu, kam jdete, varovat před nebezpečím nebo oznámit, že nevíte, kde je právě hráč z vaší nepřátelské linie. Všechny mají svá využití. Pingy se dají používat pomocí Alt/Ctrl/G/V + kliknutí na levé tlačítko myši, které držíte a posunete směrem na libovolný ping. Assist Me – žádost o pomoc se nachází dole. Využít se dá, například pokud sami chráníte věž a přichází za vámi tři nepřátelé. Oznámit týmu, kam jdete, je důležité převážně pro junglera a úspěšnost jeho ganků. Ping zobrazí i směr, ze kterého přicházíte. On My Way je na pravé straně. Směrem nahoru najdete ping Danger poukazující například na nepřátelského hrdinu schovaného v křoví. Poslední ping Enemy Missing je o chybění nějakého z nepřátel, většinou na vaší linii. Nahrazuje otravné psaní „ss“ (miSS – chybět) do chatu. Dobré používání pingů je jednou ze strategií pro úspěšně týmově zvládnuté hry.

Zbytečná oběť

Tu situaci znáte určitě všichni – vašeho spoluhráče honí čtyři z nepřátelského týmu, vy se mu vydáte na pomoc a celé to dopadne tak, že zemřete oba dva. Nejlépe hned poté ještě někde chytí zbytek vašeho týmu, zabijí je také a k vítězství už nemají daleko. V LoLku je velmi důležité naučit se odhadovat, kdy se vaše smrt ještě vyplatí (i takové situace jsou) a kdy už ne. Snažit se někoho pořád zachraňovat, navíc když jde o špatně hrajícího člověka, který leze, kam nemá, je opravdu zbytečné. Raději se snažte dostat se k ostatním ze svého týmu a společně ve čtyřech můžete třeba ubránit věž. Je to každopádně mnohem lepší, než se nechat pochytat po jednom.

Hlavně pozitivně

Já vím, že ten midař je naprostý blbec. Já vím, že chodí všude sám. Já vím, že by měl mít wardu na řece. Když mu ale začnete nadávat, zavalíte ho salvou sprostých slov a navíc píšete, jak je celá hra prohraná, nikomu, ale opravdu nikomu nepomůžete. Ve většině případů ani sobě – alespoň mně něco takového nepomáhá. Bude naštvaný on, budete naštvaní vy, budou naštvaní všichni vaši spoluhráči a celá hra půjde do kytek. Těm průměrným blbcům můžete zkusit poradit, ty nejhorší musíte bohužel přetrpět a po hře je reportovat za „Unskilled player“, což mimochodem neznamená Tribunál a možný ban, ale pokud ho takto reportuje víc hráčů, snižuje se mu elo v ranked a také „neviditelné elo“ v normálních hrách, tudíž je velká pravděpodobnost, že už s ním nikdy hrát nebudete. Jednoduché pravidlo také říká, že pokud jste hráč, kterému se hra daří, (což pro ostatní většinou znamená mnoho zabití…) máte velkou šanci, že vás spoluhráči budou poslouchat a udělají to, co říkáte. Zní to směšně, ale pokud nejste pozitivně naladění a pokud je vám jedno, zda vyhrajete, velmi často prohrajete. Ve hře se bohužel vyskytují nejen nešikovní hráči, ale i takoví, kteří nadávají všem a všemu (vám, spoluhráčům, protihráčům, vaší matce, matkám ostatních, společnosti Riot Games, ostatním hrdinům, svému hrdinovi,…). Má rada zní: ignorovat. Neodepisovat jim, nedopřát jim to potěšení, že se s nimi budete hádat. Existuje samozřejmě i Ignore list. Hádání se s těmito lidmi vás stojí mnoho sil i času, který byste mohli věnovat samotné hře.

Cíl hry

Když se vás zeptám na cíl hry League of Legends, všichni hráči by mi měli bez rozmýšlení odpovědět, že zničení nepřátelského Nexu (ne ve všech mapách, já vím). Cestou za tímto cílem stojí minimálně pět věží a inhibitor, a pokud chcete Nexus zničit, nezbývá vám nic jiného, než tyto objekty zničit také. Když se ale podíváte do několika svých her, hráči se mnohdy honí spíše za zabíjením ostatních. Pokud zabijete čtyři hrdiny z nepřátelského týmu, není čas honit toho pátého, je-li to otázkou více jak několika vteřin. Naopak máte spoustu prostoru pro zničení nějaké z věží nebo zabití draka či barona. Všechny tyto věci vám dají do budoucna mnohem větší výhodu, než je trocha zlata za zabití posledního hrdiny. Při honbě za ním vám utíkají drahocenné vteřinky, kdy jsou mrtví všichni ostatní a proti rozbíjení jejich věží nemůžou udělat vůbec nic.

I když se snažíte být nejlepší, nikdy by vás League of Legends nemělo přestat bavit. Jde přeci o to hru si užít, ne se vztekat nad každou maličkostí. Každopádně vám přeji hodně štěstí a potkáme se na EU Nordic & East!

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Alex Šmejkal
Alex Šmejkal

Ahoj - článek je hodně užitečný pro nováčky. Díky moc. Chci se pozeptat, hraji druhý den a navíc mi je 40 takže asi nemám reflex jako 15-20ti letí přesto bych rád byl kvalitní hráč. Je dobré hrdiny kupovat ? Vyznat se ve všech je asi na roky a roky ale je dobré se na něco / někoho zaměřit ? Díky Alex

17.02.19 10:59 reagovat

Michal
Michal (administrátor)

Dobrý den, na začátek bych doporučil, aby ste se zaměřili na vyzkoušení co největšího počtu hrdinů, kteří jsou momentálně v rotaci (ta se střídá každý týden). Velmi dobrým způsobem, jak se naučíte s postavami zacházet, je zkoušení různých módů, které netrvají příliš dlouho a jste v akci prakticky neustále (např. ARAM mód). Pokud chcete hrát klasickou 5v5 mapu, asi nejlepší bude na začátek zaměřit se na dvě konkrétní úkoly, které budete hrávat pravidelněji (například spodní linka - support/carry). Získáte tak větší přehled o tom, jak se na lince chovat a co dělat v daných situacích. Zda si budete kupovat hrdiny za reálné peníze je na vás. Pokud tak učiníte, zkuste si předtím prohlédnout výukové videa na YouTube s představením jednotlivých hrdinů - seznámíte se s jejich schopnostmi, slabostmi a výhodami. Zkuste mrknout i na náš speciál o MOBA hrách: https://mujsoubor.cz/magazin/moba-special-1-co-byste-meli-znat-pred-hranim

19.02.19 14:10 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453444 přečteno

Doporučujeme

Nahoru