League of legends - tipy a triky (1/2)

Základní informace o této online multiplayerové hře můžete nalézt třeba na Wikipedii a stáhnout si ji můžete samozřejmě zde. Samozřejmostí pro každého hráče je také znát tuto stránku, kde najdete všechny faktické informace o hrdinech, předmětech a dalším, dále Lolking, kde můžete najít návody na hraní jednotlivých hrdinů, jejich modely a také se můžete dívat na streamy nejlepších hráčů. A nakonec zde lze sledovat právě běžící turnaje profesionálů či se dívat na turnaje již proběhlé.

Tento článek ale není pro ty, kteří tzv. LoLko ještě nikdy nehráli. Připomeneme si věci, které jsou důležité pro to, aby člověk snadněji vyhrál a postupně se propracoval do vyšší ligy.

Wardy

Začneme u něčeho přímo ze hry. Pokud nevíte, co je to warda, (v angličtině ward), můžete LoL rovnou odinstalovat. Jak říká jedno mezi hráči používané přísloví – „Buy a ward, save a live.“ – v překladu „Kup wardu, zachráníš život.“ Neznám snad pravdivější přísloví. Když odcházíte na svou linii z fontány/báze, vždy se podívejte, jestli máte ve svém inventáři alespoň jednu wardu. Ne, nezajímá mě, že nejste support, tu wardu dříve nebo později použijete a zpětně za ni budete vděční – díky ní vás nemusí přepadnout jungler, nebo se vám může povést ukrást nepřátelům draka. Výjimkou budiž, jestliže je hra už dlouhá a vy máte inventář plný velkých předmětů. Pokud jste support, z báze nesmíte odejít s míň jak třemi wardami. Ideální číslo je 5 a koupený Ruby Sightstone (takzvané „wardovátko“, máte na něm 5 nabití, která se obnovují, když jste v bázi, a můžete použít až 3 wardy najednou, každá sebere jedno nabití). Wardy je dobré pokládat na strategická místa, často například do křoví, k drakovi a k baronovi. Nejlépe, aby bylo od ní vidět to všech směrů, ale i warda položená v pravý čas přes zeď může dokázat divy.

Hrdinové

Chcete hrát dobré hry a zlepšovat se? Nejde vám nic jiného, než sedět v teple na horní linii? Takhle to opravdu nepůjde… Základem dobrých her (nejen ranked) je umět obstojně zahrát každou roli. Vyberte si na všech pět rolí (top, mid, support, carry, jungler) alespoň dva hrdiny, nejlépe méně hrané – pokud se dobře naučíte ty, kteří se pořád banují, máte tak trochu smůlu. A až příště zapnete solo queue, nepište do chatu Caps Lockem „MID OR FEED!!!!“, ale počkejte si na roli, která vám zbyde, a trénujte. Není nic horšího, než když se v ranked hře o postup do zlaté či diamantové ligy sejdou tři lidi, kteří umí akorát support, a další dva, kteří byli vždycky v džungli.

Jungler

Hrát junglera je svým způsobem velmi nevděčné. Hráči po vás pořád chtějí gankovat (přepadat ostatní linie), nadávají vám, že nejste všude, nebo že jste někde moc a že jim zabíjíte miniony. O junglení mluvit nebudu, lze si o něm přečíst spoustu specializovaných článků, například Stonewall008 na této stránce píše často články o různých junglerech, dělá tabulky pro jejich srovnání a podobně. Zde najdete jeho velmi dobrá videa. Pokud nejste jungler vy sami, můžete mu pomoci jednoduše. Určitě pomůže neřvat na něj, že málo gankuje, spíše je lepší slušně o gank zažádat, pokud je alespoň trochu rozumný, tak přijde. Důležitá je také pomoc na začátku. Odběhněte ten kousek do džungle, zpátky na svou linii se stihnete dostat, než přijdou první minioni, a pokud mu pomůžete načít trochu počáteční monstra, bude mít jungler vyšší životy a půjde brzy gankovat.

Last hit

Last hit, v překladu poslední rána. Peníze totiž nezískáváte ze zabíjení nepřátel. Tedy, samozřejmě, že ano, ale oproti tomu, když se vám podaří dát poslední ránu malému minionovi, je to velmi málo. Jedno zabití hrdiny odpovídá cca dvěma vlnám minionů, tzn. 12 last hitů. Umění last hitovat by mělo být samozřejmostí pro každého hráče, od tohoto se odvíjí celá hra, množství vašich peněz, od něj množství předmětů, které si můžete pořídit, a od něj síla vašeho hrdiny.

Smart cast

Smart cast znamená, že když zmáčknete příslušnou klávesu, například Q, váš hrdina zakouzlí příslušnou schopnost na místo, na kterém zrovna máte myš, a nemusíte už na nic klikat. Důvod, proč používat smart cast, je velmi jednoduchý – urychlujete hru, můžete rychleji reagovat a tím i více zabíjet/méně umírat/lépe last hitovat/lépe utíkat. Některé schopnosti hrdinů ve hře jsou automaticky nastavené se smart castem a nejdou změnit (například Riven, Karthus, Cassiopeia – jejich Q schopnosti). A jak nastavíte smart cast? Ve hře stisknete Esc, vyberete volbu „Keyboard Bindings“, kolečkem na myši se dostanete dolů, dokud neuvidíte volby „Smart Cast Spell 1-4“, kliknete na „Smart Cast Spell 1“ a stisknete Q, „Smart Cast Spell 2“ a stisknete W a tak dále. Nastavit si můžete i smart cast u summoner spells.

UI – User Interface

V překladu uživatelské rozhraní je důležitější, než si myslíte. Pokud jej máte nastavené příliš velké, může se stát, že přes svoje úžasně velké ikonky schopností neuvidíte přicházející gank, ačkoli jste měli položenou wardu. Čím méně, tím lépe! Jak moc je důležité vidět krásné ikonky hrdinů nebo velké ikonky svých předmětů? Opravdu důležité věci uvidíte, i když si celý UI zmenšíte, a zároveň budete mít velký přehled o celém svém okolí, což je to nejpodstatnější. Nastavit velikost UI jde opět ve hře – Escape, „Interface Options“, „Scaling HUD Display“. Čím více vlevo, tím menší, čím více vpravo, tím větší (ale to přeci nechcete!). Další věcí, která se dá upravit, je zobrazení předmětů v obchodě. Když máte nahráno už něco her, nepotřebujete ke každé věci popisek. Celý obchod si také můžete zvětšit, dle mého je optimální 5 předmětů na řádek. Všechna tato nastavení se upravují v samotném obchodě. Na to, co všechno se dá dělat s uživatelským rozhraním, se podívejte například na toto video.

Mini mapa

Najdete ji v pravém dolním rohu obrazovky při hře. Je to plocha, na které byste měli mít pořád alespoň půl oka a vnímat, co se děje i na druhém konci mapy. Na mini mapě vidíte vše, co právě můžete – to, co vidíte vy i ostatní hrdinové a jejich monstra, to co vidí minioni a wardy, resp. ikonky všech nepřátel, které vidíte, a červené tečky jejich minionů. Všechny přátelské jednotky jsou samozřejmostí. Kdy se nemusíte na botu bát ganku z džungle? Když vidíte nepřátelského midaře na midu, topaře na topu a gankujícího junglera též na topu. V té chvíli můžete být velmi agresivní, víte, že nikdo další od nepřátel už nepřijde.

Itemizace

Český ekvivalent anglického itemisation znamenající to, jaké předměty a v jakém pořadí si nakoupíte. Ve většině případů platí, že pokud se držíte doporučených předmětů (zobrazí se vám v obchodě), nic nezkazíte. Když byste chtěli vyzkoušet něco nového a opravdu si nevíte rady, napíšu vám několik stránek (anglických), na kterých se můžete porozhlédnout a nechat se inspirovat. Mobafire, Lolpro, Solomid, Probuilds a Lolking. Časem se sami naučíte, kdy si který předmět koupit a co se vyplatí na vašeho oblíbeného hrdinu.

Předměty s aktivní schopností

Takových předmětů je ve hře spousta, vyberu jen pár pro příklad: Deathfire Grasp, Locket of the Iron Solari, Hextech Gunblade, Quicksilver Sash. Za předměty s aktivní schopností jsou považovány také všechny, které se dají zkonzumovat: warda, elixíry. Aktivní schopnost je od toho, abyste jí používali. Většinou si za ni lehce připlatíte a celý předmět je tak dražší, než by byl bez ní. Pokud umíte smart cast, doporučuji si všechny předměty nastavit na smart cast také. Z tohoto celého vyplývá jediné – jestliže aktivní schopnosti využívat nezvládáte a na Zhonya’s Hourglass si vzpomenete až dlouho po souboji, prostě tyto předměty nekupujte. Jsou to pak zbytečně investované peníze. Vzhledem k jejich funkčnosti a zajímavých schopnostem navíc je však dobré je umět používat. Hrajte občas hru proti počítačem ovládaným hrdinům, kupujte si tyto předměty a trénujte jejich používání.

Tímto bychom mohli zakončit první část tipů a triků pro LoL. Druhou část najdete zde. Podělte se o svůj názor v komentářích!

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869487 přečteno

Doporučujeme

Nahoru